Naša umierajúca planéta

Autor: Alexander Ač | 19.9.2011 o 22:18 | (upravené 19.9.2011 o 23:19) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1702x

Ak by aj klimaskeptici mali pravdu a oxid uhličitý by nemal žiadny alebo nevýznamný vplyv na zmenu podnebia (čo nie je pravda), tak ani v tom prípade to neznamená, že by sme mohli/mali beztrestne pokračovať s jeho uvoľňovaním do atmosféry. Dôvod je jednoduchý - okyseľovanie oceánov.

Popredný morský ekológ profesor Peter Sale vydal novú knihu s názvom:

"Naša umierajúca planéta"

Podľa neho koralové útesy zmiznú z planéty ako prvé (ekosystémy). Vo svojej knihe čerpá zo svojich vlastných dlhoročných výskumov, ale aj výskumov iných ekológov a morských biológov. 

Venuje sa aj témam, ako je nadmerný rybolov, odlesňovanie, preľudnenie, strata biodiverzity, spaľovanie fosílnych palív, či klimatická zmena.

Samozrejme, kniha obsahuje aj kapitolu o tom, ako je možné negatívne trendy "zvrátiť" a ľudstvo "zachrániť".

Neviem, čím to je, ale zdá sa, že všetci "katastrofisti" sú asi od prírody zároveň "optimistami". Inak by knihy (alebo blogy!) o blížiacich sa katastrofách nepísali :-)

David Cohen sa domnieva, že kniha obsahuje túto kapitolu iba preto, aby ju bolo možné vydať. Povinný optimizmus. Tak sa končí aj väčšina (dobrých) amerických filmov. Možno je to naozaj tak, aj keď stále mám sklon sa domnievať, že Peter Sale je optimista aj srdcom. Možno by mu trochu na optimizme ubralo písanie blogov, hlavne následné neúnavné reakcie popieračov nosa medzi očami (teda popieračov klimatickej zmeny, ropného zlomu, popieračov tekutej vody, atď.).

A možno by mu na optimizme ubral napríklad nasledovný graf vývoja globálnej populácie a globálnej spotreby fosílnych palív za posledných 100 000 rokov do súčasnosti:

  Zdroj: Gail Tverberg (Drobná nápoveda pre tých, čo vidia podobný graf prvý-krát v živote: modrú krivku globálnej populácie prekrýva hnedá krivka globálnej spotreby fosílnych palív. Populácia je dnes približne na úrovni 7 miliárd ľudí.)

Správny všetko-skeptik a všetko-ignorant sa zamyslí a hrdo vykríkne: "Korelácia nie je kauzácia!" A uloží sa k pokojnému spánku spravodlivých s pocitom vlastnej učitočnosti a neprekonateľnosti. 

Ale aj keby náhodou "hrozilo", že ťažba fosílnej energie nejakým mystickým a dosiaľ nepoznaným spôsobom súvisí s celkovým počtom ľudí na Zemi A tiež hrozilo, že už nedokáže udržať doterajšie šialené tempo nárastu (nápoveda hlavne pre ekonómov - objem Zeme JE konečný), tak určite neúnavní, bohato platení a geniálni vedci (teda okrem klimatológov, ktorí falšujú hokejky a iné športové nástroje), už majú v zálohe náhradné zdroje energie. Inak to byť nemôže. 

A ak by to bolo inak, teda tak, že globálny ekonomický rast sa skončil, aj tak s tým nemožno nič robiť, iba sa snažiť "zmierniť" dopady. Napríklad výmenou Edisonovej žiarovky na úspornú žiarivku. Alebo výmenou SUV-čka za fábiu. Alebo menšou hypotékou (miesto 30, iba na 20 rokov), atď...

A ešte je možné robiť si svoj vlastný výskum, na vlastnom piesočku, a publikovať do vlastných impakovaných časopisov, vo svojom vlastnom odbore.

A do iných odborov je najlepšie sa nestarať. A už vôbec sa netreba starať do ekonomických modelov. Ako nás ekonómovia presvedčili, všetko majú pod kontrolou. Je predsa jasné, že ekonomika bude rásť. Naveky amen. A keď nie, stačí vytlačiť peniaze (h/t Ben Shalom Bernanke).

Neviem prečo, ale čo sa týka energetickej budúcnosti sveta, "optimizmus" Petera Salea celkom nezdieľam. S nadpisom knihy a osude koralových ekosystémov, samozrejme, súhlasím.

Mali by ste aj vy. Vo vlastnom záujme.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?