Jadrová energia stráca dych

Autor: Alexander Ač | 4.9.2009 o 8:52 | Karma článku: 8,09 | Prečítané:  3003x

Pre niektorých prekvapujúce, pre iných nie. Pre niektorých potešujúce, pre iných nie. Skutočnosť je však taká, že celkové množstvo elektrickej energie, ktoré zabezpečujú jadrové elektrárne, pomaly klesá a v budúdnosti by mal tento pokles pokračovať. Tvrdí to nová správa "The Wrold Energy Industry Nuclear Report 2009"

Spáva nezávislých výskumníkov bola uverejnená 27. augusta. Podľa správy sa rozširuje priepasť medzi priemyselnou realitou a nastúpenými trendmi, a často citovanou „jadrovou renesanciou.“

V roku 2007 poskytovali jadrové reaktory 14% elektrickej energie (2600 TWh) (nie energie, ako sa to často zamieňa), teda o 2 % menej, ako v roku 2006.

K 1.8. 2009 bolo na svete v prevádzke 435 (370GW) jadrových reaktorov a 52 ich bolo vo fáze výstavby. Zatiaľ najviac reaktorov bolo v prevádzke v roku 2002 – 444.

„S extrémne dlhým časom výstavby 10 a viac rokov, bude prakticky nemožné udržať, nieto ešte zvýšiť počet fungujúcich reaktorov v nasledujúcich 20 rokoch,“ tvrdí správa. Teoreticky by to bolo možné, ak by sa životnosť elektrární zvýšila na 40 rokov, čo zatiaľ ale nie je reálne.

Podľa analýzy Dr. Michaela Dittmara navyše hrozia odstávky jadrových reaktorov v prípade, ak sa nepodarí zvýšiť globálnu ťažbu uránu asi o 10 % (tj. o 5000 ton ) každý rok. To je v čase globálnej recesie dosť obtiažne. Na druhú stranu to predĺži životnosť obmedzených zásob uránu.

Ďalšou zaujímavou informáciou je skutočnosť, že až 80 % jadrových reaktorov je v polovici svojej životnosti (15 rokov) (h/t parabellum) (v knihe Nejistý plamen – Václav Cílek, Martin Kašík)

Ešte pripomínam, že jadrová energia patrí medzi energetické zdroje s najnižšou uhlíkovou stopou.

Zdá sa, že je ťažké nemožné udržať exponenciálny rast....

 

UPDATE: Existujú možnosti, ako predĺžiť životnosť jadrových reaktorov na 60 a možno viac rokov...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič predstavil sociálny balíček, počíta aj s trinástym dôchodkom

Obedy zadarmo nahradí dvojnásobný daňový bonus na dieťa.


Už ste čítali?