Kto zabil ekonomický rast?

Autor: Alexander Ač | 7.8.2011 o 11:00 | (upravené 7.8.2011 o 11:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  814x

Niet pochýb - 99 % ekonómov a bohužiaľ aj veľa prírodovedcov považuje nekonečný ekonomický rast za možný, či dokonca žiadúci. To všetko za pomoci "zázraku" technologického pokroku. Táto viera podložená 200 rokmi exponenciálneho rastu, ktorý umožnili fosílne palivá, však zamieňa "technológiu" za "energiu". Posledný významný zdroj koncentrovanej energie bol totiž uvedený do prevádzky pred takmer 60 rokmi, a dnes zabezpečuje menej ako 6 % energetických potrieb ľudstva. Difúzne obnoviteľné zdroje energie nedokážu udržať súčasnú mieru spotreby a dnešnú podobu sociálno-ekonomickej štruktúry spoločnosti.

Pozitívna správa je, že hoci stále málo, ale stále viac ľudí si uvedomuje "limity rastu" a koniec "vývoja ako doposiaľ" (business-as-usual). Vynikajúce je video od Richarda Heinberga, známeho amerického popularizátora problematiky "ropného zlomu". Jeho posledná kniha má nazov "Koniec rastu" a nasledujúce video s názvom "Kto zabil ekonomický rast" (možno inšpirovaný názvom filmu "Kto zabil elektrické auto"):

V októbri tohto roku sa do kín dostane nový film od "GrowthBusters" s názvom "Hooked on Growth", podľa nasledovnej upútavky môžem iba odporučiť, snáď sa čoskoro objaví aj v slovenskej verzii:

 

Od politikov sa to nikdy nedozviete, ale párty sa skončila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov?

O úplatkoch sa pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

EKONOMIKA

Firmy sa bijú o zamestnancov. Čo to znamená pre ľudí?

Na pracovnom trhu chýbajú dlhodobo kvalitní zamestnanci.


Už ste čítali?