Prichádza zánik konzumnej ekonomiky

Autor: Alexander Ač | 11.8.2011 o 8:45 | (upravené 11.8.2011 o 8:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  771x

Kto by to bol ešte pred niekoľkými povedal, že finančný portál akým je slovenský FinWeb alebo americký Zero Hedge sa stane "spriaznenou dušou" ekológov, alebo ak chcete, ľudí, ktorí upozorňujú na neudržateľnosť súčasného systému a na "Limity rastu". 

Analytik TRIM Broker Peter Margentiny publikoval vynikajúci článok s názvom

"Prichádza zánik konzumnej ekonomiky " a ďalej píše:

"Isté náboženstvá v Tichomorí veria, že môžu nadobudnúť majetok prostredníctvom bohoslužieb. To platí aj pre súčasnú ekonomiku až na výnimku, že tento kult sa v terajšej ekonomike dá celkom dobre speňažiť. Dlh sem, dlh tam. Každý dnesrozpráva o neudržateľnosti dlhovej ekonomiky, ale na druhej stane sa zdá, že nikto si v skutočnosti nedokáže predstaviť ako by vyzeral reálny život po takejto udalosti a nevieme si poriadne ani predstaviť nový model, ktorý by nahradil ten dnešný. Avšak mali by sme sa o to pokúsiť čo najskôr, pretože terajšia ekonomika je založená na niekoľkých myšlienkach, ktorý platnosť už vypršala:

  1. Vytvoriť „agregátny dopyt" (to znamená spotrebiteľský dopyt, ktorý následne vytvorí podnikateľský dopyt), ktorý zabezpečí ekonomický rast, ľudia získajú prácu, príjem a všetci budeme spokojní.
  2. Ak spotrebiteľský dopyt poklesne, pretože ľudia sú príliš zadlžení a nemôžu si dovoliť kupovať ďalšie výrobky a služby, potom musíme „stimulovať" dopyt bezbrehými verejnými výdavkami, aby sme nahradili strácajúci sa súkromný dopyt.
  3. Dopyt je nekonečný. Nikdy nemôžete mať dostatok hmotných vecí, potravín, rekreácií, vzdelania, zdravotnej starostlivosti a pod. Dajte ľuďom lacné peniaze, alebo im poskytnite možnosť požičať si takmer zadarmo a oni budú utrácať, utrácať a utrácať. To vytvára „rast", ktorý je predsa našim cieľom."

Nedá sa nič iné, iba súhlasiť. Zvyšok článku je tu.

A dokonca aj Václav Klaus, ktorí sa "bojí viac ekológov, ako Al Kájdy" pred niekoľkými dňami (nevedomky?) uznal "Limity rastu" dlhu, keď sa kriticky vyjadril k americkej dlhovej situácii.

Časy menia. Rýchlo. A to nie len na burze alebo v Líbyi, Grécku, Londýne či Birminghame.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Carrefour vrátil veriteľom smiešnu sumu. Podľa súdu to je v poriadku

Reťazec vrátil veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur zo sumy 17,5 milióna eur.

SVET

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Zeman podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.


Už ste čítali?