Hnevá sa na nás Saudská Arábia?

Autor: Alexander Ač | 14.4.2011 o 14:03 | (upravené 14.4.2011 o 14:16) Karma článku: 9,53 | Prečítané:  3303x

Spomínate si ešte na uistenia oficiálnych predstaviteľov, že Saudská Arábia nahradí akýkoľvek výpadok ťažby ropy z Líbye? K výpadku došlo, k nahradeniu nie. Prečo?

Agentúra Bloomberg 24. februára citovala oficiálneho predstaviteľa Saudskej Arábie:

„Nie je dôvod, aby ceny ropy rástli, pretože Saudská Arábia a OPEC nedovolia, aby došlo k jej nedostatku."

Posledné štatistiky o vývoji ťažby ropy ale ukazujú niečo iné:

SA_LI.jpg

Od začiatku líbyjského konfliktu klesla ťažba ropy v tejto krajine o viac ako 1 milión barelov denne, pričom za rovnaké obdobie vzrástla ťažba ropy v Saudskej Arábii iba zanedbateľne. Zvýraznená ťažba je za marec 2011. (Zdroj: Stuart Staniford).

Pokles ťažby ropy v Líbyi sa prejavil aj poklesom v globálnej ťažbe tekutých palív (asi o 600 000 barelov denne). Zdá sa, že tvrdenia predstaviteľov OPEC-u a Saudskej Arábie o voľnej ťažobnej kapacite (ktoré sa podľa rôznych zdrojov pohybujú v rozmedzí 2-4 miliónov barelov denne), sú viac ako otázne. Alebo je problém niekde inde?

Stuart Staniford, ktorý sa dlhodobo venuje analýze ťažby ropy v Saudskej Arábii a krajinách OPEC-u tento vývoj komentuje nasledovnými slovami:

„V roku 2006, keď ťažba Saudskej Arábie začala postupne klesať z 9,5 mbd napriek najhoršiemu nárastu ceny od 70. rokov, bol som toho názoru, že tento pokles bol zväčša nedobrovoľný: nikdy nevyťažili viac ako 9,5 mbd, desaťročia nedostatočne investovali, a niektoré z ich veľkých polí sa vyčerpávali (hlavne Ghawar a Abqaiq) a zároveň sa vo veľkom púšťali do nových projektov a zvyšovali počet vrtných zariadení.

Dnes vidím veci inak. Zníženie ťažby v toku 2008 bolo zjavne dobrovoľné, aby zodpovedalo cenám počas veľkej recesie. Nie sú ohlásené nové projekty a počet vrtných zariadení sa nezvýšil. Takže môj názor je, že neschopnosť zvýšiť ťažbu a nahradiť výpadok v Líbyi je zámerná. Môžeme iba špekulovať, ale domnievam sa, že keď videli ako západ pomáha Mubarakovi a Ben-Alimu a zároveň intervenuje v Líbyi za rovnakým účelom, režim v Saudskej Arábii nemá záujem a našu potrebu väčšieho množstva ropy."

A Staniford v komentári dopĺňa:

„Bude veľmi zaujímavé sledovať situáciu v apríli. Ak ďalej znížia ťažbu, druhý (ropný) šok nastane skôr, ako sme očakávali..."

Neboli to však krajiny Ligy arabských štátov na čele so Saudskou Arábiou, ktoré požiadali o pomoc Západu pri riešení problémov v Líbyi? Prečo by teraz „trestali" Západ nezvýšením ťažby ropy? Alebo sa Arabi domnievajú, že ropy máme stále dosť aj napriek spomínanému výpadku? Potom by ale nemuseli hovoriť o schopnosti akýkoľvek výpadok nahradiť...

Zdá sa, že intervencia v Líbyi prináša stále viac problémov, ako riešení. Ako geo-politických, tak aj energetických. A hoci cena európskej ropy Brent v posledných dňoch klesla, stále sa drží nad hranicou 120 dolárov za barel a od roku 2009 dlhodobo rastie. Je zrejmé, že obdobie globálneho poklesu ťažby ropy bude veľmi, veľmi odlišné od obdobia nárastu jej ťažby. A obnoviteľné zdroje ani zďaleka nebudú schopné nahradiť tento výpadok. Nie dnes, a nie ani zajtra. Ani v najbližších rokoch, a možno nikdy...

Veľavravný je aj globálny pokles exportu ropy od roku 2005:

EIA_Crude_Oil_Exports_1986_2009.jpg

Čo také zvláštne sa stalo v roku 2005, že začal klesať vývoz ropy? Že by zafungoval Kyótský protokol? :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?