19 príznakov prichádzajúcej potravinovej krízy

Autor: Alexander Ač | 17.4.2011 o 12:09 | (upravené 17.4.2011 o 22:04) Karma článku: 12,34 | Prečítané:  5563x

Špekulácie na trhu, pestovanie biopalív, šírenie chorôb, klimatická zmena, erózia pôdy, rastúci počet obyvateľov sveta, meniace sa stravovacie návyky v rozvojových krajinách, rastúca cena ropy... to všetko sú príčiny rastu cien potravín na svetových trhoch. O tom, že prebiehajúca potravinová kríza je iba vo svojich počiatkoch, presviedčajú aj nasledujúce skutočnosti.

1. Podľa Svetovej banky sa od júna minulého roka dostalo až 44 miliónov ľudí po celom svete na hranicu extrémnej chudoby v dôsledku rastu cien potravín.

2. Svet stráca pôdu extrémnou rýchlosťou. Podľa Lestera Browna „jedna tretina poľnohospodárskej pôdy stráca pôdu rýchlejšie, ako sa stíha obnovovať prirodzenými procesmi.

3. Vďaka dotáciam etanolu v USA, sa použije takmer tretina alebo až 40 % (!) kukurice v USA na výrobu paliva. To je významný faktor ceny kukurice.

4. Následkom nedostatku vody, sú niektoré krajiny na Blízkom východe nútené byť takmer úplne závislé od základných potravín iných národov. Napríklad, existuje odhad, že Saudská Arábia nebude pestovať pšenicu do roku 2012.

5. Podzemné vody po celom svete sú vyčerpávané alarmujúcou rýchlosťou. Podľa Svetovej banky, žije 130 miliónov ľudí v Číne a 175 miliónov ľudí v Indii, ktorí sú závislý od obilia, ktoré je pestované vďaka nadmernému čerpaniu podzemných vôd. Čo sa stane, keď sa táto voda vyčerpá?

6. V USA by systematické vyčerpávanie nádrže Ogallala mohlo nakoniec premeniť „obilnicu Ameriky" na „prašnú krajinu".

7. Choroby ako UG99 (pšeničná hrdza) likvidujú rastúce množstvá svetových zásob potravín.

8. Tsunami a následná jadrová kríza v Japonsku znemožnila používanie rozsiahlych poľnohospodárskych oblastí. V skutočnosti, mnoho ľudí sa domnieva, že významná časť severného Japonska bude neobývateľná. Nie len to. Mnoho ľudí je. presvedčených, že to môže znamenať kolaps japonskej ekonomiky.

9. Najvýznamnejší faktor z tohto zoznamu môže byť cena ropy. Spôsob, akým pestujeme naše potraviny je výrazne závislý od ropy. Pri eskalujúcich cenách ropy sa zdražuje celý systém pestovania potravín. Ak zostanú ceny ropy vysoko, zostanú vysoko aj ceny potravín a niektoré spôsoby pestovania potravín prestanú dávať ekonomický zmysel.

10. V určitom okamihu môže svet zažiť veľmi vážny nedostatok hnojív. Podľa vedcov z Global Phosphorus Research Initiative, nebude mať svet dostatok fosforu pre potreby poľnohospodárstva v horizonte 30-40 rokov.

11. Rast cien potravín už teraz ničí mnohé ekonomiky sveta. Napríklad v Indii vzrástli ceny potravín až o 18 %.
 
12. Podľa Spojených národov dosiahli svetové ceny potravín vo februári rekordných hodnôt (najmenej od roku 1990, odkedy sa tento ukazovateľ sleduje).

13. Podľa svetovej banky narástli ceny potravín za posledných 12 mesiacov o 36 %.

14. Cena pšenice sa približne zdvojnásobila od minulého leta.

15. Aj cena kukurice sa od minulého leta zdvojnásobila.

16. Cena sóje sa od minulého júna zdvihla o 50 %.

17. Cena pomarančového džúsu sa približne zdvojnásobila od roku 2009.

18. Na svete žijú asi 3 miliardy ľudí s príjmom menej ako 2 doláre za deň a svet bol na pokraji ekonomickej katastrofy ešte pred začiatkom tohto roka.

19. Rok 2011 je už teraz jeden z najdivokejších rokov od 2. svetovej vojny. Blízky východ zachvátili revolúcie, USA sa zapojili do občianskej vojny v Líbyi, Európa je na pokraji finančného krachu a americký dolár zaniká. Nič z toho nie sú dobré správy pre produkciu potravín.

Obchody sú stále plné pomerne lacných potravín. To ešte nejaký čas potrvá. Už dnes by ale malo byť zrejmé, že táto situácia nebude trvať večne. Niekoľko rokov? Možno. Niekoľko desaťročí? O tom sa dá pochybovať...

Prebraté a upravené podľa blogu  Michaela Snydera - The Economic Collapse.

Na záver výborný rozhovor o rastúcich cenách potravín a úlohe finančných špekulácií:

h/t - David Cohen

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?