Študujete ekonómiu? Škoda času a peňazí

Autor: Alexander Ač | 15.1.2011 o 17:05 | (upravené 15.1.2011 o 17:28) Karma článku: 12,18 | Prečítané:  3769x

Nasledujúci text sa nebude páčiť drvivej väčšine (mainstreamových) ekonómov. Pravdepodobne ho odsúdia ešte skôr, ako ho dočítajú. Im aspoň odporúčam preštudovať si prácu ekonóma Stephena Keena - má výborný a živý blog DebtWatch. Našťastie nie všetci ekonómovia sú mainstreamoví, takže niektorým z nich sa určite text páčiť bude.

Nicole Foss (alias Stoneleigh) je známa tým, že (v najbližších mesiacoch) predpokladá pád trhov, najmä v dôsledku nadmerného dlhu a neodôvodneného optimizmu. Samozrejme, všetko tomu nasvedčuje. Zaujal ma ale jej nedávny komentár k jej blogu na TheAutomaticEarth, kde reagovala na jedného z čitateľov:

Sally": Ukázal(a) som svojmu synovi váš pohľad na svet. Teraz odišiel zo školy (kedysi študoval aplikovanú matematiku a ekonómiu)...

a skúste odhadnúť, čo môj drahý syn robí dnes. Len to skúste... učí sa, ako pestovať repu na skalnatých pôdach!!!!!!

Stoneleigh odpovedá:

Sally,

verte tomu alebo nie, dokážem pochopiť vaše zdesenie. Prosím, spýtajte sa samej seba - do akej finančnej diery sa váš syn zakopával na svojej predošlej ceste za vzdelaním? Takmer všetky programy na vysokých školách v USA nie sú zďaleka hodné toho, koľko sa za ne platí. Mladí ľudia, ktorí sa ich zúčastňujú, dovoľujú predátorom, aby ich zjedli zaživa. Hromadia dlhy, ktoré nikdy nebudú schopní splatiť, a ktoré umožnia iným, aby sa zmocnili ich slobody (možno až do konca svojich životov). Už teraz sa mldým ľuďom „radí", aby vstúpili do armády a zbavili sa tak časti dlhov. To je tá posledná vec, ktorú by som chcela pre svojho syna, ktorý je podobne starý, ako ten váš.

Štúdium ekonómie na vysokej škole je jedným z najhorších spôsobov plytvania času a peňazí, keď vezmeme do úvahy, že súčasná mainstreamová ekonómia nie je nič viac ako náboženstvo bez vzťahu ku skutočnosti. Mladí ľudia nemusia chodiť do školy, aby sa naučili, ako funguje svet. Je celkom dobre možné sa dozvedieť lepšie informácie za významne menej peňazí. Ak má váš syn záujem o ekonómiu, vrelo odporúčam, aby si prečítal všetko, čo kedy napísal Steve Keen (za predpokladu, že nám nedôveruje, a že si potrpí na formálne vzdelanie v danom odbore). Steve je matematik s PhD z ekonomómie a urobil veľa práce v oblasti matematického modelovania, ktoré by malo vášho syna zaujať, ak je matematika jeho ďalší záujem. Inteligentný mladý človek s s trochou intelektuálnej zvedavosti sa môže naučiť čokoľvek chce aj bez toho, aby sa dostal do nekonečnej dlhovej pasce. V skutočnosti je samoštúdium oveľa účinnejšou metódou, než sedieť v učebni za obrovské náklady. Príliš veľa učenia v škole je pasívne a všetko je o opakovaní prijatej múdrosti. To by sa nemalo zamieňať s učením.

Váš syn by mal mať pred sebou obrovské príležitosti. Je zjavne šikovný, motivovaný a pripravený myslieť nekonvenčne, a nebude vydaný na nemilosť zberateľov dlhu, tak ako mnoho ostatných. Učiť sa pestovať repu je dobrá zručnosť do života, ale nemalo by to byť v žiadnom prípade všetko, čo urobí. Existuje toľko nesmierne cenných zručností, ktoré je možné získať prostredníctvom učenia. Praktické zručnosti sú najcennejšie.

Život sa drasticky zmení pre nás všetkých. Stará paradigma a životné rozhodnutia, ktoré diktovala nebudú viac fungovať. Musíme byť opatrní a flexibilní. Nemôžeme sa zakopávať do diery a najmä je v mladom veku.

Moje deti mali presne rovnaké informácie, ktoré vám tu ponúkame, už niekoľko rokov. Všetky z nich sa snažia získať praktické zručnosti bez toho, aby sa zadlžili. Nikto z nich nechce byť komukoľvek zaviazaný, alebo mať svoju víziu zahalená snami o určitej úrovni materiálneho bohatstva. Pre mňa, ako ich matku, je to obrovská úľava. Všetci musíme prekonať to, čo sme si zvykli vidieť ako materiálne nevyhnutné. Čo bolo možné počas „zlatej éry", za cenu vstupu do otroctva dlhu, nebude za pár rokov možné. Všetko, čo nám zostane, budú dôsledky, predovšetkým strata slobody. Naše deti sa musia vydať inou cestou ako my, ak majú zostať slobodní a nezávislí.

 

 


 

P.S. Iba krátky komentár k diskusii z predošlého blogu - je úplne jedno, či Čína, Japonsko, alebo ktokoľvek iný kúpi dlhopisy Portugalska, Španielska, či Talianska. Akékoľvek ďaľšie zadlžovanie iba zhorší finančnú situáciu (pretože je spojené so splácaním úrokov).

Najmenej bolestivá cesta je vystúpenie z menovej únie a následná devalvácia meny. Nakupovanie dlhopisov, ani škrty v rozpočte nič neriešia. Rozpad Európskej únie (a aj USA) je nevyhnutný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?