reklama

Ropný zlom je podvod!

Tak to som sa dozvedel na pomerne zaujímavom stretnutí Alternatívneho fóra, ktorého cieľom bolo hľadať iné cesty rozvoja (nie rastu) spoločnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (122)

Stretnutie organizovala ekonómka Ilona Švihlíková na Vysokej škole ekonomickej v Prahe a autorka výbornej knihy „Globalizace a krize".

Od jedného z prednášajúcich som sa dozvedel, že ropný zlom je „podvod". Prednáška obsahovala niektoré dobré postrehy a upozorňovala na aktuálne problémy (napr. rastúce zadlžovanie, korupciu, nevzdelanosť, neúmerné dotácie solárnej energie), avšak bohužiaľ sa celkovo niesla v štýle extrémistického amerického hnutia Tea Party, ktorí sú bezhlavo proti všetkému.

Akoto už tak býva, osud býva ironický. Autor prezentácie bol (ako jediný) dosť neodbytný, keď nemohol dokončiť svoju (príliš dlhú) prezentáciu, napriek tomu, že mu bolo organizátormi odkázané, že ju môže dokončiť pri neskoršej diskusii. Neskôr sa oháňal „slobodou jednotlivca", ako najvyššou hodnotou, čo nakoniec vyplývalo aj z jeho prezentácie. Bohužiaľ, zjavne iba slobodou pre seba a "zabudol" na fakt, že sloboda jednotlivca sa končí tam, kde začína obmedzovať slobodu niekoho iného.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Späť k „podvodnému" ropnému zlomu:

Obrázok blogu

Zdroj: Mobjectivist

Graf ukazuje reálne objavy ropy s predpokladaným vývojom do budúcnosti (modrá čiara) a modelovaný vývoj ťažby ropy na základe týchto objavov (červená čiara). Zelené body ukazujú reálnu ťažbu ropy podľa EIA. Ako je zrejmé, a mnoho krát bolo zdôraznené na tomto blogu a inde, je možné vyťažiť iba tú ropu, ktorú najprv objavíte.

Tu je predpokladaný vývoj ťažby ropy podľa hnutia Tea Party (prívrženci prevažne z radov republikánov a libertariánov, ktorých sponzorujú napríklad miliardári bratia Kochovci):

Obrázok blogu

Zdroj: Netreba.

Všetko bude dobré, stačí sa zbaviť zbytočných regulácií!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

BONUS: Úroky z Portugalských dlhopisov (ktoré onedlho požiada o finančnú „pomoc") naďalej rastú, napriek zúrivému nakupovaniu Číňanmi pred pár týždňami, zasahovať musí ECB:

Obrázok blogu

FinWeb informuje: 

"Po vyše mesiaci sa na finančné trhy vrátila téma dlhovej krízy. Výnosy z desaťročných portugalských dlhopisov od začiatku tohtotýždňového obchodovania rástli a vo štvrtok sa dokonca vyšplhali nad úrovne 7,5 % p.a. To zaktivizovalo Európsku centrálnu banku, ktorá sa po dvoch pokojných týždňoch vrátila k nákupom portugalských štátnych dlhopisov, aby stlačila nadol ich výnosy k úrovniam okolo 7,2 %.

Ďalšie výpredaje portugalského dlhu tak signalizujú nedôveru finančných trhov voči schopnosti Portugalska ufinancovať svoj dlh, len v tomto roku potrebuje krajina ešte refinancovať splatný dlh vo výške 25 mld. eur a navyše počíta s deficitom 8 mld. eur, a tieto prostriedky si krajina bude musieť požičať z finančných trhov. Návrat nervozity na dlhopisové trhy strhol so sebou aj euro, ktoré po viac ako mesiaci opätovne zamierilo nadol, na páre s dolárom a v piatok o 17:30 sa obchodovalo na úrovni 1,3550."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre hyperinflacionistov: hyperinflácia bude možná, až keď skolabuje dlhopisový trh, ktorého podstatou je to, že dlh NEBUDE znehodnocovaný nekonečným tlačením peňazí (alebo ak chcete, nakupovaním dlhopisov centrálnymi bankami). Ak k hyperinflácii (v západnom svete) dôjde, svet už bude vyzerať celkom, celkom inak ako dnes. Napríklad tak, ako v Zimbabwe alebo Weimarskej republike.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu