Koniec Eura?

Autor: Alexander Ač | 26.6.2011 o 10:24 | (upravené 26.6.2011 o 10:32) Karma článku: 12,34 | Prečítané:  4176x

Euro existuje od 1. januára 1999. Možno ani najväčší „euroskeptici" nepredpokladali, že sa ich predpoklady či obavy tak rýchlo naplnia. Dnes sa „euroskepticizmus" valí zo všetkých strán, nie len z Ameriky. Podľa mnohých hrozí dokonca rozpad Európskej únie.

Nasledujúci článok prináša prehľad nedávnych správ o konci Eura či Európskej únie.


Francúzky ekonóm Charles Gave tvrdí, že Euro už dlho nebude existovať:

„Euro v priebehu jedného roku prestane existovať. Celá záležitosť bola nefunkčná od samého začiatku."

A Charles Gave ďalej pokračuje:

„Koniec Eura a návrat k národným menám umožní skutočnú alokáciu investícií a zdrojov. Je to tá najlepšia vec, ktorá sa môže trhom stať,"

informuje Joe Weisenthal na portáli Business Insider s odkazom na finančného analytika Johna Mauldina.

Profesor ekonómie Nouriel Roubini a jeden z tých mála ekonómov, ktorí upozorňovali na prichádzajúce problémy v článku pre Financial Times píše:

„Doterajší prístup ku kríze Eurozóny zlyhal v riešení fundamentálnych problémov ekonomickej a kompetitívnej rozdielnosti v rámci Únie. Ak toto bude pokračovať, Euro sa pohne smerom neriadených dlhov a nakoniec rozpadu samotnej monetárnej únie, s tým ako niektoré zo slabších štátov spadnú."

Hlavným problémom podľa Roubiniho je, že štáty ako Grécko a Portugalsko mali nedostatok (finančnej) disciplíny a Írsko a Španielsko presadzovalo virtuálny rast (bubliny na trhu s nehnuteľnosťami) oproti reálnemu, produktívnemu rastu. To viedlo k strate konkurencieschopnosti v krajinách periférie EÚ.

Vynikajúci analytik Charles Hugh Smith na blogu Of Two Minds v článku „Prečo je Euro aj Európska Únia odsúdená k zániku" píše:

„Riešenie štrukturálnych nerovností v Eurozóne s nekonečnými bailoutami nevyrieši fundamentálne asymetrie."

Jeho postrehy sú podobné postrehom od Roubiniho.

Časopis Der Spiegel uverenil článok s názvom „Ak Euro zlyhá, zodpovedné bude Nemecko" kde sa píše:

„Namiesto solidarity, trhy testujú potenciálny kolaps Eura. A tento scenár sa stáva stále viac pravdepodobný - nie preto, že by to niekto chcel, ale pretože toľko rozdielnych hráčov hľadá riešenie a je možné, že sa mu to nepodarí. Ak sa eurozóna rozpadne, obviňované bude Nemecko - pretože to bola krajina, ktorá mohla Euro zachrániť ale neurobila tak pre krátkozraký sebecký záujem. Škody, keď k ním dôjde, budú oveľa väčšie ako monetárne."

No a nakoniec BBC prináša článok s názvom:

„Grécka dlhová kríza: Straw hovorí, že Eurozóna skolabuje".

Labourista Jack Straw bol známy svojimi eurospektickými názormi už v minulosti.

Či už patríte medzi Euro-optimistov, alebo Euro-pesimistov, myslím, že je viac ako nefér viniť zo súčasných problémov iba Grécko, či takzvané „prasacie" krajiny PI(I)GS (tj. Portugalsko, Írsko, Grécko a Španielsko), pretože sa zdá, že „prasatá" sme všetci:

Zdroj: Der Spiegel

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?