reklama

Zmizne Arktída ešte skôr? Za 6 rokov?!

Podľa IPCC (2007) by sa arktický plávajúci ľad mohol úplne roztopiť niekedy v rokoch 2040 až 2100. Podľa Mariky Holland et al. (2006) by to mohlo byť už v roku 2040. Jay Zwally z NASA po zhodnotení najnovších údajov o ľade na severnom póle povedal: “Touto rýchlosťou može byť arktický oceán takmer úplne bez ľadu už na konci leta v roku 2012, oveľa rýchlejšie, ako podľa predošlých predpovedí.”

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Otázka znie, či bol tohtoročný extrémny úbytok ľadu len odchýlkou, alebo či ide o nový nastúpený trend, ktorého výsledkom môže byť podnebie výrazne odlišné od toho dnešného.

“Zvyčajne sa príliš nezaoberám udalosťami v konkrétnom roku. Avšak zmena v tomto roku boľa taká výrazná, že človek sa zastaví a pýta sa "čo sa to tu deje?". Nie je možné len tak to zahodiť za hlavu,” povedal Waleed Abdaladi, vedúci výskumník kryosféry v NASA.

O rekordoch v roku 2007 prináša informácie AP:

Podľa predbežných údajov zo satelitov NASA sa v Grónsku tento rok roztopilo 552 miliárd ton ľadu. To je asi o 15% viac ako sa roztopí v priemernom roku, a prekonáva to aj zatiaľ rekordný rok 2005.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Grónsko stratilo tiež rekordnú plochu ľadu na povrchu, asi o 12% viac ako v roku 2005. Je to asi 4-násobne viac ako pre 15 rokmi

Plocha plávajúceho arktického ľadu bola tento rok nižšia o 23% v porovnaní s predchádzajúcim rekordom.  Prvý krát v histórii prišlo asi 6 000 mrožov na pobrežie severo-západnej Aljašky v októbri. Prvý krát v novodobej histórii bola tiež priechodná severo-západná cesta.

Podľa zatiaľ nepublikovaných údajov NASA je hrúbka arktického ľadu nezvyčajne malá. To zvýši pravdepodobnosť jeho roztopenia v nasledujúcich rokoch. Podľa odhadov je objem zmrznutého plávajúceho ľadu v Arktíde polovičný v porovnaní s rokom 2004.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Permafrost na Aljaške sa otepľuje, aj keď zatiaľ sa priamo netopí. Teplota v hĺbke takmer 20 metrov sa zvýšila v rokoch 2006-2007 asi o 0.4 °C. Nemusí sa to zdať ako veľa, avšak „je to veľmi významné,“ hovorí prof. Vladimir Romanovski z Aljašskej Univerzity.

Povrchové teploty oceánu v Arktíde boli najvyššie za posledných najmenej 77 rokov, odkedy sú záznamy meraní.  Informuje napríklad aj Eli Rabett.

Podľa doterajších údajov množstvo roztopeného ľadu v Grónsku kolísalo. Podľa týchto predošlých kolísaní nemal byť rok 2007 rokom výrazného topenia, avšak bol, hovorí Konrad Steffen z Coloradskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Geofyzik Scott Luthcke z NASA na základe posledných satelitných údajov o objeme ľadu v Grónsku uzatvára: „Pravdepodobne vstupujeme do nového obdobia.“

Cecilia Bitz z Washingtonskej univerzity bola tiež prekvapená mierou topenia ľadu v Arktíde v tomto roku. Podľa nej „sa rok 2008 vráti do normálu, avšak znovu uvidíme veľké anomálie, ktoré sa v budúcnosti budú vyskytovať stále častejšie.“ Tento „normál“ je však definovaný ako „vytrvalý úbytok“ ľadu.

Veľmi rýchly úbytok ľadu a jeho zmiznutie už do roku 2012 predpovedá aj prof. Maslowski z Naval Posdgraduate School v Kalifornii.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu