Globálne otepľovanie zvýšilo výskyt teplotných rekordov 5-násobne

Autor: Alexander Ač | 3.2.2013 o 19:30 | Karma článku: 4,44 | Prečítané:  681x

Ak by bolo globálne podnebie stabilné, pomer rekordne vysokých teplôt v pomere k rekordne nízkym teplotám by bol približne 1:1. Rast globálnych teplôt však tento pomer posúva smerom k rekordne vysokým teplotám. Nový výskum ukazuje, že ak sa dnes vyskytne rekordne vysoká teplota, pravdepodobnosť jej výskytu je asi o 80 % vyššia v dôsledku klimatickej zmeny. Pri pokračovaní otepľovania bude výskyt rekordne vysokých teplôt o 30 rokov asi 12-krát vyšší, ako by bol bez otepľovania.

Nová štúdia vyšla v časopise Climatic Change (Coumou a kol., 2013). V abstrakte článku sa píše nasledovné:

" ...celosvetovo, počet miestnych rekordne vysokých mesačných teplôt je teraz v priemere 5-násobne vyšší, ako by bolo v prípadne stabilného podnebia. Z toho vyplýva, že existuje 80 % pravdepodobnosť, že rekordná teplota v danom mesiaci je v dôsledku klimatickej zmeny... Podľa stredného scenára klimatickej zmeny predpokladáme, že v 40. rokoch tohto storočia, počet teplotných mesačných rekordov bude celosvetovo 12-násobne vyšší, ako by bol v stabilnom podnebí."

A tu je grafické znázornenie:

Obr. 1: Pozorovaný pomer rekordov (nárast v počte rekordne vysokých teplôt v porovnaní s výskytom v stabilnom podnebí) pre mesačné teplotné rekordy od roku 1880 (tenká červená čiara, hrubá červená čiara je 5-ročný priemer). Modrá čiara ukazuje stochastický model spolu s neistotou.

Nárast v počte rekordných teplôt nie je všade rovnaký:

Obr. 2: Priestorová distribúcia nárastu rekordne vysokých teplôt v porovnaní so stabilným podnebím. Vľavo sú pozorovania (leto (a), zima (b) a celý rok (e)), vpravo model (leto (b), zima (d) a celý rok (f)). Grafy porovnávajú nárast výskytu rekordných mesačných teplôt za posledné desaťročie, v porovnaní s obdobím za posledných 40 rokov.

Na opačnom konci spektra, teda v prípade extrémnych zrážok, nová globálna analýza (Westra a kol., 2012) ukázala, že na 2/3 planéty došlo ku zvýšeniu extrémnych denných zrážok v období 1900 až 2009. Nárast v denných extrémnych zrážkach je rovný približne 5,9 až 7,7 % na oteplenie o 1 °C.

S pokračujúcim oteplením teda budú pokračovať nastúpené trendy: nárast rekordných teplôt (a vĺn horúčav) a nárast extrémnych zrážok (a záplav).

Bonusové video: Môžeme ešte zachrániť Grónsko? (Jason Box a Chris Mooney)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia zatvára hranice, podmienky pre Slovákov už nebudú také dobré

Británia pristúpila k referendu o brexite, pretože sa domácim nepozdávalo vyplácanie vysokých sociálnych dávok cudzincom.

SVET

Čo povedala premiérka Mayová o Európe a Británii

Británia skrátka odchádza z Európskej únie.


Už ste čítali?