Dlhová kríza sa iba začína

Autor: Alexander Ač | 30.7.2011 o 11:36 | (upravené 30.7.2011 o 12:10) Karma článku: 12,52 | Prečítané:  3785x

Vysvetlenie toho, prečo najmä neoklasickí ekonómovia nevideli súčasnú recesiu a prichádzajúcu depresiu je pomerne jednoduché. Vo svojich ekonomických modeloch ignorovali úlohu dlhu a jeho vplyv na agregovaný dopyt (a následne ceny), a teda aj úlohu bánk, ktorú zohrávajú pri vytváraní dlhu.

Doterajší pohľad mnohých ekonómov je (alebo bol?) ten, že dlh nemá vplyv na makroekonomiku, keďže „pôžičky jedného sú úsporami druhého". Inak povedané, požičať si je možné IBA to, čo niekto iný usporil a banky sú IBA sprostredkovateľmi tejto transakcie, preto je možné ich úlohu v makroekonomike celkom ignorovať.

Ešte inak povedané, kúpna sila veriteľa klesá a spotrebná sila dlžníka narastá o presne rovnaké množstvo, teda celková zmena kúpnej sily (a cien) je nulová.

Skutočnosť je však celkom iná. Keď príde žiadateľ o úver do banky, banka vytvorí pôžičku a zároveň vytvára depozit (zálohu). Takže:

„V skutočnom svete, banky rozširujú kredit, vytvárajú v tomto procese depozity, a rezervy hľadajú neskôr." - Alan Holmes, bývalý vice-prezident Fed-u v New Yorku, 1969.

Nové pôžičky tak vytvárajú dodatočnú kúpnu silu v obehu a zvyšujú agregovaný dopyt (a HDP!).

A to je aj hlavný dôvod, prečo prebiehajúci hypotekárny boom dramaticky zvyšuje priemerné ceny nehnuteľností, bez ohľadu na ďalšie faktory. Tam, kde prebieha spätný proces, prebieha aj ekonomická recesia.

A teraz sa dostaneme k zodpovedaniu otázky, či už finančná kríza (a.k.a. deflácia) naozaj skončila:

keen_1.png

 

keen_2.png

Nevyhnutná cesta nadol je ešte dlhá, oveľa dlhšia, ako cesta nadol počas Veľkej Depresie, ktorá predchádzala 2. svetovej vojne. Čerpané z prezentácie Stevena Keena


Zároveň vám bude tiež jasné, prečo sa rôzni ekonomickí a bankoví „experti" a „analytici" mýlia, keď tvrdia, že ceny nehnuteľností už nebudú klesať.

Ešte je dobré pripomenúť, že dnešné vlády robia "iba" to, že prevzali na seba zadlžovanie, ktoré už nebolo možné v súkromnom sektore, a teraz toto neudržateľné zadlžovanie môžu riešiť iba znižovaním výdajov alebo zvyšovaním daní, čím zachraňujú banky, respektíve tých, ktorí si od bánk požičali a nemohli dlh splatiť.

(Dlhová) kríza sa ešte len začala. Premýšľajte o tom, skôr ako si vezmete hypotéku.

Súvisiace články:

Michael Maloney: ropa za 10 dolárov a koniec doláru

Čo zvyšuje ceny bytov v Kanade (a inde na svete)?

Kedy už príde hyperinflácia?

P.S. Zatiaľ čo sa reálna ekonomika potápa a ešte dlho bude, zisky bánk narastajú:

J&T Banka na Slovensku dosiahla za 1. polrok 2011 prevádzkový zisk 6,7 milióna eur. (FinWeb)

"Slovenská sporiteľňa dosiahla v druhom štvrťroku čistý zisk 100,2 milióna eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka tak ide o nárast o 67,6 percent."

"Spoločnosť UniCredit Bank Slovakia v 1. polroku 2011 viac ako zdvojnásobila čistý zisk. Ten dosiahol 13,2 milióna eur, čo predstavuje oproti prvým 6 mesiacom minulého roka nárast o 208,7 %."

"Skupina VÚB dosiahla za 1. polrok 2011 čistý zisk 89,1 milióna eur. Oproti rovnakému obdobiu vlani tak išlo o 32,8-% nárast." (FinWeb)

A medzitým sa nezamestnaná mládež a lenivci zo Španielska vybrali na pochod z Madridu do Bruselu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?