reklama

Spiknutie!

Rozumný človek by sa domnieval, že konšpiračné teórie o spiknutí klimatológov proti slobode už vymreli. Teda vymreli minimálne medzi serióznymi a vdelanými ľuďmi, kam by človek s titulom profesor mal patriť. Na druhú stranu je pravdou, že mnoho vedcov sa napr. domnieva, že vírus HIV nespôsobuje chorobu AIDS, že evolučná teória je neplatná, že je možná studená fúzia.... tak prečo si nemyslieť, že klimatológovia sa proti nám spikli a chcú nás obrať o našu slobodu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Zdá sa, že si to myslí aj prof. Kutílek (pôdny fyzik). Tak to teda vyplýva z jeho článku, ktorý sa hrdo týči na portáli CEP-u a ešte hrdejšie sa na neho odvoláva ideovo orientovaný Radovan Kazda. Vraj ako "dôkaz" proti teórii GO. Nechajme však ideové presvedčenie a poďme k vedeckým argumentom v článku prof. Kutílka, aj keď sa budem opakovať v niektorých prípadoch po 101-krát...

i) prof. Kutílek má problém s pojmom "globálna teplota" a to z dôvodu prenosov energie medzi rôznymi vrstvami atmosféry a vlastne medzi všetkými zložkami Zeme. Preto je vraj podľa neho pojem "globálna teplota" zavádzajúci a príliš mnoho nevypovedá o zmenách, ktoré sa na Zemi odhrávajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď: Zmena v globálnej teplote o 5°C stačí na prechod z teplého obdobia do obdobia doby ľadovej a zmene napr. morskej hladiny o desiatky metrov, nehovoriac o ďalších zmenách, ktoré postihnú celú biosféru. Takže akokoľvek zložité sú prechody energie v atmosfére a neviem kde ešte, tak zmena globálnej teploty má výrazné účinky na celú Zem.

v podpore prvého argumentu prof. Kutílek pokračuje: 

ii) Hodnoty odvozené z chování některého subsystému (například z tání ledovců), svědčí pouze o směru probíhajícího procesu v subsystému v určitém regiónu...

Odpoveď: hmm, tak tu stačí asi len toľko, že "tání ledovců" neprebieha regionálne, ale globálne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

iii) ...Hustota meteorologických stanic není rovnoměrná, v bohatší části světa je znatelně vyšší než v chudé části světa. Čím je hustší síť stanic, tím přesnější je stanovení průměrné teploty. Vyrovnání takto vzniklých rozdílných úrovní přesnosti je první problém.

Odpoveď: tu odporúčam metodiku určovania globálnej teploty publikovanú už v roku 1999. (PDF file má 15,5 Mb)

iv) Jeden z hlavních argumentů hypotézy o skleníkových plynech a o globálním oteplování byl nejen zpochybněn, ale přímo vyvrácen v roce 2003. Jedná se o hokejkový efekt, který byl už popsán na předchozích stránkách. Dva Kanaďané S. McIntyre a R. McKitrick (2003)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odpoveď: táto práca nevyvolala žiadny rozruch (možno tak medzi skeptikmi a na Neviditeľnom psovi, ktorý urobí najlepšie, ak zostane nevidteľný aj naďalej ;-)) a M&M nikdy nič nevyvrátili. Stačí sa pozrieť na citačnú analýzu oboch kanadských pánov na Web of Science. Kto má záujem, viac zistí napr. tu.

v) Z historických záznamů uvádím, že v období 900 až 1300 byly pěstovány olivovníky v údolí řeky Pádu v severní Itálii, fíkovníky poblíž Kolína nad Rýnem, vinná réva v Anglii. Na pražský hrad byly dováženy melouny z Kolína. Název Greenland pro Grónsko také pochází z této nebo z ne příliš vzdálené předchozí doby a zřejmě svědčí o teplotách vhodných pro rozvoj vegetace, především pak v západní části ostrova. Potvrzují to i hlubinné vrty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odpoveď: Aj keď je to z hľadiska súčasného otepľovania irelevantné a tento argument nemá nič spoločné s teóriou GO, rád by som prof. Kutílka poopravil. Spomínané anekdotické príklady o teplejšej klíme v stredoveku môžu byť pravdivé, nie sú však v žiadnom prípade ukazovateľom globálnej teploty, ktorá je s veľkou pravdepodobnosťou najvyššia za posledných 1300 rokov (IPCC, 2007).

Jednoducho klimatológovia, verte či neverte, majú lepšie metódy určovania globálnej teploty ako "fikovníky poblíž Kolína nad Rýnem".

vi) V diskusi jsem vycházel z tvrzení zastánců hypotéz, že důsledkem oteplení bude nástup aridity. Toto tvrzení však nemá základ ani ve fyzikálním modelování, ani při hledání analogií v minulosti. Z fyzikálního hlediska dochází při zvýšení teploty ke vzrůstu výparu vody z oceánů a při vyšším obsahu vodních par v atmosféře očekáváme vyšší srážky. I kdyby deště nebyly rovnoměrně rozložené v čase, nelze mluvit o celkovém nástupu aridity, nemluvě o nesmyslnosti tvrzení, že bude docházet k dezertifikaci. Naopak, byly to nízké teploty v glaciálech, které vyvolaly značný globální pokles srážek a výraznou suchost půd. Oproti tomu v posledním interglaciálu byly teploty podle všech nepřímých důkazů vyšší než jsou současné a klima v Evropě bylo podle vlastností pohřbených půd vlhčí než je v současnosti.

Odpoveď: Je to podobné k argumentu Klausa, že GO je vlastné dobré. Bude teplejšie, bude viac zrážok, Zem bude viac prosperovať. Vyvrátenie tohoto argumentu vyžaduje viac znalostí v oblasti fyziky atmosféry. Len v skratke a veľmi zjednodušene: Tam, kde teraz veľa prší, bude pršať ešte viac, a tam, kde prší málo, bude pršať ešte menej. Postupne dochádza a výraznejšie bude dochádzať k časovému a priestorovému prerozdeleniu zrážok. Príklad Slovenska: priemerná teplota od roku 1900 narástla o 1.1°C a za rovnaké obdobie pokleslo množstvo zrážok o 5.6%. Takže tu máme jednoznačne aridizáciu podnebia...

vii) no a na záver, prof Kutílek identifikoval 8 hlavných faktorov učujúcich klimatické podmienky na Zemi:

Slnko, magnetické pole, kontinentálny drift, zmeny v obehu Zeme, morské prúdy, koncentrácia skleníkových plynov v spojení s vulkanickou aktivitou, dopad asteroidov, stupeň pokrytia Zeme vegetáciou

nakoniec tieto vplyvy prof. Kutílek "vyhodnotí" a dospiava k záveru, že "Tato změna [koncentrácie CO2] jen mírně přispívá ke změně globální teploty, ale nemůže ovlivnit celkovou změnu klimatu."

Odpoveď: Slnečná aktivita od roku 1980 poklesla, zmeny v magnetickom poli prebiehajú veľmi pomaly, kontinentálny drift prebieha veľmi pomaly, zmeny obehu Zeme prebiehajú veľmi pomaly, zmeny morských prúdov sú len dôsledkom klimatických zmien, vulkanická aktivita sa nezvyšuje, koncentrácia skleníkových plynov sa zvyšuje najmenej 35-krát rýchlejšie ako kedykoľvek za posledných 650 tisíc rokov a je najvyššia za rovnaké obdobie, dopady asteroidov snáď netreba komentovať, planéta Zem je od roku 1979 zelenšia a je to dôsledok otepľovania Zeme.

Neviem, z čoho odvodil prof. Kutílek, že CO2 sa podieľa na klíme iba nevýznamne, keďže je to jediný z klimatotvorných faktorov, ktorý sa mení tak významne a vplyvom človeka. Privítam, ak mi to niekto vysvetlí...

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu