reklama

Amerika prišla o najvyšší rating 1. krát v histórii

Agentúra StandardPoor's znížila rating USA z doterajšieho najvyššieho a zatiaľ jediného stupňa AAA na AA+ s negatívnym výhľadom. Táto agentúra hodnotí schopnosť splácať záväzky americkej vlády od roku 1941. Už pred niekoľkými dňami urobila ten istý krok menej známa čínska ratingová agentúra (Dagong Global Credit Rating Co).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

O zníženi ratingu USA písali prakticky všetky svetové médiá.

Ako som písal pred niekoľkými dňami, Ameriku pred znížením ratingu nezachráni zvýšenie dlhového stropu a podľa súčasného ministra financií Timothy Geithnera o najvyšší rating ani nemala nikdy prísť.

Tento svoj názor naposledy zopakoval v médiách v apríli tohto roku:

Peter Barnes: „Existuje riziko, že USA by mohlo prísť o svoj úverový rating? Áno, alebo nie?"

Geithnerova odpoveď: „Takéto riziko nie je."

„Žiadne riziko?" opýtal sa Barnes.

„Žiadne riziko," povedal Geithner.Watch the latest video at video.foxbusiness.com

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledujúci graf ukazuje vývoj amerického vládneho dlhu od roku 1900 v pomere k HDP:

Tento rok prekročí pomer dlhu k HDP 100 %, pričom rýchlosť nárastu je porovnateľná so zadlžovaním sa USA počas 2. svetovej vojny. 

Problém je, že kým po 2. svetovej vojne bol dlh splatený, respektíve "splatený", pretože klesol skôr pomer dlhu k HDP a to iba vďaka prudkému hospodárskemu rastu po vojne, umožnenému najmä zásobami lacnej ropy.

Dnes je však USA naopak najväčším importérom ropy a výhľady na splatenie gigantického dlhu sú prakticky nulové. To isté platí aj pre Európu - časť svojho dlhu nikdy nesplatí.

„Úsporné opatrenia", rozumej škrty vo výdajoch štátu nikdy neviedli a nemôžu viesť ku splateniu dlhu, a dokonca ani nevedú ku zastaveniu narastania pomeru dlhu k HDP (viď napr. Japonsko, Grécko).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pravda je, že „stimulačné" opatrenia vlád a zníženie úrokových sadzieb centrálnymi bankami znížili prepad HDP v priebehu recesie, avšak tento efekt je (respektíve bol) iba dočasný a krátkodobý - a samozrejme neudržateľný a na úkor ďalšieho zhoršenia situácie v budúcnosti. Ďalšie možnosti tlmenia recesie/depresie sú takmer vyčerpané. Znovu, platí rovnako pre USA, ako aj Európu.

Panika na finančných trhov bola pomerne ľahko predvídateľná ako následok pokračujúcej deflácie, a keďže finančné trhy sú stále asi 30 % nadhodnotené, výrazný prepad akcií a ceny ropy bude v ďalších týždňoch a mesiacoch pokračovať, a ako už bolo povedané niekoľkokrát na tomto mieste, tento prepad sa pravdepdobne zastaví až niekde na úrovni medzi 20-30, možno 40 dolárov za barel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nebude to však znamenať „lacnejší" benzín, ako by si niekto mohol myslieť. Bude to znamenať iba iba toľko, že kolektívna kúpna sila ľudí bude klesať ešte rýchlejšie. Aktuálny vývoj ceny americkej (WTI) a európskej (BRENT) ropy je tu:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Samozrejme, zlato pokračuje v rýchlom vzostupe:

Obrázok blogu

V strednodobom horizonte (5-15 rokov) je tiež pravdepodobný rozpad Európskej únie ako aj USA. 

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu