reklama

Klaus: Poroučet větru a dešti je nákladné a neúčinné

Václav Klaus napísal novú knihu - Modrá, nikoli zelená planeta. Témou číslo jedna v tejto knihe je globálne otepľovanie. Nebudem hodnotiť Klausove vedomosti z oblasti prírodných vied, ale pravdepodobne budú veľké, keď sa odvážil napísať odbornú knihu na takú citlivú tému a ako prezident si je určite vedomý svojho vplyvu. Keďže som knihu ešte nečítal, budem reagovať len na jej dva citáty, ktoré sú uvedené tu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

"Zvýšení hladiny moří může být hrozivé pro obyvatele tichomořského ostrůvku, ale zvýšení teploty může vést k tomu, že bude obyvatelná obrovská část Sibiře, která je rozlohou mnohotisíckrát větší."

Zdá sa, že Václav Klaus prešiel od tvrdenia - neotepľuje sa - k tvrdeniu otepľovanie bude mať zväčša pozitívne dôsledky.

No, aj keď sa nedomnievam, že stúpanie morskej hladiny bude tým hlavným problémom pri ďalšom oteplovaní podnebia, tak by som len upozornil, že otázka stúpajúcej hladiny mora sa ani len zďaleka nebude dotýkať len "tichomořského ostrůvku".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ohrozených je oveľa viac nízko ležiacich prímorských oblastí, napr. časti Holandska, Floridy, husto obývaného Bangladéšu a pod. Pri mori žije zhruba polovica Do vzdialenosti 100 km od mora žije v súčasnosti asi 39% (2.2 mld) obyvateľov Zeme.

Rozmrznutie Sibíru sa môže javiť ako pozitívna vec. Treba však vidieť obe strany mince - stúpajúce teploty v tejto oblasti môžu spôsobiť zvýšené uvoľňovanie uhlíka viazeného v zamrznutej pôde a nejde o nezanedbateľné množstvá. V horšom prípade môže dôsjť k uvoľneniu obrovského objemu metánu, ktorý je tiež uložený na Sibíri. Okrem iného, mnohé oblasti Sibíru už teraz ohrozuje zvýšená intenzita lesných požiarov. Oteplenie tiež významne prospieva mnohým hmyzím škodcom, ktoré sa aj pri miernom zvýšení teploty lepšie rozmnožujú a šíria, ako sa stalo napr. v rozsiahlych oblastiach kanadských lesov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Sice pod vodou zmizí pár ostrůvků v oceánu, ale zas rozmrzne Sibiř; levnější ovoce a zeleninu si bude moci dovolit více lidí, takže jich pak bude míň umírat na rakovinu; nebude tolik lidí umrzat, zatímco vedra jich tolik neskolí."

Lacnejšie ovocie a zelenina? Zaujímavý argument. Takže môžeme ignorovať zintenzívňujúce sa suchá v mnohých oblastiach sveta, zintenzívňujúce sa záplavy. Možno by sme mohli poslať Australčanov na Sibír, Afričanov do Austrálie. Veď ono sa to už nejako vyrieši. Len preboha nezasahujme do slobodného vypúšťania CO2. 

Len by ma zaujímalo, prečo bol potom prijatý Montrealský protokol. Prečo sa nepočkalo, kým vypúšťanie freónov zreguluje trh? Nebol predsa zásah výpúšťania freónov zásahom do slobody? A veď predsa existujú opaľovacie krémy, ktoré nás pred UV žiarením ochránia! Prečo sa Václav Klaus nezasadzuje o jeho zruženie a opätovné spustenie produkcie freónov?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potrebujeme vlastne inú vedu, akou je ekonómia? Nuž, pravdepodobne nie. Len si teraz nie som istý, či Václav Klaus nemá oveľa bližšie k tej forme ideológie, ktorú tak kritizuje...

UPDATE: znalosti Václava Klausa z klimatológie sú naozaj značné ;-)
 

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu