Sulíkova grécka tramtária

Autor: Alexander Ač | 28.9.2011 o 20:13 | (upravené 28.9.2011 o 23:17) Karma článku: 9,75 | Prečítané:  3045x

Richard Sulík si svojim odmietavým postojom k Eurovalu získal mediálnu pozornosť aj v zahraničí. Napriek tomu, že bankrot Grécka považuje za veľký problém, pokračovanie pomoci považuje za problém ešte väčší.

Nikto presne nevie, aké dopady by mal skutočný bankrot Grécka na zvyšok Európy, či dokonca sveta.

Jedna (hoci zmenšujúca sa) skupina ľudí sa domnieva, že iná možnosť ako pokračovať v pomoci neexistuje, druhá (rozrastajúca sa) skupina ľudí tvrdí, že iná možnosť ako bankrot neexistuje. Pridajte ma k tej druhej.

A áno, bude to mať dramatické dopady pre zvyšok Európskej únie.

Určitá skupina analytikov sa tiež domnieva, že bankrot Grécka (t. j. odľahčenie od splácania zlodejských úrokov držiteľom gréckych dlhopisov), prechod k národnej zdevalvovanej mene Grécku (plus následná inflácia či dokonca hyperinflácia) pomôžu uniknúť zo súčasnej deflačnej špirály a po čase umožní nakoniec naštartovať ekonomický rast (ako sa to stalo v Argentíne (bankrot v roku 2001) či Rusku (bankrot v roku 1998)).

Problém je v tom, že Grécko takmer nemá vlastné fosílne zdroje tak ako Rusko či Argentína (dováža všetku ropu aj zemný plyn, je zanedbateľným vývozcom čierneho uhlia) a devalvácia meny spôsobí zodpovedajúce zdraženie energie pre Grékov a ďalší pokles spotreby a HDP.

Bohužiaľ, na veľkoplošné solárne projekty v štýle Helios je neskoro (parametre: 10 GW inštalovaného výkonu (reálny výkon asi tretinový; a treba započítať straty vedením, ak má ísť o elektrinu pre Nemcov), náklady 20 miliárd eur, 30-60 tisíc pracovných miest, na ploche 200 km2).

Takže s pokračujúcim zadlžovaním, či vyhlásením bankrotu čaká Grékov iba jedna cesta: smerom nadol. Nadlho.

Napriek tomu mám sklon súhlasiť so Sulíkom (hoci niektorí môžu mať pocit, že ide o extrémne pravicový, či dokonca až nacionalistický postoj) a nepodporiť ďalšiu pôžičku Grékom, hoci pravdepodobne z iných dôvodov, ako on.

Problém je, že Richard Sulík by vyhodené peniaze pre Grékov radšej vyhodil využil na stavbu diaľnice na Slovensku:

„Ak si nemeckí politici myslia, že musia poslať niekam do tramtárie bezpodmienečne 211 miliárd eur alebo možno aj dvojnásobne viac peňazí, nech to urobia. My za tie peniaze radšej dokončíme diaľnicu do Košíc," napísal.

Nechcem Sulíkovi brať ilúzie, ale stavba novej diaľnice (kamkoľvek a kdekoľvek) v období globálneho ropného zlomu a 100 % závislosti Slovenska na dovoze ropy z Ruska (ktoré v blízkej budúcnosti bude ropu vyvážať už len do Číny), je presne taká istá rovnaká tramtária ako ich dať Grécku.

Oprava starých ciest? Áno. Investície do železníc? Áno. Investície do výskumu, školstva a zdravotníctva? Áno. Investície do energetických úspor? Áno. Investície do maloplošných obnoviteľných zdrojov? Áno. Stavba novej diaľnice? NIE.

A súhlasím tiež s Miklošom, ktorý hovorí o potápajúcej sa európskej lodi, ktorou zdôvodňuje nevyhnutnú pomoc Grécku:

„Áno, sme na jednej lodi a situácia je vážna. Je vážna pre všetkých, bez ohľadu na to, ktorou triedou cestujú. Pre nás, malých a zraniteľných je situácia ešte vážnejšia, ako pre silných a stabilných. Tí vydržia plávať dlhšie aj po potopení lode."

Ešte by som ale rád pánovi ministrovi financií pripomenul, že aj jeho politika podpory života na dlh (a.k.a. „dostupnejšie" hypotéky), nás vedie presne tou istou rovnakou neudržateľnou cestou ako Japoncov, Američanov, Grékov, Írov, Portugalcov, Španielov, Talianov, Britov, Izraelčanov, Číňanov, Francúzov, Nemcov, Egypťanov, atď.

To ale ekonómovia predpokladajúci nekonečnú nahraditeľnosť akýchkoľvek (energetických) zdrojov a nekonečný (hyper-exponenciálny) ekonomický rast, nemôžu pochopiť. A ešte sa aj cítia pre spoločnosť nejako užitoční (aspoň sa tak tvária).

Bonusové video:

 

UPDATE: Ako naznačil Miso23 v komentároch, výstavba diaľnic šetrí ropu (nie sú tam semafóry). Tu je názorný príklad :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?