reklama

Mizne nám Arktída a Grónsko pred očami?

V čase, keď nás tento týždeň čakajú 37-stupňové teploty, a tiež čase, kedy sa "seriózni" klimatológovia hadajú s tými "alarmistickými" o pravdepodobnostno-kauzálnej súvislosti medzi otepľovaním a extrémnym počasím, nie je od veci pozrieť sa na situáciu v Arktíde a Grónsku. Pretože už v najbližších rokov zmiznutie arktického letného ľadu ešte viac pocítime na vlastnej koži, a situácia v Grónsku bude čoraz viac trápiť obyvateľov prímorských oblastí...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Ľadu v Arktíde dramaticky rýchlo ubúda. Napriek tomu, že do dosiahnutia tohtoročného minima zostávajú ešte približne 4 týždne, podľa údajov z University of Bremen bol už teraz prekonaný rekord z roku 2007:

K rekordne rýchlemu poklesu rozsahu (extent) plávajúceho arktického ľadu v auguste prispela búrka, a zdá sa, že druhá je na obzore. Rýchlosť ubúdania ľadu počas nej dosahovala približne 100 000 km2 za deň.

Niekoľko čísel k rozlohe (area) arktického ľadu z prezentácie Paula Beckwitha z University of Bremen:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • 14. augusta poklesla pod hodnotu 3 mil. km2 (to sa stalo iba v rokoch 2007 a2011)

  • Tento rok to trvalo 138 dní - je to kratší čas ako bolo potrebné na dosiahnutie poklesu pod 5 mil. km2 po väčšinu rokov

  • V roku 2007 (doterajší rekord) poklesla rozloha ľadu pod 3 mil. km2 za 147 dní

  • Na dosiahnutie rekordu chýba ešte 81585 km2 (necelý dvojnásobok rozlohy Slovenska). Na základe predošlých rýchlostí úbytku ľadu sa očakáva pokles na 2,7 až 1,8 mil. km2, teda nový rekord. A to bez započítania vplyvu búrok, ktoré by situáciu zhoršili

Zdá sa, že je otázkou 2-3 týždňov, kým bude prekonaný arktický rekord z roku 2007 (aj) podľa údajov NSIDC:

Zdroj: NSIDC.

O prudkom poklese a možnom rekorde v Arktíde informuje napríklad New Scientist, Guardian, či Nunatsiaq online. Graf sa obnovuje automaticky každý deň, takže záujemcovia si môžu situáciu skontrolovať na tomto mieste. Kto je posadnutý Arktídou, všetky jej grafické podoby nájde tu.

Nie prekvapivé výsledky novej štúdie publikovanej v časopise Environmental Research Letters (Day a kol., 2012) ukazujú, že za približne 70-95 % úbytku ľadu v posledných desaťročiach je zodpovedné globálne otepľovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo sa treba obávať poklesu rozlohy arktického ľadu vysvetľuje v článku profesorka Jennifer Francis z Rutgers University, ktorá sa viac ako 40 rokov venuje súvisu medzi Arktídou a globálnym podnebím (a počasím). Tu je jej (dlhá) prednáška:

Tu je krátke zhrnutie hlavných bodov:

  • Chladný arktický vzduch a následný teplotný rozdiel (gradient) s teplejšími južnejšími oblasťami je hnacou silou západo-východného prúdenia vzduchu, tzv. „jet-stream-u".

Grafické znázornenie jet-stream-u, podľa NASA.

  • Približne 2-násobne rýchlejším otepľovaním Arktídy ako zvyšku sveta sa tento teplotný rozdiel znižuje, či spôsobuje oslabovanie jet-stream-u

  • Od roku 1980 došlo k spomaleniu jet-streamu nad Severnou Amerikou a Severným Atlantikom o približne 14 %

  • Toto západo-východné prúdenie hrá úlohu pri tvorbe a pohybe búrkových systémov a jeho spomalenie znamená zvýšenie „životnosti" (pretrvávania) daných podmienok počasia (či už zimy v zime, alebo tepla v lete)

  • Ďalším dopadom rýchlejšieho otepľovania Arktídy a miznutia ľadu je zvýraznenie „vlnenia" (amplitúdy) jet-stream-u. To znamená, že chladný arktický vzduch ľahšie prenikne do južných oblastí, a teplý južný vzduch zasa ľahšie prenikne do severnejších oblastí, čo zasa prispieva kďalšiemu rýchlejšiemu otepľovaniu Arktídy

  • Príkladov pretrvávajúceho počasia z posledných rokov je niekoľko - zima v západnej Európe v rokoch 2009/10 a 2010/11 s opakujúcimi sa snehovými búrkami, naopak zima takmer bez snehu v 2011/12 v Severnej Amerike a v rovnakom čase rekordné množstvá snehu na Aljaške, vo februári tohto roku sa zasa južný výbežok jet-stream-u dostal až do južnej Európy, a na niektorých miestach snežilo po viac ako 50-tich rokoch. V letnom období sú podobné pretrvávajúce (nazývané tiež „blokujúce") udalosti zasa zodpovedné za extrémne sucho a teplo. Tak napríklad vlne horúčav v Rusku v 2010 predchádzalo skoré topenie snehu na Sibíri...

Keď letný arktický plávajúci ľad o pár rokov zmizne úplne (aj keď len na pár dní), možno s vysokou pravdepodobnosťou (takmer istotou) očakávať dramatické zmeny v počasí v našich zemepisných šírkach a ešte výraznejšie prechody medzi jarou a zimou, a letom a jeseňou.

Situácia sa nevyvíja ružovo ani v Grónsku. Po prvý krát v histórii satelitných meraní došlo 12. júla 2012 k topeniu grónskeho snehu na 97 % povrchu ľadovcového štítu, hoci k podobným situáciám dochádzalo aj v minulosti (s veľmi nízkou frekvenciou +150 rokov).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K 8. augustu sa v Grónsku roztopilo viac ľadu, ako kedykoľvek od začiatku satelitných meraní počas celej sezóny topenia (tá trvá až do polovice septembra), informuje prof. Mario Tedesco:

Graf prevzatý z článku "The Goliath Melting Year", Mario Tedesco.

Doteraz sa najviac ľadu roztopilo v roku 2010, pričom priemerná teplota v tom roku predstavovala 3-sigma odchýlku a bola jedna z najvyšších za posledných viac ako 1000 rokov:

Obrázok blogu

Zdroj: Jaxon Box.

Graf je upravený podľa článku na blogu Dr. Jasona Boxa a ukazuje súčasné priemerné teploty (2001-2010) v Grónsku v porovnaní s teplotami za posledných 4000 rokov (podľa Kobashiho a kol., 2011). Pridal som rok 2010, aby bol znázornený v kontexte teplôt Grónska za posledných 4000 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je zrejmé, že rok 2012 bude v priemere ešte teplejší, ako rok 2010, keďže už teraz sa roztopilo viac ľadu ako v doteraz rekordnom roku 2010, a odrazivosť (albedo) Grónska poklesla na rekordné minimá...

Takže očakávam, že po prečítaní tohto článku sa už o osud Arktídy a Grónska (a svoju vlastnú) obávate...

P.S.: Je po ruke nejaký seriózny klimaskeptik, ktorý sa s mnou staví, že nebude prekonané minimum rozsahu arktického ľadu z roku 2007 podľa údajov NSIDC? :-)

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu