reklama

Do Austrálie už chodiť nemusíte. Austrália prišla k nám.

Nadpis "Klimatologická analýza záplav v Austrálii" by určite znel nudnejšie. Takto možno na článok klikne viac ľudí. Veď ako vieme, z článku je najdôležitejší nadpis! :-). Ako vždy, Bostonský "The Big Picture" prináša dokonalú fotografickú dokumentáciu historických dažďov v Austrálii. Aké sú však širšie súvislosti záplav v Austrálii?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (86)

Nielen Slovensko zažilo najdaždivejší rok v histórii meteorologických meraní (tj. za posledných najmenej 140 rokov).

Austrália sa pomaly spamätáva zo záplav "biblických rozmerov", kedy sa pod vodou ocitlo územie o rozlohe Francúzska a Nemecka.

Prvotná príčina novembrových a decembrových zrážok (december bol najdaždivejší v histórii v oblasti Queenslandu a Východnej Austrálie a 3. najdaždivejší pre celú Austráliu) je výrazný jav La Niňa (kedy sa ochladzujú vody Pacifiku). S fenoménom La Niňa boli spojené aj rozsiahle záplavy v rokoch 1974 a 1955. Prečo sú však súčasné záplavy rozsiahlejšie a extrémnejšie, ako tie v minulosti? Vysvetlenie ponúka nasledujúci graf, ktorý ukazuje priemerné teploty oceánov v okolí Austrálie:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdroj: prof. Stefan Ramstorf

V novembri 2010 dosiahla priemerná teplota vôd oceánov v okolí Austrálie rekordné hodnoty (tj. za posledných najmenej 110 rokov), čo v kombinácii so silnou La Niňou a rekordnou hodnotou indexu SOI v decembri 2010 prispelo k rekordným zrážkam na rozsiahlom území Austrálie:

Zdroj: prof. Stefan Ramstorf. Rozloha, na ktorú spadlo rekordné množstvo dažďa je udivujúce.

Globálne otepľovanie predstavuje systémový vplyv na existujúce počasie a teda každá synoptická situácia podlieha jeho vplyvu. S pokračujúcim globálnym otepľovaním budú extrémne a rozsiahle záplavy (aj suchá - viď napr. Rusko) stále častejšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavý dopad mali záplavy aj na cenu uhlia, keďže Austrália je najvýznamnejší vývozca čierneho uhlia (najmä do Číny) a záplavy obmedzili ťažbu uhlia v tomto regióne.

Podrobnú správu o záplavách v Austrálii nájdete tu (Australian Bureau of Meteorology, Special Climate Statement).

Isaac Asimov si už v roku 1989 uvedomoval riziká spaľovania fosílnych palív:

No, vlastne uvedomoval si to už v roku 1977: 

No a seriónzni vedci si to uvedomovali už v roku 1956:

Zdroj: Peter Sinclair

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu