reklama

Čo majú spoločné Tunisko, Egypt a Jemen?

Nie sú to iba protivládne demonštrácie, pri ktorých sa obete v Egypte šplhajú k desiatkam, možno stovkám obetí na ľudských životoch. Čo ešte majú tieto krajiny spoločné?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (120)

Tunisko patrí medzi najbohatšie krajiny afrického kontinentu s populáciou niečo cez 10 miliónov ľudí. Napriek pomerne vysokému rastu HDP je v tejto krajine vysoká nezamestnanosť. Nie nezanedbateľnú časť príjmov získava krajina z ťažby ropy a jej produktov. Tu je vývoj ťažby od roku 1980 podľa EIA:

Obrázok blogu

V súčasnosti je v krajine 12 ropných polí. Ťažba dosiahla maximum v rokoch 1982-1984 a od roku 2001 mierne vzrastá. Nie je bez zaujímavosti, že Tunisko sa má zúčastniť solárneho projektu DESERTEC, ktorého uskutočnenie je, podľa mňa, za súčasnej situácie nemožné viac ako otázne a to nie len z finančných dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

V roku 2000 sa stalo Tunisko celkovým dovozcom ropy a pokles vývozu je rýchlejší, keďže spotreba ropy rastie. V roku 2009 sa po 10 rokoch podarilo nepatrné množstvo ropy vyviesť, ide však iba o zlomok vývozov v minulosti.

Zaujímavá je otázka, ako sa Tunisku darí udržiavať pomerne vysoký rast HDP napriek výraznému poklesu ťažby ropy a čiastočnú odpoveď poskytuje vývoj zadlženia. Externý dlh na jedného Tunisana vzrástol od roku 1980 takmer 4-násobne:

Obrázok blogu

Ďalšie grafy pozri tu.

Situácia v 80 miliónovom Egypte je z energetického hľadiska ešte zaujímavejšia. Ťažba ropy je pre túto krajinu významnejšia, ako v prípade Tuniska. Napríklad v roku 2000 získal Egypt z ropy a ropných produktov 2,6 miliardy dolárov. Ťažba zemného plynu je stále na vzostupe. Tu je vývoj ťažby a spotreby ropy:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 2007 sa stal Egypt celkovým dovozcom ropy a ťažba ropy po dosiahnutí maxima v rokoch 1985 až 1997 klesá a jej spotreba (rovnako ako populácia) pomerne výrazne rastie. Súčasné zadlženie Egypta je extrémne nízke, najmä v porovnaní s Európou, Japonskom, či USA. Radi Khasawneh pre Financial Nexs ukazuje zaujímavý vývoj poistenia proti bankrotu krajiny (CDS - Credit Sefault Swaps), ako reakcia na protesty v Egypte a Tunisku:

No a na záver Jemen, ktorým rovnako zmietajú protivládne protesty a pre ktorý je vývoz ropy významným zdrojom príjmov:

Ťažba ropy od roku 2001 klesá, a vývoz klesá ešte rýchlejšie a dosahuje asi polovičnej úrovne oproti maximu v roku 2000. V krajine je asi 40 % nezamestnanosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je tiež zrejmé, že k protivládnym protestom prispievajú aj vysoké a rastúce ceny potravín, ktoré s cenami ropy veľmi úzko súvisia:

Obrázok blogu

Zdroj: Paul Chefurka, ceny nie sú upravené o infláciu. Tie nájdete tu a tiež tu.

Veľmi dobre vysvetľuje prepojenie medzi finančnou situáciou a ropným zlomom, rovnako ako aj vízie do budúcnosti James Howard Kunstler:

Každopádne sa nedajte vyviesť z rovnováhy súčasnou situáciou v chudobných krajinách s despotickými režimami, užívajte si mestského života, a nedopustite, aby vás systém stiahol až na dno:-)

Big City Life - Mattafix


Nie nie, je samozrejme isté, že osud Jemenu, Egypta či Tuniska, krajinám Európskej únie nehrozí, veď ako nás uisťujú politici, dlhová kríza je zažehnaná a všetko sa na dobré obráti, musí sa, aby ste ich zvolili aj nabudúce ;-). Nepochybujte o tom a naďalej tankujte benzín do svojich miláčikov;-).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veď na ropný zlom sme predsa pripravení, ako tvrdí nemenovaný vševed komentátor, podľa ktorého je klimatická zmena výmysel bruselských byrokratov. Aha, a zabudol som, ropy je ako vždy dosť, najmenej na 40 rokov!

Obrázok blogu

Tu je nezvratný dôkaz, že ropy je dosť :-)

Obrázok blogu

UPDATE: Súvis medzi energetickou a politickou situáciou v Egypte si všíma aj portál The Oil Drum (Gail The Actuary)

UPDATE UPDATE: Musíte vidieť:

Držím Egypťanom palce!!

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu