Ťažba ropy v Severnom mori prudko klesá

Autor: Alexander Ač | 26.1.2011 o 11:59 | (upravené 26.1.2011 o 14:40) Karma článku: 8,64 | Prečítané:  2739x

Od začiatku roku 2008 do konca roku 2010 klesla ťažba ropy v Severnom mori o neuveriteľných 1 milión barelov ropy za deň. To je viac energie, ako nám dodajú všetky veterné turbíny na svete.

Často sa argumentuje, že ropný zlom nie je problém, pretože energiu čierneho zlata nahradíme inými zdrojmi energie.

Ekonómovia tiež argumentujú, že zvyšovanie ceny ropy podporí investície do týchto iných zdrojov (teda iba v prípade, ak dovtedy nedôjde ku kolapsu trhov, ako sa stalo v roku 2008 a stane sa tento rok). V tomto prípade však nie je kritická premenná cena, ale čas.

Na začiatku roku 2008 sa v Severnom mori vyťažilo približne 4 milióny barelov ropy za deň, teda asi 7361 litrov za sekundu. Ku koncu roku to bolu o 1 milión barelov ropy menej, teda asi 5520 litrov za sekundu. Tu je vývoj ťažby ropy v Severnom mori podľa Energetickej informačnej agentúry (EIA):

North-Sea-Crude-Oil-Production-2008-2010.jpg

Zdroj: Gregor McDonald (www.Greror.us)

 

Maximum ťažby ropy v Severnom mori bolo dosiahnuté v roku 1999 a to takmer 6 miliónov barelov ropy denne. Pre porovnanie, Rusko v roku 2009 vyviezlo 7 miliónov barelov ropy denne a dnes vyváža viac ropy, ako Saudská Arábia.

Ak by sme chceli nahradiť pokles ťažby ropy v Severnom mori (v množstve energie) za rovnaký čas, potrebovali by sme každý deň postaviť 91 veterných turbín s inštalovaným výkonom 2 MW (počítané s kapacitným faktorom 30 %), to znamená postaviť približne 100 000 veterných turbín za tri roky. To je viac energie, ako sme doteraz získavali zo vetkých veterných turbín na svete (podľa júnovej správy WEA, 2010).

Samozrejme, tento teoretický výpočet zanedbáva, že množstvo energie na výstavbu, transport, inštaláciu a údržbu veterných turbín je niekoľko násobne vyššie, ako na vyťaženie ropy, ignoruje skutočnosť, že energia tekutého paliva nerovná sa elektrickej energii turbín, že neexistuje infraštruktúra pre výrobu elektromobilov, a že veterná energia (ale aj všetky ostatné zdroje energie) sa dnes bez lacnej ropy nezaobídu.

Bonus pre jadrových enthusiastov (podotýkam, že nie som odporca jadrovej energie):

i) ťažba uránu dosiahla vrchol v roku 1980

ii) rýchlosť pripojovania jadrových rektorov do siete dosiahlo maximum pred asi 25 rokmi

iii) celkové množstvo vyrobenej energie z jadra zatiaľ dosiahlo maximum v roku 2006

iv) podiel jadrovej energie v roku 2009 na celkovej spotrebe energie bol 5,47 % a klesá

v) maximálny podiel na výrobe elektrickej energie bol dosiahnutý pred 10 rokmi

vi) funkčné prototypy rýchlych aj thóriových reaktorov dosiahli maxima pred mnohými rokmi

vii) účinnosť jadrových reaktorov sa nezvyšuje

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S elektronickým receptom riskuje pacient tour po lekárňach

Čítačku kariet, ktorú potrebujú, aby sa pripojili do elektronického systému receptov, stále nemá 40 percent lekárnikov. Termíny už tlačia.


Už ste čítali?