Zimný arktický ľad sa na niektorých miestach rozpadáva

Autor: Alexander Ač | 4.2.2013 o 11:15 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  983x

Napriek tomu, že Severná pologuľa je uprostred zimy, Arktický ľad je veľmi tenký a krehký. Na niektorých miestach sa dokonca v týchto dňoch rozpadáva, ako ukazujú satelitné snímky (AVHRR). Môžeme toto leto znovu očakávať rekordný pokles rozlohy/rozsahu/objemu plávajúceho arktického ľadu?

Netreba opakovať, prečo je zachovanie letného arktického ľadu kritické pre zachovanie schopnosti ľudstva dopestovať dostatok potravín. Nasledujúca sekvencia satelitných snímkov (posledný je z 3. februára) ukazuje vytváranie trhlín v ľade na východ od pobrežia Aljašky:

Zdroj: A-Team.

Neviem posúdiť, či ide o dosiaľ nepozorovaný vývoj, každopádne to naznačuje, že ľad je veľmi tenký aj v zime a v letnom období sa veľmi rýchlo roztopí. Môj aktuálny odhad je, že túto sezónu bude rozsah/rozloha a objem arktického ľadu znovu na rekordne nízkej úovni, aj keď s istotou to nevie samozrejme povedať nikto. Minulý rok viac ako 4-roky starý arktický ľad takmer zmizol:

Ďalší dôsledok ubúdania ľadu bude nárast emisií metánu to atmosféry (okrem ďalších zosilňujúcich spätných väzieb), čo proces otepľovania ešte zrýchli:

Vzdušná koncentrácia metánu je najvyššia v miestach, kde chýba plávajúci ľad. Metán je v horizonte 100 rokov približne 23-násobne silnejší skleníkový plyn, ako CO2. Zdroj: Sam Carana.

A tu je aktuálny vývoj rozsahu plávajúceho ľadu v porovnaní s minulými rokmi:

Zdroj: NSIDC.

Tohtoročná sezóna v Akrtíde bude pravdepodobne ešte zaujímavejšie, ako tá minuloročná:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?