Španielsko: that credit-crunch feeling....

Autor: Alexander Ač | 17.7.2013 o 7:55 | Karma článku: 7,50 | Prečítané:  828x

Španielsky premiér Mariano Rajoy sa vyjadril, že koniec ekonomickej recesie v Španielsku je na blízku. Záhadou mi zostáva, ktoré ekonomické ukazovateľe mal priemiér na mysli, keď hovorí o "pozitívnych trendoch". Možno chce iba odpútať pozornosť od korupčného škandálu? Ale poďme postupne.

Jedným zo základných ukazovateľov expanzie, a naopak kontrakcie dnešnej ekonomiky, je vývoj kreditu (úverov). Ak sa množstvo úverov zvyšuje, ekonomika expanduje (inflácia), ak sa množstvo kreditu zmenšuje, ekonomická aktivita je v recesii (deflácia).

Aká je situácia v španielskom súkromnom sektore? Nasledovná:

 

Spanielsko_1.png..

Deflácia španielskej ekonomiky pokračuje. Zdroj: Trading Economics.

Aká je situácia, ak sa na situáciu pozrieme z "bližšia", za kratšie časové obdobie?

Spanielsko_2.png.

Vidíme, že v posledných mesiacoch sa situácia zhoršila (červený kruh). Takýto pokles je vôbec najhorší v Európe. Zdroj: Trading Economics.

Niekto by ešte mohol oponovať, že tento graf nezahňuje verejný sektor a jeho dlh (dlhopisy). Ak sa pozrieme na vývoj kreditu súkromného + verejného sektora, situácia je nasledovná:

Vývoj celkového kreditu. (Zdroj: Market Daily Briefing)

V čom teda vidí španielsky premiér zlepšenie? Tu by sa vlastne už článok mohol skončiť s konštatovaním, že kontrakcia španielskej ekonomiky sa zrýchlila. Môžeme sa ale pre istotu pozrieť aj na niektoré iné zásadné indikátory španielskej ekonomiky, ktoré sú ale iba dôsledkom deflácie:

  • nezamestnanosť: rast nezamestnanosti pokračuje a v máji bol na úrovni 26.9 %, najviac zo všetkých krajín EÚ.
  • ceny bytov: pokles cien nehnuteľností v prvom štvrťroku 2013 bol 12,8 %, najviac v Európe. To znamená rastúce straty pre banky (ako aj rast peňazí potrebných na ich záchranu).
  • výnosy dlhopisov: hoci od polovice minulého roku výnosy dlhopisov dlhodobo klesali, za posledný mesiac začali znovu rásť. Dnes sa výnosy znovu blížia k 5%, čo je pre zmenšujúcu sa ekonomiku neudržateľné.
No a na záver aktuálna správa Reuters: "Medinárodný menový fond varuje, že zrýchlený "pokles kreditu" môže zasiahnuť banky a a ekonomiku."

Očakávam v blízkom čase (opäť je to horizont mesiacov) rast výnosov dlhopisov a následnú politickú krízu a potrebu znovu "zachraňovať" španielske banky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpovým gayom sa vyhrážajú, na republikánske centrum sa zložili demokrati

Dva týždne pred prezidentskými voľbami sa zdá čoraz jasnejšie, že Clintonová vyhrá. Trump má však svoj svet a v ňom jednoznačne vyhráva.

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

ŠPORT

Svetovú jednotku som stále tlačila, aj tak som prehrala, vraví Cibulková

Slovenka sa pri premiére na šampionáte WTA pričinila o špičkový tenis.


Už ste čítali?