Ceny potravín dosiahli rekordnú úroveň

Autor: Alexander Ač | 5.1.2011 o 18:18 | (upravené 5.1.2011 o 19:27) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  2520x

Podľa FAO prekonali globálne ceny potravín úroveň, ktorú dosiahli pri potravinovej kríze v roku 2008. Zatiaľ sa ľudia ešte nebúria. To ale nemusí dlho trvať.

Nasledujúci obrázok ukazuje vývoj cien potravín (tzv. Food Price Index) podľa FAO:

ceny_potravin_FAO.png

Zdroj: FAO

Obrázok ukazuje globálny vývoj cien za posledných 5 rokov. V decembri 2010 dosiahli ceny rekordných hodnôt a ak nedôjde ku globálnej ekonomickej recesii, neklesnú ani ceny. Isté však je, že ceny už príliš (dlho) rásť nemôžu.

Po poslednej ekonomickej recesii (2008-2009) zostalo na Zemi asi o 100 miliónov viac hladujúcich, celkovo počet hladujúcich prekročil jednu miliardu.

Nárast cien potravín súvisí s rastúcimi cenami ropy (ropný zlom), rekordnými teplotami a suchom v Rusku a následným zákazom vývozu potravín, pestovaním biopalív a celkovo extrémnym počasím v rekordne teplom roku 2010.

Pripravte sa na ďalší (resp. pokračujúci) kolaps globálnej ekonomiky, rastúcu nezamestnanosť, sociálne nepokoje, rastúcu kriminalitu, zvýšený počet bankrotov (ľúdí aj štátov), zvýšené riziko (medzi)národných konfliktov a podobne.

 

Štastný Nový Rok!

Obrázok je z práve prebiehajúcich rekordných záplav v Austrálii, ktoré s globálnym otepľovaním nijako nesúvisia, ako vie každý racionálny človek. Tak ako s ním nesúviseli rekordné teploty v Rusku, rekordné záplavy v Pakistane či Tennessee, rekordne daždivý (a nadpriemerne teplý!) rok na Slovensku, či rekordné snehové búrky (Snowmageddon) v USA.

Vetru a dažďu nerozkážeme! Ibaže by áno...

Jeff Masters, popredný americký meteorológ a spoluzakladateľ portálu Weather Underground o roku 2010 píše:

"This year makes me nervous. It really does."

 

UPDATE: DEBTRIS U.S.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?