Austrálčania museli pre horúčavy rozšíriť predpovednú mapu

Autor: Alexander Ač | 8.1.2013 o 17:46 | Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1003x

Austrália patrí medzi horúce a suché kontinenty. Každoročne ju sužujú požiare a horúčavy. Avšak tohtoročné teploty sa pravdepodobne dostanú nad používaný rozsah teplôt a meteorológovia museli jednu škálu do svojich predpovedných máp pridať.

Predpoveď teplôt pre Austráliu na budúci pondelok počíta s možnými teplotami v rozsahu 52-54 °C. Doterajší absolútny teplotný rekord je z januára roku 1960 a má hodnotu 50,7 °C.

Tento rok už bol prekročený 40-ročný rekord najvyššej priemernej dennej teploty pre kontinent Austrálie - nový rekord má hodnotu 40.3 °C. Výnimočná na tohtoročnej vlne horúčav je jej geografická rozloha ako aj intenzita. Na niektorých miestach bol prekročený rekord v počte nepretržitých dní s teplotou nad 39 °C.

Aktuálne teploty dočasne poľavili, avšak začiatkom budúceho týždňa možno dosiahnu hodnôt mimo doteraz používanej teplotnej škály:

Vlna horúčav by mala zasiahnuť takmer celé územie Austrálie. Meteorológovia podobnú situáciu budú v pamäti loviť ťažko. (Zdroj: Guardian)

Aktuálne najviac horí na ostrove Tasmánia a v Novom Južnom Walese, pričom požiare sa naďalej šíria:

Zdroj: RT

Je šťastím, že Austrálčania väčšinu úrody obilia už zožali. Budúci rok už také šťastie mať nemusia... je isté, že tohtoročná vlna horúčav v Austrálii navždy zostane zapísaná v histórii. Ešte istejšie ale je, že nepotrvá príliš dlho, kým ju prekoná ďašia, a ešte väčšia, roziahlejšia, a intenzívnejšia vlna horúčav.

Sitácia je však aktuálne zaujímavá aj na opačnej strane zeme, v Arktíde. Januárový ľad je taký tenký, že sa v ňom objavujú trhliny, a aktuálna odchylka teploty miestami dosahuje okolo 20 °C...:

Pukliny v arktickom ľade sa počas zimy obvykle nevyskytujú. Zdroj: EH2R.

A teploty v Arktíde sú v týchto dňoch extrémne vysoké:

A na záver bonus pre tých, ktorí by chceli v komentároch tvrdiť (aj tak budú, bez ohľadu na dôkazy), že globálne otepľovanie sa v posledných X-rokoch zastavilo, alebo že predpovede vývoja teplôt podľa IPCC sa ukázali ako "nesprávne", či zavádzajúce:

Pre niektorých nie je problém ísť "do kopca" a zároveň "dolu schodmi". Niektorí ľudia jednoducho ignorujú fyzikálne zákony. Fyzikálne zákony však neignorujú ich. Zdroj: Skeptical Science.

Aj keď by sme všetci privítali, aby sa naozaj prestalo otepľovať, alebo že predikcie globálnych teplôt podľa IPCC sú naozaj chybné, opak je pravdou:

Niektorým ľuďom príliš nevadí, že "predpovede" klimaskeptických vedcov (resp. tých pár, čo ešte zostalo a nedokážu (nemôžu?) zmeniť svoj postoj, aby si zachovali svoju tvár) sú oveľa horšie, ako to platí pre IPCC. Debata o príčinách, ako aj riešeniach klimatickej zmeny sa v mnohých ohľadoch stala ideologickou záležitosťou. Zdroj: Skeptical Science.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia zatvára hranice, podmienky pre Slovákov už nebudú také dobré

Británia pristúpila k referendu o brexite, pretože sa domácim nepozdávalo vyplácanie vysokých sociálnych dávok cudzincom.


Už ste čítali?