Paleontológ Peter Ward: "Za 60-80 rokov už budem naštastie mŕtvy".

Autor: Alexander Ač | 14.8.2011 o 22:10 | (upravené 14.8.2011 o 22:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  756x

Tento americký profesor biológie je známy česko-slovenským čitateľom z knihy Život a smrť planéty Zem z roku 2004. Peter Ward je okrem iného autorom hypotézy Médea - ktorá je opakom hypotézy Gaia od Jamesa Lovelocka. Dnes je zhrozený rýchlosťou vymierania živočíšnych druhov (na rozdiel od Klausa, podľa ktorého živočíšnych druhov pribúda) a hovorí: "Našťasie, už nebudem nažive, aby som videl to najhoršie. Ale smutná vec je, že je strašné mať  pravdu, jednoducho strašné. Niekto mi dal dar vidieť veci, ktoré prídu a vôbec sa mi to nepáči".

Tu je začiatok článku s Petrom Wardom (upraveny preklad Google Translator):

Paleontológ Peter Ward hovorí o hrozbe globálneho otepľovania, zvyšovania počtu obyvateľov a našej vlastnej hlúposti.

Masové vymieranie si konečne vybojovalo cestu späť do spravodajského cyklu, a to vďaka nedávnym desivým správam o zmene klímy Medzinárodného programu o stave oceánov, Programu OSN pre životné prostredie a júlovému vydaniu časopisu Science. Ale paleontológ Peter Ward z University of Washington bol tam, prispel, ale stále je v pekelnej depresii.

"Napísal som knihu v roku 1994 nazvanú Koniec Evolúcie: cesta za hľadaním záchytných bodov v treťom masovom vymieraní,  ktorému čelí Zem, v ktorej povedal, že v horizonte jedného či dvoch desaťročí, budeme vidieť tieto masové vymierania vidieť a ľudia sa smiali , "vysvetlil Ward telefonicky zo Seattlu.

"Napísal som knihu len v minulom roku o vzostupe hladiny mora s názvom Zaplavená Zem: Naša budúcnosť vo svete bez ľadovcov kde hovorí, že veci vyzerajú dosť zúfalo na ďalších 60 až 80 rokov a nedostal som takmer žiadne ohlasy. Našťasie, už nebudem nažive, aby som videl to najhoršie. Ale smutná vec je, že je strašné mať  pravdu, jednoducho strašné. Niekto mi dal dar vidieť veci, ktoré prídu a vôbec sa mi to nepáči".

Zvyšok textu a rozhovoru v angličtine je tu.

A tu je prednáška Petra Warda z roku 2008 o masových vymieraniach:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?