V Rusku prežívajú snehovú apokalypsu

Autor: Alexander Ač | 19.1.2013 o 12:20 | Karma článku: 10,46 | Prečítané:  2836x

Máte pocit, že v Bratislave je veľa snehu? Omyl! Snehová nádielka v Rusku zasypala autá, budovy, a dokonca celé dediny a mestá. Presvedčte sa sami!

Kým sa Austrálčania naďalej smažia v historickej vlne horúčav, Američania v dlhotrvajúcom suchu, Jakarta bojuje so záplavami, Rusko trápi rekordná nádielka snehu. Spravodajská agentúra Russia Today prináša úžasné fotografie prebiehajúceho "Snowmageddonu" v Rusku:

Ďalšie fotografie pozri na Russia Today.

Veľa ľudí sa bude nepochybne domnievať, že veľké množstvo snehu je v rozpore s otepľujúcou sa atmosférou. Opak je však pravdou. Aby mohlo snežiť viac ako je "obvyklé", musí sa najprv do atmosféry táto vlhkosť dostať. A tej sa do atmosféry dostane tým viac, čim je atmosféra teplejšia. Výsledkom sú potom výdatnejšie zrážky. V lete dažďové a v zime snehové.

Zaujímavý je fakt, že kým v lete sa rozloha snehovej pokrývky na kontinentoch Severnej pologule rýchlo znižuje, v zime naopak narastá:

Tri z piatich decembrov s najrozsiahlejšou snehovou pokrývkou na Severnej pologuli sa vyskytli v posledných 4 rokoch. Údaje sú od roku 1966. Zdroj: Rutgers Univeristy Global Snow LabNeven.

Jedným z vysvetlení je, že klesajúca rozloha plávajúceho ľadu v lete znamená zvýšené uvoľňovanie tepla (a vlhkosti) v zime, ktoré sa uvoľňuje pri zamŕzaní vody. To poskytuje potenciál pre zvýšený výskyt snehových zrážok. Tento rok bolo v Arktíde rekordne málo ľadu, a preto by extrémme snehové zrážky nemali byť príliš prekvapivé. Pre mnohých ľudí však bohatá snehová nádielka bude znamenať potvrdenie neplatnosti globálneho otepľovania:

Odpoveď Shootymu je pomerne jednoduchá: Chladnejšie a menej výdatné!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko je prikrčené pred ruskou propagandou

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová napriek katastrofálnym dopadom na krajinu.

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.


Už ste čítali?