reklama

Slovenský ekonóm Peter Stanek o finančnej kríze

Aj na Slovensku máme niekoľko veľmi dobrých ekonómov a jedným s nich je aj Doc. Ing. Peter Stanek CSc. zo SAV-ky, ktorý sa profesne venuje globalizácii, svetovej ekonomike,znalostnej ekonomike a štruktúrnemu a technologickému rozvoju. Pred niekoľkými dňami vystúpil na konferencii v Luhačoviciach. A povedal množstvo nemainstreamových vecí, ktoré stoja za pozornosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (162)

Jeho 18 minútové vystúpenie si môžete pozrieť tu:

Najzaujímavejšie sú asi tieto časti:

1.) Kríza neskončila a ďalšie minimálne obdobie trvanie krízy je 7-10 rokov.

2.) Prečo? Pretože po kríze hypotekárnej to bola banková kríza, po nej kríza zadlženosti obyvateľstva, po nej prišla dlhová kríza ktorú nedokážeme zvládnuť, ani v Európskej únii, ani v Spojených štátoch ani inde, po nej nasleduje kríza globálnej spotreby a následne kríza sociálnych otrasov a nezamstnanosti.

3.) Nikto nechce priznať, že príčinou súčasnej krízy je OBROVSKÁ PRIJÍMOVÁ POLARIZÁCIA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

4.) Pokial platí že 5 % populácie sa zmocní 90 % bohatstva krajiny nutne si musíte položiť otázku: Komu chcete vyrábať a kto bude tým spotrebiteľom? V tomto slova zmysle zatiaľ to vykrývali dlhy obyvateľstva.

5.) Zadlženie je obrovske, Angličania: 130 % HDP, Američania: 160 % HDP, Nemci: 90 % HDP. U nás (Česko a Slovensko) je to 20-25 % HDP, z tohto hladiska sme pre nich (rozumej banky) ešte zaujímaví.

6.) 78 % ľudí má podpriemernú mzdu, 36 % má mzdu na úrovni 460 Euro v hrubom. 

7.) Svetová banka jasne ukázala, že 2. pilier nie je riešením penzíjneho problému.

8.) Zadlženosť slovenského zdravotníctva je 15 miliárd.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

9.) Zadlženosť nemeckých municipalít je 496 miliárd Euro. Tieto problémy sa vôbec nespomínajú v stratégii Euro Plus, Euro 2020, a to je základ stratégie Európskej únie.

10.) Verejné financie NIE JE možné ozdraviť, takže to znamená škrtiť, škrtiť, škritiť.

a asi najdôležitejší bod:

11.) Všetci hovoria, že sa máme poskladať na nemecké, francúzske a anglické banky. Sú to presne tie isté banky, ktoré v roku 2009, v čase vrcholnej hospodárskej krízy a najväčších hospodárskych otrasov, po odpočítaní povinných rezerv, odložených prostriedkov podľa Bazileja II a zdanení mali čistý zisk vo výške 394 miliárd Euro. Ale oni su chudáci, my ich musíme zachraňovať...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

12.) 440 mld Euro, 750 mld. Euro, 1 bilión, 1 bilión 200 tisíc, alebo 1,5 bilióna Euro... ale Gréci to nikdy nevrátia... a teraz tu máme už na programe ďalšie krajiny ako: Taliansko, Belgicko, Holndsko, Dánsko a ďalšie...

a toho všetkého vyvplýva: ceny energií porastú, na štrukturálne fondy sa nespoliehajte, domáca spotreba nebude existovať a každá krajina bude mať obrovské dlhy...

Pre potvrdenie slov Staneka, tu je dnešná správa denníku Telegraph:

"Sporitelia opúšťajú burzu rýchlosťou, ako bola naposledy pri finančnej kríze v roku 2008 v strachu, že hrozí ďalšia globálna recesia"

"Množstvo peňaží uložených do investičných fondov sporiteľmi kleslo v posledných mesiacoch o 90 %"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemusí isť o ďalší masívny výpredaj, ako v 2008, kedy sa prepadla cena ropy zo 147 na 35 dolárov, ale za odhadom, že zo súčasných cca 100 dolárov klesna niekde na úroveň 20-30 dolárov (ako výsledok dlhovej deflácie), stále stojím.

Alexander Ač

Alexander Ač

Bloger 
  • Počet článkov:  670
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Autor pracuje v Ústave výskumu globálnej zmeny, AV ČR. www.CzechGlobe.cz Zoznam autorových rubrík:  VzťahyKlimatická zmenaRopný zlomFinančná krízaJadrová energiaEgyptArgentínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu