Ropný zlom? Ale kdeže!

Autor: Alexander Ač | 22.12.2012 o 20:25 | Karma článku: 9,06 | Prečítané:  1712x

Ignorancia ropného zlomu je tolerovateľná v prípade, ak ropa do vášho života nezasahuje nijakým zásadným spôsobom. To sa bohužiaľ týka iba zlomku populácie v zlomku krajín prevažne rozvojového sveta. Napriek tomu už prebiehajúce dôsledky ropného zlomu naďalej ignoruje 99 % populácie. Zdá sa, že problém nakoniec nepredstavuje "horné" 1 % populácie, ale "dolných" 99 % populácie... ale odbáčam.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ropa patrí medi neobnoviteľné zdroje energie. Každý neobnoviteľný zdroj bude vyčerpaný. A ropa nie je žiadna výnimka. Vyčerpateľnosť zdrojov je problém starý ako ľudstvo samo, a problém nastáva vtedy, keď vyčerpávaný zdroj nemá adekvátnu náhradu.

Adekvátna náhrada je taká, ktorá nie je spojená s rastom cien, sociálnymi nepokojmi, ekonomickými krízami, či vojnami o náhradné zdroje. Všetky dôkazy naznačujú, že adekvátnu náhradu za ropu v súčanosnosti nemáme. Najviditeľnejšie to dokazuje rastúca cena ropy.... a klesajúca spotreba.

USA nepatrí medzi svetové veľmoci náhodou. Ako prvá krajina začala proces industrializácie a využívania fosílnych palív, najmä ropy, a prekonala tak dovtedajšiu priemyselnú a vojenskú veľmoc - Veľkú Britániu.

K efektívnemu bankrotu USA však došlo už v roku 1971, keď bol definitívne opustený zlatý štandard a Američania mohli klesajúcu ťažbu ropy od roku 1970 nahradiť zo zahraničia výmenou za "petrodoláre". Brilantný ekonomický ťah, ktorý umožnil exponenciálny rast dlhu a umožnil tiež zakrývať realitu energetického a ekonomického poklesu ešte ďalších viac ako 30 rokov. Mimochodom Rusko takéto štastie nemalo a rozpadu Sovietskeho Zväzu predchádzala niekoľko-ročná kulminácia ťažby ropy a jej vrchol v roku 1988. Ale naspäť k USA. Nasledujúci graf ukazuje počet najazdených kilometrov na amerických cestách, prepočítaných na počet obyvateľov:

miles-driven-CNP16OV-adjusted.gif...

Od júna 2005 až do októbra 2012 kleslo množstvo najazdených kilometrov v prepočte na obyvateľa o viac ako 10 %. Ide o výraznejší a dlhší pokles ako počas "ropných šokov" v 70. rokoch minulého storočia. Zdroj: Doug Short.

To nenaznačuje práve oživenie ekonomickej aktivity, o ktorej všetci hovoria. Väčšina ekonómov sa pozrie na ceny ropy a jej rastúcim cenám sa poteší, pretože to znamená "rast dopytu". Realita je však opačná:

miles-driven-adjusted-and-gasoline-prices.gifmiles-driven-adjusted-and-gasoline-prices.gif...

Kde sú tie "nové" technológie, ktoré sa "objavia" vďaka rastúcim cenám konvenčných zdrojov energie? (Zdroj: Doug Short)

A hoci predaj automobilov v USA rastie (dokonca aj tých na hybridný, či elektrický pohon)...:

..

Zdroj: Calculated risk.

...tušíte správne. Časť nárastu "dopytu" je umožnená nárastom úverov na nákup aút. Tie oproti minulému roku vzrástli o 5,5 %, kým mzdy za rovnaké obdobie narástli len o 1,1 %.

Kde nerastie zamestnanosť a mzdy, pomôžu úvery. Ako to skončilo v prípade hypoték, všetci vieme...

Šťastné a Veselé Vianoce!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďme pripravení na všetko. Aj na Trumpa

Buď ho nahradí Mike Pence, alebo bude hviezdiť vo vlastnej reality show.

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi už neplatí konsenzus z Reaganovej éry.


Už ste čítali?