reklama

Globálne otepľovanie zvýšilo výskyt teplotných rekordov 5-násobne

Ak by bolo globálne podnebie stabilné, pomer rekordne vysokých teplôt v pomere k rekordne nízkym teplotám by bol približne 1:1. Rast globálnych teplôt však tento pomer posúva smerom k rekordne vysokým teplotám. Nový výskum ukazuje, že ak sa dnes vyskytne rekordne vysoká teplota, pravdepodobnosť jej výskytu je asi o 80 % vyššia v dôsledku klimatickej zmeny. Pri pokračovaní otepľovania bude výskyt rekordne vysokých teplôt o 30 rokov asi 12-krát vyšší, ako by bol bez otepľovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Nová štúdia vyšla v časopise Climatic Change (Coumou a kol., 2013). V abstrakte článku sa píše nasledovné:

" ...celosvetovo, počet miestnych rekordne vysokých mesačných teplôt je teraz v priemere 5-násobne vyšší, ako by bolo v prípadne stabilného podnebia. Z toho vyplýva, že existuje 80 % pravdepodobnosť, že rekordná teplota v danom mesiaci je v dôsledku klimatickej zmeny... Podľa stredného scenára klimatickej zmeny predpokladáme, že v 40. rokoch tohto storočia, počet teplotných mesačných rekordov bude celosvetovo 12-násobne vyšší, ako by bol v stabilnom podnebí."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tu je grafické znázornenie:

Obr. 1: Pozorovaný pomer rekordov (nárast v počte rekordne vysokých teplôt v porovnaní s výskytom v stabilnom podnebí) pre mesačné teplotné rekordy od roku 1880 (tenká červená čiara, hrubá červená čiara je 5-ročný priemer). Modrá čiara ukazuje stochastický model spolu s neistotou.

Nárast v počte rekordných teplôt nie je všade rovnaký:

Obr. 2: Priestorová distribúcia nárastu rekordne vysokých teplôt v porovnaní so stabilným podnebím. Vľavo sú pozorovania (leto (a), zima (b) a celý rok (e)), vpravo model (leto (b), zima (d) a celý rok (f)). Grafy porovnávajú nárast výskytu rekordných mesačných teplôt za posledné desaťročie, v porovnaní s obdobím za posledných 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na opačnom konci spektra, teda v prípade extrémnych zrážok, nová globálna analýza (Westra a kol., 2012) ukázala, že na 2/3 planéty došlo ku zvýšeniu extrémnych denných zrážok v období 1900 až 2009. Nárast v denných extrémnych zrážkach je rovný približne 5,9 až 7,7 % na oteplenie o 1 °C.

S pokračujúcim oteplením teda budú pokračovať nastúpené trendy: nárast rekordných teplôt (a vĺn horúčav) a nárast extrémnych zrážok (a záplav).

Bonusové video: Môžeme ešte zachrániť Grónsko? (Jason Box a Chris Mooney)

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu