Globálna ekonomika (vraj) ožíva. Alebo nie?

Autor: Alexander Ač | 18.3.2012 o 17:29 | (upravené 18.3.2012 o 20:01) Karma článku: 9,62 | Prečítané:  1684x

Tak to tvrdí šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová, bývalá ministerka financií vo Francúzsku. Vraj americké indikátory vyzerajú "lepšie" a Európa uskutočnila dôležitý "krok vpred". Tak sa pozrime na to, ako to je.

"Celosvetová ekonomika môže byť na ceste k zotaveniu, ale neexistuje veľa priestoru pre manévrovanie a chybné rozhodnutia," povedala Lagardeová počas svojho dnešného prejavu v Pekingu.

Pripomenula, že ekonomické indikátory v USA vyzerajú optimistickejšie a aj Európa uskutočnila dôležitý krok vpred k riešeniu svojej krízy. - informuje denník SME.

Tak sa poďme pozrieť na to, či je to pravda:

USA

1.)  Vývoj najazdených kilometrov na všetkých cestách v USA, upravený o populačný rast. Množstvo najazdených kilometrov klesá aj po oficiálnom „konci" recesie. Údaje končia v decembri 2011: Zdroj: BusinessInsider

2.)  Množstvo predanej spracovanej ropy (v podobe benzínu) rafinériami v USA. V decembri 2011 predali rafinérie 30 413,9 galónov benzínu oproti doterajšiemu maximu 67 183,3 galónov v júli roku 1998, teda pokles o viac ako 50 %. Všimnite si najmä prudký pokles v mesiacoch október, november a december: Zdroj: EIA

3.)  Ceny nehnuteľností v USA stále klesajú (Case-Shiller index pre 20 vybraných miest v USA): Zdroj: St Louis FED

fredgraph.png

4.)  Množstvo rozostavaných domov sa pohybuje na historicky najnižších úrovniach, aj keď v súčasnosti veľmi mierne rastie, tak dnes je na asi 3-násobne nižších úrovniach, ako pri maxime v roku 2006. Podobná situácia platí aj pri predaji nových a existujúcich nehnuteľností: Zdroj: Calculated Risk

5.)  Naopak, ceny potravín, energií, a kovov sa držia na historicky vysokej úrovni: Zdroj: QQQQcharts.

food-fuel-metals-price-index-201202.png

6.)  Pomer zamestnaných ľudí k celkovému počtu ľudí sa od „konca" recesie v USA nezvýšil, a oproti maximu v apríli roku 2000 (64,7 %) sa pohybuje na úrovni 58,5 %. Obvykle po konci recesie nezamestnanosť klesá, dnes sa tak zatiaľ nedeje: Zdroj: St. Louis FED

EMRATIO.png

7.)  Naopak, dlh americkej vlády utešene rastie (v roku 2011 rástol rýchlosťou 41 000 dolárov/sekundu), (rýchlejšie, ako reálne(?) HDP) a nedávno prekročil dlh bez veľkých osláv 100 % HDP: Zdroj: Zerohedge.

Japonsko

1.)  Japonský minister financí oficiálne priznal, že ich rozpočtová situácia je horšia, ako v Grécku.  Rozpočtový sa deficit v roku 2011 priblížil k 10 % a pomer dlhu k HDP vyskočil na 230 % HDP. Japonský finančný systém je tak oveľa náchylnejší rozpočtové šoky ako Európa.

2.)  Japonský obchodný deficit dosiahol vo februári 2012 rekordnú hodnotu 5,4 miliardy amerických dolárov. Podľa niektorých ekonómov k tomuto vývoju prispelo odstavenie 52 z 54 jadrových reaktorov a následné zvýšenie dovozu energetických surovín: Zdroje: Zerohedge, Mish.

 

Čína

1.)   Obchodná bilancia Číny vykázala vo februári doteraz rekordný prepad. Hoci býva február vždy mesiacom s najhoršou obchodnou bilanciou, súčasný prepad je najväčší: Zdroj: Zerohedge.

2.)  Podľa JP Morgan je „tvrdé pristátie" Číny skutočnosťou. Klesol predaj aút, výroba cementu, výroba ocele... Predaj automobilov zazamenal najhorší začiatok od roku 2005, keď poklesol o 4,4 % (tj. 2,37 mil. automobilov) naopak, zadlžovanie Číny prudko rastie . Zdroje: Bloomberg, The Automatic Earth.

Európa

1.)  Nezamestnanosť „veselo" rastie, a v Grécku a Španielsku prekročila 50 % u ľudí mladších 25 rokov, a takisto priemerná nezamestnanosť v celej Eurozóne rastie. Zdroje: Stuart Staniford, Zerohedge.

2.)  Naopak, priemyselné objednávky (podobný vývoj je aj v produkcii) v posledných mesiacoch naznačujú pokles, čo je takisto príznakom začínajúcej recesie: Zdroj: Stuart Staniford.

3.)  Maloobchodný predaj takisto naznačuje začínajúci pokles: Zdroj: Stuart Staniford.

4.)  Spotreba ropy (maximum bolo v roku 1999) v Európe naďalej klesá: Zdroj: Stuart Staniford.

5.)  Vlády, v snahe „riešiť" ekonomické problémy, strmo zvyšujú svoj dlh. Kým ešte začiatkom roku 2008 bol dlh krajín Eurozóny menej ako 70% k HDP, ku koncu roka 2011 sa blížil už k 90 % k HDP: Zdroj: San Marcos.

eurozone_dlh_vlad.jpg

6.)  Španielsko, ktoré tvorí asi 14 % HDP Eurozóny, a ktorého posledné údaje o vládnom dlhu sú 68,5 % (nárast o 10,5 % oproti predošlému roku), má skutočný vládny dlh 113,2 %. Španielsko, ktorého banky „spotrebovali" 47 % z úverového programu LTRO (ECB),  stojí pred prudkým pádom. Zdroje: Zerohedge, Mish.

7.)  Predaj nových automobilov v Európe zaznamenal najhorší výsledok v tomto storočí. Predaj klesol o 9,7 % oproti predošlému mesiacu, predalo sa iba 888,878 automobilov v celej EÚ, dokonca ešte menej ako v priebehu „carmageddonu" Predaj automobilov klesol v Grécku a Portugalsku takmer o polovicu: Zdroj: Thetruthaboutcars.

Dalo by sa pokračovať ešte dlho. Zjavne Christine Lagardeová žije v celkom inom svete, ako ja. Možno aj na inej planéte.

 

 


 

Bez obmedzenia môžete písať svoje komentáre na www.alexanderac.blogspot.com.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?