reklama

Alternatívna história uhlíkového cyklu

Čím viac ideme do minulosti, tým je časové rozlíšenie našich údajov menšie. Je preto možné, že súčasné dianie v atmosfére sa nepozorovane odohralo už v minulosti, a môžeme sa spoľahlivo "pozerať" iba par desaťročí do minulosti?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

Nasledujúci krátky príspevok je reakciou na otázku:

"Grafy zobrazujuce davnu historiu obsahuju body, ktore nie su nicim inym ako priemerom za rozsiahle casove obdobia (nie som od fachu ale nech sa prepadnem na kongres IPCC ak je to menej ako 1000 rokov pre data stare 500 000 rokov apod.)

Je nejaky logicky dovod PRECO minglujes sto, tisic a viacrocne priemery s aktualnymi datami rok po roku (v sucasnosti)?"

Predpokladám, že komentár mal na mysli približne nasledovnú hypotetickú možnosť:

Obrázok blogu

Čo ak je všetko inak, a dramatické zmeny v uhlíkovom (a teda aj klimatickom) cykle nám unikli?!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najjednoduchšie vysvetlenie je, ak si pozrieme, aký je čas zotrvania CO2 v atmosfére:

Trvá približne 400 000 rokov, kým sa všetok počiatočne uvoľnený CO2 do atmosféry vráti na pôvodnú hladinu. Ešte tisíc rokov po počiatočnom uvoľnení CO2 zostane v atmosfére asi 30 % jeho obsahu. (Zdroj: prof. David Archer).

Je to však jediný dôkaz o tom, že v minulosti k tak dramatickým zmenám v obsahu uhlíku v atmosfére nedošlo? Nie. Ignorujme teraz túto skutočnosť, a predstavme si, že CO2 sa rýchlo objaví, a rýchlo z atmosféry zmizne. Čo by však toto rýchle uvoľnenie mohlo spôsobiť?

Dnes je jediným významnejším prirodzeným zdrojom sopečná aktivita. Aby mohol obsah CO2 narastať aspoň 10 násobne pomalšie, ako dnes, musela by každý mesiac vybuchnúť sopka intenzity Pinatubo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podobný výbuch intenzity sopky Pinatuba z roku 1991, by sa musel opakovať každý mesiac, aby koncentrácia CO2 rástla aspoň 10-násobne pomalšie, ako dnes. Aby CO2 rástlo rovnakou rýchlosťou ako dnes (takmer 100 miliónov ton CO2 denne), musela by sa podobná erupcia vyskzytovať každé tri dni.

Tento proces by čoskoro (v horizonte pár rokov, možno už mesiacov) naštartoval dobu ľadovú, keďže sopečný prach by dramaticky ochladil atmosféru. Väčšina rastlinných a živočíšnych druhov by takúto zmenu prostredia nedokázala prežiť. Takáto udalosť by nadlho zostala zaznamenaná v usadeninách hornín, či v bublinách vzduchu uložených v ľadovcoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Našťastie poznatky fyzkálnych, biologických, chemických, či geologických vied už nie sú na úrovni základnej školy, čo sa ale o poznatkoch niektorých ľudí s určitosťou tvrdiť bohužiaľ nedá...

Bonusové video na záver:

UPDATE: Podľa známeho klimaskeptika profesora Davida Bellamyho, väčšina svetových ľadovcov sveta narastá, hm hm:

James Balog - Chasing Ice.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu