Hnevá sa na nás Saudská Arábia?

Autor: Alexander Ač | 14.4.2011 o 14:03 | (upravené 14.4.2011 o 14:16) Karma článku: 9,53 | Prečítané:  3322x

Spomínate si ešte na uistenia oficiálnych predstaviteľov, že Saudská Arábia nahradí akýkoľvek výpadok ťažby ropy z Líbye? K výpadku došlo, k nahradeniu nie. Prečo?

Agentúra Bloomberg 24. februára citovala oficiálneho predstaviteľa Saudskej Arábie:

„Nie je dôvod, aby ceny ropy rástli, pretože Saudská Arábia a OPEC nedovolia, aby došlo k jej nedostatku."

Posledné štatistiky o vývoji ťažby ropy ale ukazujú niečo iné:

SA_LI.jpg

Od začiatku líbyjského konfliktu klesla ťažba ropy v tejto krajine o viac ako 1 milión barelov denne, pričom za rovnaké obdobie vzrástla ťažba ropy v Saudskej Arábii iba zanedbateľne. Zvýraznená ťažba je za marec 2011. (Zdroj: Stuart Staniford).

Pokles ťažby ropy v Líbyi sa prejavil aj poklesom v globálnej ťažbe tekutých palív (asi o 600 000 barelov denne). Zdá sa, že tvrdenia predstaviteľov OPEC-u a Saudskej Arábie o voľnej ťažobnej kapacite (ktoré sa podľa rôznych zdrojov pohybujú v rozmedzí 2-4 miliónov barelov denne), sú viac ako otázne. Alebo je problém niekde inde?

Stuart Staniford, ktorý sa dlhodobo venuje analýze ťažby ropy v Saudskej Arábii a krajinách OPEC-u tento vývoj komentuje nasledovnými slovami:

„V roku 2006, keď ťažba Saudskej Arábie začala postupne klesať z 9,5 mbd napriek najhoršiemu nárastu ceny od 70. rokov, bol som toho názoru, že tento pokles bol zväčša nedobrovoľný: nikdy nevyťažili viac ako 9,5 mbd, desaťročia nedostatočne investovali, a niektoré z ich veľkých polí sa vyčerpávali (hlavne Ghawar a Abqaiq) a zároveň sa vo veľkom púšťali do nových projektov a zvyšovali počet vrtných zariadení.

Dnes vidím veci inak. Zníženie ťažby v toku 2008 bolo zjavne dobrovoľné, aby zodpovedalo cenám počas veľkej recesie. Nie sú ohlásené nové projekty a počet vrtných zariadení sa nezvýšil. Takže môj názor je, že neschopnosť zvýšiť ťažbu a nahradiť výpadok v Líbyi je zámerná. Môžeme iba špekulovať, ale domnievam sa, že keď videli ako západ pomáha Mubarakovi a Ben-Alimu a zároveň intervenuje v Líbyi za rovnakým účelom, režim v Saudskej Arábii nemá záujem a našu potrebu väčšieho množstva ropy."

A Staniford v komentári dopĺňa:

„Bude veľmi zaujímavé sledovať situáciu v apríli. Ak ďalej znížia ťažbu, druhý (ropný) šok nastane skôr, ako sme očakávali..."

Neboli to však krajiny Ligy arabských štátov na čele so Saudskou Arábiou, ktoré požiadali o pomoc Západu pri riešení problémov v Líbyi? Prečo by teraz „trestali" Západ nezvýšením ťažby ropy? Alebo sa Arabi domnievajú, že ropy máme stále dosť aj napriek spomínanému výpadku? Potom by ale nemuseli hovoriť o schopnosti akýkoľvek výpadok nahradiť...

Zdá sa, že intervencia v Líbyi prináša stále viac problémov, ako riešení. Ako geo-politických, tak aj energetických. A hoci cena európskej ropy Brent v posledných dňoch klesla, stále sa drží nad hranicou 120 dolárov za barel a od roku 2009 dlhodobo rastie. Je zrejmé, že obdobie globálneho poklesu ťažby ropy bude veľmi, veľmi odlišné od obdobia nárastu jej ťažby. A obnoviteľné zdroje ani zďaleka nebudú schopné nahradiť tento výpadok. Nie dnes, a nie ani zajtra. Ani v najbližších rokoch, a možno nikdy...

Veľavravný je aj globálny pokles exportu ropy od roku 2005:

EIA_Crude_Oil_Exports_1986_2009.jpg

Čo také zvláštne sa stalo v roku 2005, že začal klesať vývoz ropy? Že by zafungoval Kyótský protokol? :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?