Amerika prišla o najvyšší rating 1. krát v histórii

Autor: Alexander Ač | 7.8.2011 o 7:34 | (upravené 7.8.2011 o 9:54) Karma článku: 6,67 | Prečítané:  2161x

Agentúra Standard&Poor's znížila rating USA z doterajšieho najvyššieho a zatiaľ jediného stupňa AAA na AA+ s negatívnym výhľadom. Táto agentúra hodnotí schopnosť splácať záväzky americkej vlády od roku 1941.  Už pred niekoľkými dňami urobila ten istý krok menej známa čínska ratingová agentúra (Dagong Global Credit Rating Co).  

O zníženi ratingu USA písali prakticky všetky svetové médiá.

Ako som písal pred niekoľkými dňami, Ameriku pred znížením ratingu nezachráni zvýšenie dlhového stropu a podľa súčasného ministra financií Timothy Geithnera o najvyšší rating ani nemala nikdy prísť.

Tento svoj názor naposledy zopakoval v médiách v apríli tohto roku:

Peter Barnes: „Existuje riziko, že USA by mohlo prísť o svoj úverový rating? Áno, alebo nie?"

Geithnerova odpoveď: „Takéto riziko nie je."

„Žiadne riziko?" opýtal sa Barnes.

„Žiadne riziko," povedal Geithner.

 

 

Nasledujúci graf ukazuje vývoj amerického vládneho dlhu od roku 1900 v pomere k HDP:

 

Tento rok prekročí pomer dlhu k HDP 100 %, pričom rýchlosť nárastu je porovnateľná so zadlžovaním sa USA počas 2. svetovej vojny. 

Problém je, že kým po 2. svetovej vojne bol dlh splatený, respektíve "splatený", pretože klesol skôr pomer dlhu k HDP a to iba vďaka prudkému hospodárskemu rastu po vojne, umožnenému najmä zásobami lacnej ropy.

Dnes je však USA naopak najväčším importérom ropy a výhľady na splatenie gigantického dlhu sú prakticky nulové. To isté platí aj pre Európu - časť svojho dlhu nikdy nesplatí.

„Úsporné opatrenia", rozumej škrty vo výdajoch štátu nikdy neviedli a nemôžu viesť ku splateniu dlhu, a dokonca ani nevedú ku zastaveniu narastania pomeru dlhu k HDP (viď napr. Japonsko, Grécko).

Pravda je, že „stimulačné" opatrenia vlád a zníženie úrokových sadzieb centrálnymi bankami znížili prepad HDP v priebehu recesie, avšak tento efekt je (respektíve bol) iba dočasný a krátkodobý - a samozrejme neudržateľný a na úkor ďalšieho zhoršenia situácie v budúcnosti. Ďalšie možnosti tlmenia recesie/depresie sú takmer vyčerpané. Znovu, platí rovnako pre USA, ako aj Európu.

Panika na finančných trhov bola pomerne ľahko predvídateľná ako následok pokračujúcej deflácie, a keďže finančné trhy sú stále asi 30 % nadhodnotené, výrazný prepad akcií a ceny ropy bude v ďalších týždňoch a mesiacoch pokračovať, a ako už bolo povedané niekoľkokrát na tomto mieste, tento prepad sa pravdepdobne zastaví až niekde na úrovni medzi 20-30, možno 40 dolárov za barel.

Nebude to však znamenať „lacnejší" benzín, ako by si niekto mohol myslieť. Bude to znamenať iba iba toľko, že kolektívna kúpna sila ľudí bude klesať ešte rýchlejšie. Aktuálny vývoj ceny americkej (WTI) a európskej (BRENT) ropy je tu:

ropa_WTI.png

ropa_Brent.png

Samozrejme, zlato pokračuje v rýchlom vzostupe:

 

zlato_akt.png

V strednodobom horizonte (5-15 rokov) je tiež pravdepodobný rozpad Európskej únie ako aj USA.   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?