ECB nakúpila dlh Talianska a Španielska v hodnote 111 miliárd Euro

Autor: Alexander Ač | 22.8.2011 o 15:55 | (upravené 22.8.2011 o 16:22) Karma článku: 11,09 | Prečítané:  3349x

Ked ECB nakupuje dlh problémových krajín (monetarizácia dlhu), môžete si byť istí, že je zle. Úroky na dlh dočasne klesnú, ale o pár týždňov vzrastú ešte vyššie. To bude aj príbeh Španielska a Talianska.

Keď ECB po prvý krát ohlásila nákup dlhopisov problémového Talianska a Španielska (mimochodom, tieto dve krajiny sú nejakým spôsobom finančne previazané), úroky na dlh výrazne klesli (o viac ako 1 %). Za posledných niekoľko týždňov tak ECB nakúpila dlhopisy Talianska a Španielska celkovo už za 111 milárd Eur, alebo ak chcete za 111 000 000 000 Eur, alebo za 3 330 000 000 000 Sk.

Problém je v tom, že ak má byť tento dlh bezproblémovo splatený (inak, ako privatizáciou a pod.), potrebujete ekonomický rast (nie, škrty výdajov vlády neriešia problém, v tom má Krugman pravdu). 

To, že nákup problémových dlhopisov problém dlhodobo nerieši, ale iba odkladá, dokazuje nasledujúci graf vývoja spreadov dlhopisov (voči nemeckým bundom) problémových krajín v Európe:

EuroBondSpreadsJuly192011.jpg

Zdroj: Calculated Risk (červené šípky ukazujú "Bail-outy" Troiky (ECB/MMF/EU) - Grécka, Írska, Portugalska, a znovu Grécka)

 

Výnimkou nebude ani Španielsko a Taliansko. Keď o dlhopisy stojí už iba Centrálna banka, viete, že je zle. Úroky na dlh aj tak porastú.

Neviem, aké je riešenie súčasných problémov, ale nakupovanie dlhopisov "problémových" krajín (rozumej krajín s neschopnosťou vytvárať reaálny ekonomický rast), ním nie je.

Ak je jediným riešením odpustenie dlhov, neviem si predstaviť, ako by to v praxi prebiehalo. Je to možné?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia zatvára hranice, podmienky pre Slovákov už nebudú také dobré

Británia pristúpila k referendu o brexite, pretože sa domácim nepozdávalo vyplácanie vysokých sociálnych dávok cudzincom.

SVET

Čo povedala premiérka Mayová o Európe a Británii

Británia skrátka odchádza z Európskej únie.


Už ste čítali?