Matka všetkých (ekonomických) bublín

Autor: Alexander Ač | 10.7.2011 o 20:00 | (upravené 10.7.2011 o 20:12) Karma článku: 10,48 | Prečítané:  3409x

História ľudských civilizácií je plná vzostupov a pádov. Nie je tiež neobvyklé, že s tým, ako sa pád a dôkazy o ňom blížia, objavujú sa tiež stále hlasnejšie správy o „lepšej budúcnosti", či uistenia o tom, že „tento-krát je všetko inak" (this time is different), prípadne že „my sme iní ako ostatní" (Portugalsko nie je Grécko) a podobne. Je tiež viac ako zrejmé, že najlepšie „zlaté" časy súčasnej západnej civilizácie sa už niekoľko rokov až desaťročí chýlia ku koncu. Mainstreamové médiá či analytici sa však snažia masy spotrebiteľov udržovať v „najväčšej bubline všetkých čias". Ktorá to je?  

Pamätáte sa, ako šéf FED-u tesne pred krachom hypotekárneho trhu (v roku 2005) uisťoval verejnosť, že pád cien bytov „nehrozí" a trh je „zdravý"? To bolo v čase, keď priemerné ceny nehnuteľností boli na historicky najvyššej úrovni, a (takmer) každému bolo jasné, že ceny budú rásť navždy.


 

Od vrcholu bubliny klesli priemerné ceny bytov o viac ako 30 % a o viac ako počas Veľkej Depresie v 30. rokoch minulého storočia, a ďalej klesajú.

Ten istý Ben Bernanke teraz „rieši" krízu v USA, ale odbieham...

Spomínate si ešte, ako nás medzinárodné energetické agentúry (IEA, EIA) uisťovali o tom, že ťažba konvenčnej ropy bude ešte dlho rásť, a ropný zlom je blúznenie zopár vyslúžených ropných geológov? Minimálne IEA minulý rok ohlásila maximum ťažby ropy, ktoré vraj svet prekonal v roku 2006:


 

Ropná bublina sa skončila.

Podobne nás dnes ekonómovia uisťujú, že je možné sa donekonečna zadlžovať, hoci je jasné, že sme dosiahli „zlom dlhu" (peak debt) a ďalšie zadlžovanie nie je bez negatívnych následkov možné, nech sa vlády a všetky tlačiarne peňazí sveta snažia akokoľvek:

Napriek tomu je nám ako riešenie príliš veľa dlhu ponúkané ďalšie zadlžovanie (najmä od tých, čo prichádzajúce problémy netušili), ale znovu odbieham...

V súčasnosti v USA vznikla nová bublina, tento-krát bublina na trhu s „nekonvenčným zemným plynom" (shale gas), ktorá už dosiahla dramatických rozmerov, sa tiež pomaly chýli ku svojmu koncu.

Ďalšou súčasnou bublinou je rozprávka o vraj udržateľnom „zelenom raste", či rozprávka o „renesancii jadra".

Z dávnejšej minulosti je tiež  možné spomenúť veľkú bublinu na trhu s internetovými akciami (tzv. bublina dot.com) z roku 2000. Dalo by sa pokračovať aj ďalej. Všetky tieto bubliny si zasluhujú zvláštnu pozornosť a ich dopady sú výrazné. Zásadnejšia je však otázka, ktorá je tá „najväčšia bublina všetkých čias"?

Myslím, že je to táto:

„Vynaliezavosť ľudskej mysle je nekonečná",

ktorá ma rôzne ďalšie podoby, ako napríklad: „Všetky zdroje sú nahraditeľné", či „Všetky problémy vyrieši technológia", či „Všetky problémy vyrieši voľný trh", atď.

 

Aj možnosti ľudskej mysle konečné a nezabezpečia nám nekonečný (ekonomický) rast, či rast „blahobytu". Jediné, čo je nekonečné, je ľudská hlúposť, ale znovu odbieham...

Myslím, že bublina o tom, že vynaliezavosť ľudskej mysle je nekonečná, je tou najväčšou bublinou, ak chcete „matkou všetkých bublín", ktorá nás bude pravdepodobne sprevádzať, kým bude ľudský rod existovať.

K tomuto článku ma inšpirovala odpoveď analytika Ronalda Ižipa, s ktorého názormi a analýzami takmer vždy súhlasím:

„Avšak človek je človekom preto, že sa učí, rozmýšľa a využíva svoje znalosti. Verím, že ľudská myseľ bude človeka stále posúvať k väčšiemu blahobytu."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia zatvára hranice, podmienky pre Slovákov už nebudú také dobré

Británia pristúpila k referendu o brexite, pretože sa domácim nepozdávalo vyplácanie vysokých sociálnych dávok cudzincom.

DOMOV

Bilbordy Sulíkovi pripomínajú stretnutia s Kotlebom a Kočnerom

SaS prelepili bilbordy o odvodovom bonuse.


Už ste čítali?