Michael Maloney: ropa za 10 dolárov a koniec doláru

Autor: Alexander Ač | 27.9.2010 o 12:49 | (upravené 27.9.2010 o 13:37) Karma článku: 12,03 | Prečítané:  4943x

Micheal Maloney sa venuje histórii finančníctva a je autorom knihy Sprievodca pre investovanie do zlata a striebra. Predpovedá kolaps ceny ropy a koniec dolárovej meny v priebehu 10 rokov. Ľudia venujúci sa energetike a obzvlášť výskumu ropného zlomu predpovedali v čase raketovo rastúcich cien ropy ich strop na hranici 300-500 dolárov za barel - medzi nimi aj Róbert Hirsch. Mýlili si. Na hranici 147 dolárov za barel finančný sektor skolaboval a cena sa prepadla na 35 dolárov. Dnes sa cena pohybuje na hranici 75-80 dolárov a mnohí ľudia v energetike znovu predpovedajú zväčša budúcnosť vysokých cien ropy. Vychádzajú pritom z jej nedostatku v budúcnosti. Veľmi pravdepodobne sa znovu mýlia.

Hlavná príčina? Obrovský dlh. Jednoducho, ak by nebolo možné také veľké zadlženie, ropu v hodnote 75-80 dolárov by sme si jednoducho nemohli dovoliť - ani kupovať a ani ťažiť.

Maloney uvádza svoju prednášku pre ruských bankárov slovami:

  • Prichádza ďalšia obrovská kríza, väčšia, akú ste kedy videli vo svojom živote
  • Dolár ako rezervná mena najbližších 10 rokov neprežije
  • Množstvo peňazí vUSA sa po prvý krát od Veľkej depresie začalo znižovať
  • Táto deflácia spôsobí, že centrálne banky na celom svete sa budú snažiť proti tomuto trendu bojovať infláciou, aby stimulovali ekonomiku
  • To spôsobí obrovský presun bohatstva
  • Smerovanie americkej ekonomiky určuje smerovanie ekonomiky celého sveta
  • Všetky ekonomiky sveta sú dnes prepojené
  • Preto pôjde onajväčší presun bohatstva vhistórii ľudstva
  • Ceny ropy významne klesnú
  • Kríza sa neskončila

V USA trvalo 200 rokov, kým sa vytlačilo 825 miliárd dolárov (base money), potom od začiatku finančnej krízy FED (Americká centrálna banka) vytlačil viac ako jeden bilión dolárov v priebehu 18 mesiacov, na záchranu bankového systému (prejdi myšou nad obrázok pre znázornenie rozdielu).

 

maloney_1.png

Base Money sú peniaze vytvorené vládou a centrálnou bankou a sú iba malou zložkou z celkového množstva peňazí v obehu. Obrázok ukazuje base money + peniaze vytvorené bankármi (M3 money supply - tj. obeživo).

maloney_3.png

Pred krízou množstvo base money zodpovedalo 7 % z množstva celkových peňazí v obehu, dnes je to asi 15 %. Cesta dolu je ešte dlhá...

maloney_4.png

Obrázok ukazuje, že sa niečo deje. Ak odpočítame Base Money od M3 obeživa tak vidíme výrazný pokles množstva peňazí M3. K poklesu M3 došlo po prvý krát od začiatku Veľkej depresie. (Podľa Wikipédie FED nezverejňuje od roku 2006 množstvo peňazí M3). Objem peňazí sa znížil o približne jeden bilión dolárov.

To spôsobuje, že ľudia peniaze viac šetria, menej požičiavajú, menej sa zadlžujú a viac splácajú svoje dlhy ( pozn. - v skutočnosti, viac ako splácajú svoje dlhy, tak skôr krachujú - z 588 miliárd odpísaných dlhov Američania splatili iba 22 miliárd). V konečnom dôsledku, dolár, tak ako ho poznáme dnes, nebude do desiatich rokov existovať (prejdi myšou nad obrázok):

 

maloney_5.png

Maloney ďalej vysvetľuje, prečo bude nasledovať kolaps ceny ropy. Ako bolo ukázané v predošlom blogu od Nicole Foss o psychológii finančných bublín, ich vývoj je do istej miery predpovedateľný. Tu je ich modelový priebeh podľa Maloneyho:

 

maloney_6.png

A nasledujúci obrázok ukazuje skutočnú bublinu, známu vo finančnom svete ako dot com udalosť:

 

maloney_7.png

Pokles v prvej fáze bol o 38 % a v druhej fáze o 78 %. No a samozrejme nemôže chýbať ukážkový priebeh kolapsu indexu Dow Jones, ktorý je spojený s Veľkou depresiou, a áno, následne 2. svetovou vojnou. (Dá sa samozrejme argumentovať, že tieto udalosti spolu nesúvisia.) V prvej fáze poklesol Dow Jones zo svojho maxima o 48 %, celkový pokles bol o 90 %.

maloney_8.png

Maloney ďalej ukazuje priebeh vývoja, ktorý označuje ako Head and shoulders (shoulder-head-shoulder), na základe ktorého sa s určitou presnosťou predpovedať vývoj trhu v priebehu finančnej bubliny.

maloney_9.png

Znovu Dow Jones, tentokrát v detaile:

maloney_10.png

Zväčša platí, že ak je väčší rozdiel medzi ramenom (S - shloulder) a hlavou (H - head), nasleduje väčší pád. Takisto platí, že ak je väčší pád v prvej fáze, nasleduje väčší pád aj v druhej fáze (viď porovnanie dot com a Dow Jones).

 

maloney_11.png

V prípade dnešnej krízy poklesol index Dow Jones v USA v prvej fáze až o 59 %, takže prepad v druhej fáze bude pravdepodobne ešte väčší. Nasvedčujú tomu všetky okolnosti, okrem vyjadrení prezidenta Obamu, ktorí sa snaží zachovať Status Quo.

maloney_12.png

Ide o najväčší prepad v histórii. A tu je Maloneyho predpoveď vývoja Dow Jones, môžete si neskôr skontrolovať  :-)

maloney_13.png

Dôkaz, že globalizácia naozaj funguje, ukazuje nasledujúci graf, kedy obchodovanie na burzách v rôznych krajinách sveta prebieha v posledných rokoch takmer identicky:

maloney_14.png

Vývoj, ktorý bude nasledovať americká burza určí vývoj ostatných búrz na celom svete. Jednoducho globalizácia spôsobila, že spolu zdieľame všetky radosti a strasti moderného života a, áno, aj klimatickú zmenu.

No a na záver logická predpoveď vývoja ceny ropy na svetových trhoch (a podobný vývoj platí aj pre ostatné komodity, vrátane potravín):

maloney_15.png

Je jasné, že pri cene 10-15 dolárov za barel môžeme zabudnúť na  ťažbu ropy v hlbokých oceánoch (napríklad v Mexickom zálive), ťažbu nekonvenčných zdrojov ropy, ťažbu ropy v Arktíde alebo aj fotovoltaické elektrárne. Zväčša ide (z pohľadu obývateľného podnebia) o dobré správy. Horšia správa je, že na to nie sme vôbec pripravení. Nie ako spoločnosť, nie ako jednotlivci.

Enjoy the collapse!

A tu je Maloneyho prednáška:

 

P.S. K tematike ešte odporúčam článok Stevena Keena: „The Roving Cavaliers of Credit"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?