Aké sú východiská zo súčasnej situácie?

Autor: Alexander Ač | 5.10.2011 o 19:38 | (upravené 5.10.2011 o 19:49) Karma článku: 12,19 | Prečítané:  3539x

Jedna vec je identifikácia existujúcich či budúcich problémov, iná vec je definovanie ich hlavných príčin, a ešte celkom iná je navrhovanie riešení, ktoré problémy zmierňujú, alebo im predchádzajú (ak ešte nevznikli). Čiastočne preto, že mi bolo vytknuté, že píšem iba o problémoch, ale už sa nezmieňujem o riešeniach, tu je niekoľko nedokonalých návrhov riešení súčasných ekonomických a ekologických problémov. Na začiatok prezradím, že väčšina z nich sa v súčasnom systéme nemôže nikdy (dobrovoľne) uskutočniť.  

Takže aké sú to riešenia? Pomôžem si blogom The Burning Platform, ktorý nedávno s takýmto zoznamom opatrení prišiel, a s ktorým prakticky bez výhrad súhlasím. Hoci ide o opatrenia týkajúce sa Američanov, prevažná väčšina z nich platí aj pre Európanov:

1.)    Nacionalizácia TBTF (Too Big To Fail - tj. príliš veľké, aby ich bolo možné nechať skrachovať) bánk spolu s požadovanými stratami akcionárov, vlastníkov dlhopisov a výkonných predstaviteľov

2.)    Znovuzavedenie pravidiel trhového účtovníctva, ktoré zabezpečí pravdivé informácie o stratách portfólií a určí skutočnú trhovú hodnotu majetku

3.)    Znovuzavedenie Glass-Steagallovho aktu, ktoré zabezpečí, že nevzniknú príliš veľké banky, ktoré nemôžu padnúť (TBTF) - toto neplatí pre Európu, avšak aj v Európe banky v mnohých štátoch (vrátane Slovenska) narobili obrovské pôžičky prevažne na hypotéky, ktoré nie je možné splatiť (takže obdobná regulácia (špekulatívneho) bankovníctva je potrebná aj tu)

4.)    Zrušenie existujúcich daní z príjmu pre fyzické osoby a zavedenie rovnej dane, a/alebo spotrebnej dane (na Slovensku máme 19 % rovnú daň), ktorá obmedzí moc politikov

5.)    Zrušenie všetkých daňových úľav pre korporácie, takže multi-miliardové konglomerácie neujdú bez platenia daní. (Toto je výsledok americkej tzv. Reagonomiky)

6.)    Zrušenie tisícok amerických vojenských jednotiek z celého sveta a dramatický pokles vo vojenských výdajoch, čo by znamenalo dobrovoľné zmenšenie nášho impéria (platí do značnej miery aj pre Európu - NATO atď.)

7.)    Reštrukturalizácia sociálneho systému (v tomto je Európa významne popredu pred USA)

8.)    Široká verejnosť musí prijať dramatický pokles životného štandardu, keďže úrokové sadzby by mali vzrásť a sporenie by malo nahradiť požičiavanie

9.)    Prijatie skutočnosti, že dopady ropného zlomu budú vyžadovať úplnú reštrukturalizáciu rozvoja predmestí a budú nahradené komunitami s lokálnou sebestačnosťou (aj v tomto je Európa na tom lepšie, ako USA, ale zďaleka nie dostatočne ďaleko a žiadny politik v Európe o ropnom zlome a lokálnej sebestačnosti verejne nehovorí - všetci naši politickí predstavitelia, ako aj ich navrhované riešenia sú teda úplne irelevantné - viď Sulík, Figeľ, atď...)

10.)   Politický systém je potrebné preorganizovať v zmysle limitov volebných období a eliminácie korporátnych a záujmových skupín, ovplyvňujúcich volebné kampane (a teda aj voľby).

11.)   Obmedzenie právomoci FED-u (Americkej centrálnej banky) znovuzavedením zlatého štandardu a/alebo iných tvrdých mien, čo obmedzí jej schopnosť tlačiť peniaze.

Moje návrhy pre Európu:

A)    Zastaviť nemožnú „záchranu" krachujúcich európskych ekonomík nakupovaním ich dlhopisov (dočasne zmierni negatívne dopady deflácie, ale zhorší ich v budúcnosti) a zastaviť tak prenos nezodpovedného „správania" bánk (a následne štátov) na daňových poplatníkov (teda prestať odmeňovať dlžníkov a trestať tých, čo sporia)

B)    Postupne nastaviť fiškálne pravidlá tak, aby do určitého časového horizontu nebolo možné mať deficitný štátny rozpočet

C)    Zvýšiť úrokové sadzby na hypotéky a celkovo na všetky „spotrebné" úvery (čím sa podporí sporenie a sťaží sa život na dlh)

D)    Vytvoriť vhodnejšie podmienky (právne a ekonomické) pre investície do energetického (produktívneho, výrobného) priemyslu a pre projekty zabezpečujúce úspory energie a zvyšovanie energetickej účinnosti

E)     Prestať ukrajovať najviac tým, ktorí sú za súčasnú situáciu zodpovední najmenej (učitelia a lekári), a prestať dotovať tých, ktorí k súčasnej situácii prispeli najviac (banky)

prakticky ide o opak toho, čo odporúčajú mainstreamoví ekonómovia, podľa ktorých pyramídové hry (aka exponenciálny rast) môžu pokračovať do nekonečna.

Bonusové video: 4 časť dokumentu The Meltdown: 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?