Ako rýchlo bude klesať globálna populácia?

Autor: Alexander Ač | 17.9.2011 o 21:41 | (upravené 17.9.2011 o 22:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  803x

Možno si niektorí z vás všimli tú červenú čiaru hore. Nie je to dlh, ani tažba ropy, ani emisie CO2. Je to pozorovaný+predpokladaný vývoj globálnej populácie. Približne o 50-60 dní prekročí svetová populácia počet 7 miliárd ľudských duší. Nikto nevie, kedy bude dosiahnuté skutočné maximum počtu ľudí na Zemi, isté je, že prírastok cca 180 000+ ľudí každý deň, nebude mať dlhého trvania. Zaujímavejšie, ako odhadovať "peak population" je však pokúsiť sa odhadnúť rýchlosť poklesu globálnej populácie. 

Dmitrij Orlov je známy popularizátor problematiky ropného zlomu a človek, ktorý zažil kolaps Sovietskeho Zväzu a v sučasnosti žije v Bostone. Žije v člne, pretože predpokladá, že jediný schodný spôsob dopravy v blízkej budúcnosti bude ten po vode. V komentári ku svojmu poslednému blogu napísal:

"Greerova teória katabolického kolapsu je jedna z vecí, ktoré priviedli moje myšlienky týmto smerom. Nedávno rozvinul svoju myšlienku do dlhého poklesu trvajúceho storočia. Súhlasím, že zvyšky našej civilizácie budú pretrvávať, až kým ich nenahradí niečo iné. Avšak vidím počiatočný ekonomický pokles rýchlejší, a bude znamenať pokles počtu ľudí na úroveň pred priemyselnou revolúciou v priebehu 1-2 generácii." Celý komentár tu.

To by znamenalo pokles počtu ľudí v priebehu 50 rokov každý deň o 280 000 až 340 000 ľudí (ak predpokladáme pokles o 5, respektíve 6 miliárd ľudí). A ak predpokladáme, že sa populácia ustáli približne na úrovni 1 miliardy. Ale aj to je podľa niektorých príliš optimistické. Vďaka pokračujúcej klimatickej zmene to môže byť ešte menej.

Aby som sa vyhol nenávistným e-mailom (nenávistným komentárom sa vyhnúť nedá), nie je to scenár, ktorý by som si želal. Je to jednoducho jeden z možných scenárov, ktorý diktujú (ignorované) ekologické zákony prírody.

Môj predpoklad je, že sa začiatku viac či menej podobného poklesu globálnej populácie dočkám, s pravdepodobnosťou 99 %.

A to je štatisticky významné očakávanie :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za prešetrenie kauzy nehlasoval nikto zo Smeru.


Už ste čítali?