Predpovede Limitov Rastu v jednom grafe

Autor: Alexander Ač | 8.4.2012 o 15:27 | (upravené 8.4.2012 o 16:01) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1283x

Niektorí ľudia sa občas pýtajú, koľko krát sa bude musieť Rímsky Klub ešte mýliť, aby nám bolo všetkým jasné, že sa mýli. Ja sa naopak pýtam, koľko krát sa ešte budú musieť scenáre Limitov Rastu potvrdiť , aby nám bolo všetkým jasné, že v zásadných veciach sa Rímsky Klub zatiaľ nemýlil.

Pre vysvetlenie toho, že doterajšie scénáre limitov rastu stále platia, byl mal stačiť JEDEN JEDINÝ graf:

LTG_obr.jpg

Obrázok ukazuje porovnanie reality 30 rokov od vydania Limitov Rastu. Realita je porovnaná s výstupom modelu "bussines-as-usual", teda "ekonomika-ako-doposiaľ", alebo ako "priemysel-ako-doposial". Pre väščí obrázok klikni tu.

 

Plné čiary ukazujú pozorovanú realitu od 1. vydania Limitov rastu, až do roku 2000. Odhadom sa dá s vysokou istotou tvrdiť, že predpovedané trendy sa dobre zhodujú aj do súčasnosti (do roku 2012).

Ak sa súčasná ekonomická recesia ukáže v strednedobom horizonte (povedzme do roku 2020) iba ako prechodná záležitosť (ako sa napr. domnieva väčšina ekonómov), potom je možné tvrdiť, že scénáre Limitov Rastu BOLI CHYBNÉ.

Ak sa však ukáže, že súčasná globálna ekonomická recesia NIE JE iba prechodnou záležitosťou, ale skôr dlhodobým nastúpeným trendom (ako sa domnieva napr. väščina ekológov :-), potom sa veľmi pravdepodobne ukážu scénáre Limitov Rastu, ako SPRÁVNE.

Základná myšlienka však spočíva v tom, že dnes nie je možné udržateľným spôsobom tvrdiť, že scénáre Limitov Rastu už CHYBNÉ BOLI.

 


 

Bonus pre klimaskeptikov. Nová štúdia v časopise Nature (Shakun a kol., 2012) ukazuje, že koncu poslednej doby ľadovej predchádzal nárast koncentrácie CO2, a nie naopak:

nature10915-f2.2.jpg

Koncu poslednej doby ľadovej pred asi 18 000 rokmi predchádzal nárast koncentrácie CO2, otepľovať za začalo až potom. Nová práca však nič nemení na (klimatológom) dlho známej skutočnosti, že rast koncentrácie skleníkových plynov je príčinou, ako aj dôsledkom otepľovania. (Shakun a kol., 2012)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?