Do Austrálie už chodiť nemusíte. Austrália prišla k nám.

Autor: Alexander Ač | 8.1.2011 o 11:35 | (upravené 8.1.2011 o 12:48) Karma článku: 10,54 | Prečítané:  3549x

Nadpis "Klimatologická analýza záplav v Austrálii" by určite znel nudnejšie. Takto možno na článok klikne viac ľudí. Veď ako vieme, z článku je najdôležitejší nadpis! :-).  Ako vždy, Bostonský "The Big Picture" prináša dokonalú fotografickú dokumentáciu historických dažďov v Austrálii. Aké sú však širšie súvislosti záplav v Austrálii?

Nielen Slovensko zažilo najdaždivejší rok v histórii meteorologických meraní (tj. za posledných najmenej 140 rokov).

Austrália sa pomaly spamätáva zo záplav "biblických rozmerov", kedy sa pod vodou ocitlo územie o rozlohe Francúzska a Nemecka.

Prvotná príčina novembrových a decembrových zrážok (december bol najdaždivejší v histórii v oblasti Queenslandu a Východnej Austrálie a 3. najdaždivejší pre celú Austráliu) je výrazný jav La Niňa (kedy sa ochladzujú vody Pacifiku). S fenoménom La Niňa boli spojené aj rozsiahle záplavy v rokoch 1974 a 1955. Prečo sú však súčasné záplavy rozsiahlejšie a extrémnejšie, ako tie v minulosti? Vysvetlenie ponúka nasledujúci graf, ktorý ukazuje priemerné teploty oceánov v okolí Austrálie:

Zdroj: prof. Stefan Ramstorf

V novembri 2010 dosiahla priemerná teplota vôd oceánov v okolí Austrálie rekordné hodnoty (tj. za posledných najmenej 110 rokov), čo v kombinácii so silnou La Niňou a rekordnou hodnotou indexu SOI v decembri 2010 prispelo k rekordným zrážkam na rozsiahlom území Austrálie:

Zdroj: prof. Stefan Ramstorf. Rozloha, na ktorú spadlo rekordné množstvo dažďa je udivujúce.

Globálne otepľovanie predstavuje systémový vplyv na existujúce počasie a teda každá synoptická situácia podlieha jeho vplyvu. S pokračujúcim globálnym otepľovaním budú extrémne a rozsiahle záplavy (aj suchá - viď napr. Rusko) stále častejšie.

Zaujímavý dopad mali záplavy aj na cenu uhlia, keďže Austrália je najvýznamnejší vývozca čierneho uhlia (najmä do Číny) a záplavy obmedzili ťažbu uhlia v tomto regióne.

Podrobnú správu o záplavách v Austrálii nájdete tu (Australian Bureau of Meteorology, Special Climate Statement).

Isaac Asimov si už v roku 1989 uvedomoval riziká spaľovania fosílnych palív:

 

No, vlastne uvedomoval si to už v roku 1977

No a seriónzni vedci si to uvedomovali už v roku 1956:

Zdroj: Peter Sinclair

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?