reklama

Arktický ľad sa láme už aj na Severnom póle

Zachovanie plávajúceho ľadu v Arktíde je z pohľadu stabilného podnebia extrémne dôležité. Bez neho sa proces otepľovania ďalej urýchli a naša schopnosť dopestovať a vyrobiť dostatok potravín bude otázna. Aj keď plávajúci ľad v Arktíde rýchlo mizne, najmä v lete, podľa väčšiny klimatológov by aspoň jeho časť mala zostať zachovaná ešte aj po roku 2020. Najnovšie satelitné snímky však spochybňujú aj tento už tak veľmi pesimistický vývoj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Aj keď nie sú praskliny ("cracks") v Arktickom ľade v priebehu zimy výnimočné, a v minulých rokoch sa takisto vyskytli, súčasná sezóna sa vyznačuje ich rozsahom. Tak rozsiahle praskliny v arktickom ľade v priebehu zimy doteraz zaznamenané neboli a tento vývoj zvyšuje pravdepodobnosť, že rozsah/objem arktického plávajúceho ľadu znovu dosiahne rekordu. Ľudstvo sa tak znovu priblíži o krôčik bližšie k destabilizácii pobnebia/počasia... poďme však k najnovším satelitným snímkom.

Jedna z prvých zmienok na blogoch o Arktickom ľade bola z 3. februára a zachytáva sekvenciu vznikajúcich trhlín v ľade v oblasti na východ od pobrežia Aljašky (mesta Barrow):

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vývoj v období od 27. januára do 3. februára. (A-team)

Vývoj trhlín pokračoval ďalej smerom do Beaufortovho mora a koncom februára vyzerala situácia nasledovne:

Vývoj v Beafortovom mori koncom februára (do 22. februára). Zdroj: Climate Central podľa animácie od komentátora A-team.

A takto vyzerala situácia 27. februára, o 5 dní neskôr:

Zdroj: Econexus.

A nové trhliny vznikajúce pri ostrove Prince Pattrick 3. marca, podľa autora obrázku (A-team) v celkovom rozsahu 80 tisíc kilometrov:

Zdroj: A-team.

O niečo neskôr, rovnaký autor poskytol animáciu pohybu arktického ľadu z väčšej perspektívy, oblasti celej Arktídy, v dňoch 14. februára až 16. marca:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdroj: A-team.

No a posledný dostupný snímok o vývoji trhlín zo včera (17. marca) ukazuje, že ľad už praská aj v oblasti Severného pólu:

Arktický ľad je naozaj veľmi, veľmi krehký a spolu s ním aj naša potravinová základňa... Zdroj: A-team.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu