Španielska (čoskoro európska) revolúcia

Autor: Alexander Ač | 13.6.2011 o 19:16 | (upravené 13.6.2011 o 20:15) Karma článku: 15,04 | Prečítané:  4078x

Španielsko (a zvyšok Európy) čaká veľká a bolestivá transformácia. V tejto krajine je viac ako 20 % nezamestnanosť, najvyššia v krajinách EÚ. Viac ako 43 % ľudí mladších ako 25 rokov nemá prácu. Môže sa to skončiť inak ako revolúciou?

V Španielsku sa rodí hnutie za "Skutočnú demokraciu", ako informuje napríklad aj denník SME. 

Španielsky ekonóm Jose Luís Sampedro Sáez na videu o zrode nového hnutia v Španielsku hovorí:

"Tento systém je už teraz v rozklade, skorumpovaný a naozaj sa rozpadáva."

Vynikajúce video, odporúčam pozrieť celé (h/t Juraj Marcek)

 

V Španielsku došlo k jednej z najväčších hypotekárnych bublín zo všetkých krajín. V rokoch 1987 až 2008 vzrásli ceny bytov viac ako 7-násobne! Pre porovnanie, v USA za rovnaké obdobie vzrástli ceny nehnuteľností "iba" 3-násobne. Viacero porovnaní pozri interaktívne grafy v The Economist:

Bubliny_hypotekarne_Spanielsko.png

h/t: Mike Shedlock

Táto bublina spôsobená nadmerným zadlžovaním viedla k neudržateľnému dopytu po nehnuteľnostiach a vzniku tzv. "miest duchov", alebo ak chcete "ghost towns" (Podobne ako sa stalo v Írsku):

Novo vybudované štvrte nikto neosídlil a pomaly sa rozkrádajú. Mimochodom, ešte ďaleko horšia situácia je v Číne. Zdroj: The Nex York Times

Španielsko postavilo v rokoch 1997-2006 viac nehnuteľností ako Anglicko, Francúzsko a Nemecko dokopy! Španielske banky môžu pokojne vyhlásiť bankrot. Finančná "záchrana" Španielska je nemožná, a čoskoro si to uvedomia aj dlhopisové trhy:

 Spanielsko_dlhopisy.png

Zdroj: Bloomberg

Už dnes si Španielska vláda požičiava na 10-rokov pri úrokoch 5,5 %, takže na bezproblémové splácanie potrebuje vytvárať aspoň 5,5 % ekonomický rast. To je v súčasnej situácii nemožné, a dramatický nárast úrokov na dlhopisy je otázkou (krátkeho) času. Tento nárast môže napríklad odštartovať (nevyhnutný) krach Grécka.

Nezamestnanosť v Španielsku naďalej porastie, rovnako ako porastú rozdiely medzi chudobnými a bohatými (to všetko je dôsledok predchádzajúcej hypotekárnej bubliny). Španielsko ale však čelí ešte ďalšiemu dlhodobému problému, a tým je vysoká závislosť na rope

Španielsko patrí v EÚ ku krajinám s najvyšším podielom spotreby ropy na celkovej spotrebe energie, ako bolo na tomto blogu spomínané už niekoľko-krát. Nárast ceny ropy na svetových trhoch, ktorý predchádzal finančnej kríze, finančne znevýhodnil Španielov viac ako ostatné krajiny a spôsobil pokles produktivity práce (relatívne oproti ostatným krajinám; podobne sa tak stalo aj v Grécku, Írsku a Portugalsku). 

Kombinácia nemožnosti reálneho (nie fiktívneho) ekonomického rastu (tj. rastu spotreby energie), rastúcej populácie a nezamestnanosti, rastúcich rozdielov medzi bohatými a chudobnými (dôsledok neudržateľného zadlžovania) znamená efektivny bankrot Španielska (a mimochodom celej Európy, USA, či Japonska).

Akokoľvek sympatizujem s hnutím za "Skutočnú demokraciu" (Španieli sa zobudili skôr ako zvyšok Európy), odporúčam Španielom, aby dramaticky znížili svoje očakávania ohľadom budúcnosti. Pretože minulosť ani v najmenšom nebude pripomínať budúcnosť, či sa nám to páči, alebo nie. Nielen španielska párty sa totiž (rýchlo) končí.

Za veľkú časť problémov si totiž ľudia môžu sami, najmä ignoráciou dlhodobých finančných, energetických a ekologických trendov.

Revolúcia v Španielsku sa rozšíri do celej Európy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?