Rýchlosť globálneho otepľovania sa strojnásobila

Autor: Alexander Ač | 25.3.2012 o 10:32 | (upravené 25.3.2012 o 11:37) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1775x

Nie, že by sme potrebovali nejaký ďalší dôkaz o tom, že sa globálne teploty (a extrémy počasia) zvyšujú. Panuje však mýtus, že globálne otepľovanie sa "spomalilo", či dokonca "zastavilo". Nie je to tak.

Vôbec nie je ťažké prezentovať graf globálnych teplôt, ktorý "ukazuje", že sa neotepľuje. Dokonca taký graf, ktorý "ukazuje", že sa neotepľuje od roku 1994. Napríklad tento graf:

Neotepľuje sa. Zdroj: RealClimate

Graf má natiahnutú y-ovú os. Takto to "podľa oka" vyzerá, že najmenej od konca roku 1994 sa neotepľuje. Ak by ste do grafu dali miesto mesačných odchýliek denné, či dokonca hodinové anomálie, trend "neotepľovania" by bol ešte zrejmejši. Koniec príbehu?

Nie.

V skutočnosti, je rýchlosť globálneho otepľovania za posledných 40 rokov takmer 3-násobne vyššia, ako v období rokov 1880-2010:

Každý bod ukazuje priemernú teplotu pre jedno desaťročie. Dochádza tak k minimalizoivaniu šumu v zázname teploty. V rokoch 1880-2010 sa globálne teploty zvyšovali rýchlosťou 0,006°C/rok a v rokoch 1971-2010 rýchlosťou 0,0166°C/rok. Zdroj: Climate Progress, podľa WMO

 

A na záver, rok 2011 bol "iba" jedenástym nejteplejším rokom od začiatku meteorologických meraní, avšak najteplejším rokom, v ktorom sa vyskytol fenomén La Nina, ktorý má ochladzujúci vplyv na globálne teploty:

Modré stĺpce ukazujú teploty pre roky, ktoré ovplyvnil ochladzujúci fenomén La Nina. Zdroj: WMO (PDF súbor).

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?