Matka všetkých (ekonomických) bublín

Autor: Alexander Ač | 10.7.2011 o 20:00 | (upravené 10.7.2011 o 20:12) Karma článku: 10,48 | Prečítané:  3410x

História ľudských civilizácií je plná vzostupov a pádov. Nie je tiež neobvyklé, že s tým, ako sa pád a dôkazy o ňom blížia, objavujú sa tiež stále hlasnejšie správy o „lepšej budúcnosti", či uistenia o tom, že „tento-krát je všetko inak" (this time is different), prípadne že „my sme iní ako ostatní" (Portugalsko nie je Grécko) a podobne. Je tiež viac ako zrejmé, že najlepšie „zlaté" časy súčasnej západnej civilizácie sa už niekoľko rokov až desaťročí chýlia ku koncu. Mainstreamové médiá či analytici sa však snažia masy spotrebiteľov udržovať v „najväčšej bubline všetkých čias". Ktorá to je?  

Pamätáte sa, ako šéf FED-u tesne pred krachom hypotekárneho trhu (v roku 2005) uisťoval verejnosť, že pád cien bytov „nehrozí" a trh je „zdravý"? To bolo v čase, keď priemerné ceny nehnuteľností boli na historicky najvyššej úrovni, a (takmer) každému bolo jasné, že ceny budú rásť navždy.


 

Od vrcholu bubliny klesli priemerné ceny bytov o viac ako 30 % a o viac ako počas Veľkej Depresie v 30. rokoch minulého storočia, a ďalej klesajú.

Ten istý Ben Bernanke teraz „rieši" krízu v USA, ale odbieham...

Spomínate si ešte, ako nás medzinárodné energetické agentúry (IEA, EIA) uisťovali o tom, že ťažba konvenčnej ropy bude ešte dlho rásť, a ropný zlom je blúznenie zopár vyslúžených ropných geológov? Minimálne IEA minulý rok ohlásila maximum ťažby ropy, ktoré vraj svet prekonal v roku 2006:


 

Ropná bublina sa skončila.

Podobne nás dnes ekonómovia uisťujú, že je možné sa donekonečna zadlžovať, hoci je jasné, že sme dosiahli „zlom dlhu" (peak debt) a ďalšie zadlžovanie nie je bez negatívnych následkov možné, nech sa vlády a všetky tlačiarne peňazí sveta snažia akokoľvek:

Napriek tomu je nám ako riešenie príliš veľa dlhu ponúkané ďalšie zadlžovanie (najmä od tých, čo prichádzajúce problémy netušili), ale znovu odbieham...

V súčasnosti v USA vznikla nová bublina, tento-krát bublina na trhu s „nekonvenčným zemným plynom" (shale gas), ktorá už dosiahla dramatických rozmerov, sa tiež pomaly chýli ku svojmu koncu.

Ďalšou súčasnou bublinou je rozprávka o vraj udržateľnom „zelenom raste", či rozprávka o „renesancii jadra".

Z dávnejšej minulosti je tiež  možné spomenúť veľkú bublinu na trhu s internetovými akciami (tzv. bublina dot.com) z roku 2000. Dalo by sa pokračovať aj ďalej. Všetky tieto bubliny si zasluhujú zvláštnu pozornosť a ich dopady sú výrazné. Zásadnejšia je však otázka, ktorá je tá „najväčšia bublina všetkých čias"?

Myslím, že je to táto:

„Vynaliezavosť ľudskej mysle je nekonečná",

ktorá ma rôzne ďalšie podoby, ako napríklad: „Všetky zdroje sú nahraditeľné", či „Všetky problémy vyrieši technológia", či „Všetky problémy vyrieši voľný trh", atď.

 

Aj možnosti ľudskej mysle konečné a nezabezpečia nám nekonečný (ekonomický) rast, či rast „blahobytu". Jediné, čo je nekonečné, je ľudská hlúposť, ale znovu odbieham...

Myslím, že bublina o tom, že vynaliezavosť ľudskej mysle je nekonečná, je tou najväčšou bublinou, ak chcete „matkou všetkých bublín", ktorá nás bude pravdepodobne sprevádzať, kým bude ľudský rod existovať.

K tomuto článku ma inšpirovala odpoveď analytika Ronalda Ižipa, s ktorého názormi a analýzami takmer vždy súhlasím:

„Avšak človek je človekom preto, že sa učí, rozmýšľa a využíva svoje znalosti. Verím, že ľudská myseľ bude človeka stále posúvať k väčšiemu blahobytu."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?