reklama

Ihličnaté lesy sa rozpadávajú

Ak nezmeníme svoj doterajší prístup k lesom, do konca storočia budú na nepoznanie. Musime konať už dnes, pričom mnohým negatívnym zmenám už nezabránime.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Zdravé lesné ekosystémy sú kľúčovou podmienkou pre úspešnú budúcnosť a prežitie ľudí. Sú pre nás zdrojom potravy, energie, čistého vzduchu, zásobárňou vody, ale aj relaxu. Lesy na Slovensku, ale aj inde vo svete sú však ohrozené.

Boreálny les, známy aj ako tajga, tvoria lesné ekosystémy severných oblastí severného mierneho pásma, v ktorom prevládajú ihličnaté druhy stromov. Ide o najväčší bióm na svete, ktorý tvorí takmer 30 % povrchu všetkých lesov. U nás majú najbližšie k charakteru tajgy horské ihličnaté lesy Nízkych a Vysokých Tatier. Nové vedecké štúdie dokladajú, že ihličnaté lesy sú v ohrození.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zásadné zmeny, ktoré v boreálnom lese môžeme pozorovať už dnes sú nasledovné:

Skracovanie doby trvania snehovej pokrývky a následné zvýšené riziko sucha na jar a v lete. 

Narušovanie potravinových reťazcov medzi jednotlivými obyvateľmi lesa – kým jedni zo zmien profitujú, populácie iných druhov rýchlo klesajú.

Nárast výskytu lesných intenzívnych požiarov, ktoré spôsobujú aj poškodzovanie vrchnej časti pôdy bohatej na uhlík. To následne zhoršuje až znemožňuje opätovnú obnovu lesa, a boreálny les je postupne nahradzovaný zmiešanými a listnatými lesmi

Nárast výskytu rôznych druhov drevokazného hmyzu, hubových či plesňových ochorení. Lykožrút je prirodzenou súčasťou zdravého lesa, jeho časté a rozsiahle premnožovanie je však známkou odumierajúceho lesa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zvýšený výskyt sucha a vysokých teplôt. Extrémne počasie oslabuje obranné schopnosti lesov pred inými druhmi stresov. Les sa stáva menej odolný

Fragmentácia a odlesňovanie, v mnohých oblastiach je to rozvoj ťažby ropy a zemného plynu (Rusko), či ťažba ropných pieskov (Kanada)

Mnohé zmeny sa navyše dejú rýchlejšie, ako sa vedci domnievali. Zmeny výskytu mnohých druhov, ktoré mali trvať 50 až 100 rokov, sa udiali v priebehu 10 rokov. Podľa vedeckých štúdií (Gauthier a kol., 2015) môže boreálny les už v tomto storočí dosiahnuť „bodu zlomu“, kedy sa zmeny stanú neúnosné a tieto lesy nebude možné zachovať v súčasnej podobe. Situácia môže byť ešte horšia. Profesor Dennis Murray, ktorý sa venuje výskumu týchto lesov viac ako 25 rokov, konštatuje:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Boreálny les sa rozpadáva. Otázka je, čo ho nahradí?

Takýto vývoj nie je v žiadnom prípade udržateľný, a už vôbec nie niečo, čo by sme si želali. Oslabené lesy majú navyše klesajúcu schopnosť pohlcovať CO2, a tak sa ďalej urýchľuje otepľovanie, ktoré vedie k ďalšiemu úpadku lesov.

Problémy lesov na Slovensku sú veľmi podobné tým v ostatných častiach ihličnatých lesov na Severnej pologuli. Zvýšený stres v dôsledku sucha, nie príliš vhodná druhová a štruktúrna skladba hospodárskych lesov (monokultúry s podobnou vekovou skladbou), rýchly posun vegetačných pásiem, zvýšená náchylnosť na poškodenie drevokazným hmyzom, zvýšené poškodzovanie v dôsledku extrémneho počasia (víchrice, vlny horúčav, nadmerné množstvo snehu, a pod.), to všetko vedie k zhoršovaniu zdravotného stavu lesov. Jedno z mála pozitív v posledných desaťročiach bolo zvýšenie kvality vzduchu (nie však na globálnej úrovni – priemyselná výroba sa presunula do „rozvojových“ krajín).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potrebujeme už dnes uvažovať o týchto zmenách pri lesnom manažmente, a maximalizovať adaptačné opatrenia, ktoré minimalizujú nevyhnutné škody. Zároveň potrebujeme dosiahnuť maximálnu možnú ochranu zostávajúcich lesných porastov, tak aby mohli plniť svoju úlohu aj v budúcnosti.

Aj preto hnutie SEN bude klásť dôraz na zvýšenú ochranu lesných porastov. Nebudeme podporovať udeľovanie výnimiek pre zásahy v 5. najvyššom stupni ochrany lesov a podporíme dokončenie zonácie Národných parkov tak, aby nebol rozpor medzi zákonom o ochrane lesa a lesným zákonom. V neposlednom rade sa budeme venovať predchádzaniu pôsobeniu klimatickej zmeny, teda budeme klásť dôraz na znižovanie závislosti od spotreby fosílnych zdrojov energie.

Obrázok blogu

Obr.: Lesy na Slovensku budú stále častejšie vystavené lesným požiarom, veterným kalamitám, premnoženiu drevokazným hmyzom, a suchu. (Zdroj)

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu