reklama

Druhá fáza krízy: Psychológia bublín a poučenie z minulosti

Takmer tri roky po uplynutí od maxima hodnoty trhov v októbri 2007, pod ktorým sa stále nachádzame, majú ľudia stále odlišné názory nato, kam budú trhy smerovať. Tu na The Automatic Earth sme neustále hovorili, že medvedí (klesajúci) trh ešte neskončil. Nedávny jeden rok trvajúci rastúci proti trend je podľa nás na konci a začína druhá fáza úverovej krízy (credit crunch). Očakávame, že v porovnaní s prvou fázou bude mať tá druhá výrazne silnejší dopad, obzvlášť na reálnu ekonomiku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Oživenie trhu obnovilo nádej a spôsobilo veľa rozruchu okolo oživenia tzv. „zelenými výhonkami“ (green shoots). Pozorovali sme dočasné obnovenie dôvery, ktoré prinieslo aj zodpovedajúce oživenie likvidity, čo spomalilo zhoršovanie fundamentov trhu. Napriek tomu budú mainstreamoví komentátori a politici hovoriť o oživení zelenými výhonkami až dokonca. Je to zaužívaná stratégia popierania, ako ukáže aj bližší pohľad do minulosti.

Henry Blodget má dobrý článok na portáli Business Insider o porovnaní Veľkej depresie v 30. rokoch a situáciou dnes:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pamätajte: Ešte v roku 1930 nevedeli, že to bola „Veľká depresia“

Minulý rok sme toho o podobnosti oživenia v roku 1930 a tým dnešným, ktoré pokračovalo až do apríla tohto roku napísali veľa. Skoré oživenie v roku 1930 prišlo po páde trhov o takmer 50 % na jeseň v roku 1929. Na jar roku 1930 trhy znovu získali takmer 50 % späť, na úroveň, ktorá bola iba 20 % pod predošlým maximom.

Samozrejme, vtedajšie oživenie bolo najväčším dočasným oživením v histórii. Potom čo dosiahli trhy vrcholu v apríli 1930, znovu sa prepadli, až nakoniec skončili o 89 % pod maximom z roku 1929 a viac ako 80 % z maxima v roku 1930. Trhy nedosiahli maxima z roku 1930 nasledujúcich 25 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Zatiaľ čo časová mierka je v prípade súčasného prepadu a následného oživenia dlhšia, charakter je podobný. Rovnako tak aj vnímanie toho, čo bude nasledovať, ako ďalej uvidíme.

Obrázok blogu

Kam smerujú trhy, bude nasledovať aj reálna ekonomika, ale nie okamžite. Vždy existuje časové oneskorenie medzi náhlymi udalosťami vo financiách a oveľa pomalšími reakciami reálnej ekonomiky. Jednoducho chvíľu trvá, kým obchody prídu o objednávky, prepúšťajú ľudí, a nakoniec zbankrotujú. To znamená, že rozsah depresie nie je v počiatočných fázach zrejmý. Keďže sa úverový trh obrátil na konci apríla, zdá sa byť vhodný okamih preto, aby sme sa pozreli, kam smerujeme a čo nám môže povedať minulosť o vnímaní takýchto udalostí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre začiatočníkov, žiadny trh sa nehýbe vždy iba jedným smerom. Vždy existujú pohyby proti trendu, a niektoré môžu byť veľmi významné. Napríklad niektoré z najväčších krátkodobých pohybov nahor sa uskutočnili v priebehu pádu v roku 1929. Navyše existovali aj dlhšie pohyby proti trendu, ktoré neustále živili nádej v celom jeho priebehu:

Obrázok blogu

Takýto priebeh môžeme očakávať aj teraz, a tiež možno očakávať, že ľudia budú veľmi optimistickí pri každom zdvihnutí, akoby to malo znamenať návrat k predošlým „zlatým časom“. V skutočnosti je extrémna volatilita príznakom strachu, a keď vládne strach, trhy sa stávajú výnimočne nebezpečným miestom. Možnosť, že sa v daný okamih nachytáte v oboch smeroch, je veľmi vysoká, ako aj pravdepodobnosť, že vlády zmenia pravidlá hry, zväčša tým nesprávnym smerom, ktorý znásobí bolesť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôležitý doplnok k článku Blodgeta možno nájsť v článku Colina Seymoursa „Sieň slávy pompéznych prognostikov“ (s ďalšími citátmi tu):

Obrázok blogu

Všimnite si nasledujúce výroky a kam spadajú v časovej mierke pádu a následnej depresie:

#5: “Ceny akcií pravdepodobne dosiahli dlhodobo vysoký stav.”

• Irving Fisher, Ph.D. za ekonómiu, 17. októbra, 1929

#7: „Pád burzy na Wall Street neznamená, že by hrozila nejaká, alebo závažná depresia v obchode... Šesť rokov americký obchod odkláňal výraznú časť svojej pozornosti, energií a zdrojov do špekulatívnej hry... Tu je už minulosť, cudzokrajné a hazardné dobrodružstvo je preč. Obchod sa znovu vrátil domov, späť do roboty, vďaka bohu nepoškodený, zvučný, a finančne silnejší ako kedykoľvek predtým.“

• Business Week, 2. novembra, 1929

#13: „Jar roku 1930 znamená koniec obdobia vážnych obáv... americký obchod sa stabilne vracia na normálnu úroveň prosperity.“

• Julius Barnes, vedúci Hoover's National Business Survey Conference, 16. marca, 1930

#15: „Hoci sa pád začal iba pred 6 mesiacmi, som presvedčený, že najhoršie už je za nami – a s pokračujúcou snahou dôjde k rýchlej obnove. Nezaznamenali sme zlyhanie významnejšej banky alebo priemyslu. Aj toto nebezpečenstvo je určite za nami.“

• Herbert Hoover, Prezident USA, 1. mája, 1930

#19: “Stabilizácia na súčasnej úrovni je nepochybne možná“

• Harvard Economic Society, 31. októbra, 1931

#20: „Všetky bezpečnostné depozitné skrinky v bankách a finančných inštitúciách boli zapečatené... a je možné ich otvoriť iba v prítomnosti agenta I.R.S.“

• Prezident F.D. Roosevelt, 1933

Zjavne vtedy neexistovalo rozpoznanie rozsahu depresie až do chvíle, kedy úverové trhy dosiahli dna v rokoch 1932/33, hoci Roosevelt mohol niečo tušiť. Ako dnes vieme, depresia trvala ešte niekoľko rokov.

O šesť rokov neskôr zaznel tento osamelý hlas:

„Míňame viac peňazí, ako kedykoľvek v minulosti, a nefunguje to. Po ôsmych rokoch je nezamestnanosť rovnaká ako na začiatku spolu s obrovským dlhom na krku.“

• Americký minister financií Henry Morgenthau, máj 1939

Rovnakú psychológiu popierania vidíme aj dnes, hoci súčasná depresia ešte bude trvať roky. Pozrite tento graf od Chrisa Martensona:

Obrázok blogu

#1: „V tomto kritickom okamihu... problémy sub-prime obchodov a ich dopady na ekonomiku a finančné trhy sa zdajú byť zvládnuté.“


• Ben Bernanke, 28. marca, 2007, v stanovisku pre ekonomický výbor Kongresu

„Toto je zďaleka najsilnejšia globálna ekonomika, ktorú som za svoju obchodnú kariéru zažil.“

• Henry Paulson, americký minister financií, 12. júla, 2007

„Táto krajina prežila ťažké časy aj v minulosti. Vždy sa z toho ekonomika dostala v lepším stave a silnejšia ako predtým. Základy sú pevné.“

• Prezident George W. Bush, 14. marca, 2008

#6: „To najhoršie je pravdepodobne za nami...“

• Hank Paulson, 7. mája, 2008

„Tieto inštitúcie (Fannie a Freddie) sú v základoch zvučné a silné. Nie je dôvod na reakciu (burzy), akej sa im dostáva.“

• Christopher Dodd, 12. júla, 2008, Predseda, Senate Banking Committee, Financial Post

„Amerika vyjde z tejto recesie, silnejšia ako kedykoľvek predtým…“

• Prezident Barack Obama, 24. februára, 2009

#9: „Myslím, že naše snahy doteraz dosiahli výsledky. ... A myslím, že ako sa tieto zelené výstrely objavujú na rozličných trhoch, a ako sa obnovuje dôvera, bude to znamenať pozitívnu dynamiku, ktorá prinesie našu ekonomiku späť. ...Vidím zelené výstrely.“

• Ben Bernanke, 15. marca, 2009

Psychológia trhov je fascinujúca záležitosť. Ako sme upozorňovali predtým, trhy riadi vnímanie reality, nie realita samotná. Ťah konsenzu, ktorý zdôvodňuje názory, je veľmi silný. Ľudia sa radšej budú mýliť, tak ako všetci ostatní, ako keby mali pravdu jednotlivo. Pozri napríklad text na The Automatic Earth v decembri 2008:

Trhy a lemingov faktor:

„Niektoré trendy sú dostatočne presvedčivé, že nakoniec pritiahnu veľmi široký okruh účastníkov, keďže zjavný zisk spoluhráča nakoniec prekoná opatrnosť mnohých inak veľmi opatrných ľudí. Ak trvajú dostatočne dlho, aby prekonali opatrnosť bankárov, výsledkom je ľahký úver, ktorý prilieva palivo do ohňa, a do očí bijúce podcenenie systémového rizika.


To je spôsob vzniku špekulatívnych bublín – tých, ktoré sa stávajú mániou a nakoniec vedú z zruinovaniu veľkého počtu ľudí. Ceny sú systematicky tlačené nahor, bez ohľadu na akékoľvek objektívne meradlo hodnoty, tými, ktorí sa domnievajú, že nezáleží na tom, koľko čo stojí, ak sa nájde ešte väčší blázon, ktorý zaplatí ešte viac.

Dôkaz dynamiky pyramídovej hry – kde znalci a tí prví, ktorí naskočili do vlaku, získavajú na úkor neskorších generácií, ktorí sú odsúdení na mizinu – by mal byť zjavný. Množstvo Väčších bláznov nie je nekonečné.“

Mainstreamoví komentátori zväčša extrapolujú súčasné (a dokonca aj minulé) trendy smerom do budúcnosti, čo znamená šliapnuť na pedál a pritom sa stále pozerať do spätného zrkadla. To je takmer istý recept na haváriu, keďže nie je možný pokus ani snaha o prípravu na zmeny kritických trendov. Vodcovia, nech už rozumejú čomukoľvek (a pochybujem, že majú v tomto postavení nejakú výhodu), môžu iba pozitívne povzbudzovať, zo strachu z vyvolania krízy, ktorej sa oni a ostatní boja.

Mainstreamoví komentátori majú záujem na tom, aby pokračovalo obdobie, ktoré k nim bolo výnimočne priaznivé, takže klasické vedomosti môžu zostať nezmenené, napriek hromadiacim sa dôkazom o opaku, a to môže trvať celkom dlhý čas. Len keď už je píliš neskoro, a domček s karát sa už zosypal, budú počuť aj široké davy, že ekonomika má problémy

Psychológia veľkej bubliny nasleduje podobný vzťah, ako v prípade malej bubliny, ale tým, že narástla do neúnosnej výšky, musí nasledovať veľmi výrazný pád. V priebehu fázy manického optimizmu dochádza k oveľa väčšiemu kolektívnemu psychologickému extrému, a jeho nevyhnutným dopadom:

Obrázok blogu

Zdroj grafu

Práve sme prešli bod nazvaný „Návrat k normálu“, ktorý zodpovedá koncu dočasného oživenia v roku 1930.

Hendry Blodget:

Oživenie, ktoré nedávno skončilo v apríli 2010, prišlo po páde, ktorý bol v skutočnosti o niečo väčší ako pád v roku 1929 (53% oproti 48%). Zdvihlo trhy takmer o 80%! Nedávne oživenie takisto trvalo dlhšie, ako to v roku 1930 – rok, oproti vtedajším 6 mesiacom...


Čo je dôležité, nebudeme vedieť s určitosťou, aký je stav dnešných trhov, až kým nám ho neodhalí budúcnosť. Tak ako nedávno poznamenal Peter Schiff – a David Rosenberg pozoruje dnes – dokonca ešte ani v roku 1931 nebolo jasné, že išlo o Veľkú depresiu. Naopak, uistenia z Bieleho domu sľubovali, že „prosperita je hneď za rohom.“

Je jasné, že ešte máme pred sebou dlhý pád v ďalšej fáze deflácie, ktorá teraz prebieha, a jej vplyv na reálnu ekonomiku bude citeľný v nie príliš vzdialenej budúcnosti.

Tí, ktorí sa nepoučia z chýb histórie, sú odsúdení opakovať ich.

Stoneleigh



Dodatok k pôvodnému článku: Veľmi podobný, takmer modelový je aj doterajší priebeh ropnej bubliny:

Obrázok blogu

A zaujímavý je aj priebeh „veľrybej“ bubliny v 19. storočí:

Obrázok blogu

Upravený graf podľa Ugo Bardiho. Pozri aj ďalšie grafy a zaujímavú diskusiu na túto tému.

Zdá sa, že s rastúcim nedostatkom komodity rastie aj pravdepodobnosť vzniku (veľkých) bublín. Ešte stále chcete nechať riešenie ropného zlomu na emóciami ovládaný voľný trh?

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu