reklama

Centrálne banky príliš zaháľajú

Pomerne jednoduchým výpočtom sa dá určiť, koľko peňazí a dlhu chýba v obehu, aby bolo všetko zasa v poriadku. Presnejšie, aby mohol systém fungovať tak, ako doteraz. Teda exponenciálnym rastom. V USA chýba približne 12,8 biliónov dolárov (dlhu), Európa musí dotlačiť ešte približne 2,7 biliónov Eur (hotovosti).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Každý rast v percentách za určité obdobie predstavuje exponenciálny rast. Či je to 0,1 % za rok, alebo 10 % za rok. Ak napríklad čínska ekonomika rastie rýchlosťou 7 % za rok, tak dôjde k zdvojnásobeniu jej veľkosti každých 10 rokov. Približný výpočet urobíme rýchlo pomocou tzv. pravidla 70, tj. 70/(rast v percentách) = počet rokov, potrebných na zdvojnásobenie veľkosti. A keďže súčasný systém funguje na princípe splácania alebo získavania úrokov (v % za rok), dokáže bez problémov fungovať, iba ak exponenciálne rastie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz v stručnosti k tomu, prečo americká centrálna banka (FED) pristúpila k „nekonvenčným" prostriedkom stimulácie ekonomiky, teda kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Hlavnou príčinou bolo, že nebolo možné už ďalej znižovať úrokové miery (pre stimuláciu požičiavania), keďže tie sú na nule (tzv. funds rate):

Obrázok blogu

Zdroj: St. Louis FED

FED teda pristúpil k aktívnemu nákupu majetku a rozširovaniu svojej bilancie. Problém však je, že tieto peniaze sa do reálnej ekonomiky príliš nedostávajú, a exponenciálny rast dlhu (+obeživa) sa zastavil:

Obrázok blogu

Vývoj dlhu (ten dnes tvorí asi 350 % HDP v USA) a obeživa MZM (údaj o M3 prestal FED uverejňovať v roku 2006). Amerike "chýba" v ekonomike takmer 13 biliónov dolárov, najmä vďaka kolapsu na trhu s nehnuteľnosťami. Červená čiara ukazuje exponenciálny model, ktorý vysvetľuje až 99 % nárastu (doteraz). Zdroj: St. Louis FED

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže aby pokračoval rast ekonomiky ako doposiaľ (business as usual), v USA je potrebné vytvoriť dodatočných 12,8 biliónov dlhu, ktorý bude neskôr potrebné premeniť na reálne peniaze (ak nemá dôjsť k bankrotom). FED (a centrálne banky všeobecne) môže zaručiť rozširovaním svojej bilancie zvýšený prísun peňazí, ale nedokáže zaručiť, aby sa tieto peniaze v ekonomike používali. Nato, aby sa tieto peniaze používali, musia existovať reálne hodnoty.

V Európe je situácia podobná. Keďže som sa nedostal k údaju u celkovom množstve (ne)vytvoreného dlhu, tu je údaj o vývoji peňazí M3 (čo je najširšia definícia peňazí):

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

V Európe takisto došlo k zastaveniu exponenciálneho rastu množstva peňazí v obehu, a teda aj k zastaveniu (spomaleniu) rastu HDP. Viac grafov pre pochopopenie finančnej krizy asi nie je ani potreba. Zdroj: ECB

Európe teda chýba dostať do obehu ešte ďalších približne 2,7 bilióna Eur (avšak množstvo nimi vytvoreného dlhu musí byť ešte niekoľko-násobne vyššie). Ak sa to nepodarí, nie je možný ani exponenciálny rast.

Takže držme centrálnym bankám palce v „monetizácii" (speňažovaní) dlhu, aby mohlo ísť všetko hladko tak, ako doteraz. A samozrejme, držme palce navyšovaniu Eurovalov ;-)

To, prečo si (mainstreamoví, alebo možno neoliberálni) ekonómovia, ktorí presadzujú takýto prístup (teda monetizácie dlhu) myslia, že exponenciálny rast množstva peňazí môže pokračovať donekonečna, je otázka pre nich...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A nie, neobstojí argument, že si to nemyslia, pretože ak by si to nemysleli, nenavrhovali by ako „riešenie" dlhu, vytváranie ďalšieho dlhu.

Takže čo bude ďalej?

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu