Šok: na rade je Taliansko

Autor: Alexander Ač | 12.6.2012 o 19:35 | (upravené 12.6.2012 o 19:53) Karma článku: 10,21 | Prečítané:  1765x

Španielska vláda oficiálne požiadala Európsku úniu o finančnú pomoc pre svoje banky. Kým ešte 12 dní pred osudnou sobotou nepotrebovala žiadne peniaze, teraz je to "zrazu" 100 000 000 000 eur (vraj horný odhad). To je presne 2174 eur na jedného obyvateľa Španielska. Nie málo, ak ste navyše už teraz zadlžený až po uši. To pridá približne 10 % k pomeru dlhu ku HDP. A ceny nehnutelnosti v Španielsku ďalej padajú, od svojho maxima v roku 2008 klesli už asi o 25 %. A ďalej budú klesať, a potreba rekapitalizácie španielskych bánk bude narastať... ktorý štát bude nasledovať?

Asi pred rokom som uzavrel stávku, že do konca roku 2011 požiada Španielsko spolu s Talianskom o priamu finančnú pomoc. V minulom roku sa im dostalo "iba" nepriamej finančnej pomoci v podobe operácie LTRO, kedy ECB poskytovala 3-ročné úvery s 1% úrokom, za ktoré banky prevažne v Španielsku a Taliansku nakupovali štátne dlhopisy s 5 až 6-násobne vyššími výnosmi. Musím uznať, že celkom dobrý biznis... takže stávku som prehral.

Samozrejme pri uzatváraní stávky som vedel, že môžem prehrať, vedel som ale tiež, že priama žiadosť o finančnú pomoc, či skor "pomoc" Španielska a Talianska je iba otázkou času. Z viacerých dôvodov - hypotekárne bubliny, nesplácané úvery, rast nezamestnanosti, nárast ceny ropy, globálna recesia, morálny hazard, deregulácia, sústredenie na krátkodobé zisky, život na dlh.... však to poznáte.

Stále sa  domnievam, že jedným z najlepších prediktorov štátneho bankrotu je podiel spotreby na energetickom mixe. Tak sa na to pozrime ešte raz:

Najrpv bolo všetko "v poriadku", všetci šťastne požičiavali šťastným dlžníkom, ktorí mohli budovať a dovážať a nakupovať tovar šťastných exportérov... tie šťastné časy vyzerali asi takto:

Energeticky_mix1.png

Potom však prišiel prvý šrám na tvári vraj rozvinutého sveta a prví na rane sa ocitli "leniví a nezodpovední" Gréci, s prebujnelou byrokraciou a neschopnosťou vyberať dane (a vyrúbanými lesmi a vysychajúcim podnebím)... a prišiel bankrot, pardon finančná pomoc od súcitiacich a zodpovedných kolegov vo zvyšku Eurozóny...:

Energeticky_mix2.png

Všetci sa zhodli že "pokazenú skrutku na raketopláne" hravo zvládne zatiahnuť zvyšok solventných štátov, v ťažkých časoch si predsa musíme pomáhať. O niekoľko mesiacov sa však vraj nečakane ukázalo, že aj kedysi vraj európskemu tygrovi dochádza dych a "zrazu" potreboval pomoc ďalší člen klubu:

Energeticky_mix3.png

No ale stále prevládal názor, že "palebná kapacita" je dostatočná aj keď majú problémy dva slabšie články silného organizmu, a tak sa znovu všetci zhodli, že si treba pomáhať. Možno aj viac-krát za sebou. Veď čo ak bude v budúcnosti zle aj mne. A netrvalo to ani dlho a stalo sa to, čo "nikto" nemohol predpokladať. Ochorel ďalší člen skupiny a "zrazu" potreboval finančnú pomoc, ktože už si pamatá, kolko miliárd to bolo... každopádne to vyzeralo takto:

Energeticky_mix4.png

A ako to už býva pravidlom, každý z členov až do poslednej chvíľe zamietal akúkoľvek potrebu pomoci. Veď keď sú časy zlé, nejaké to klamstvo si predsa musíme odpustiť. No a ktože už od politikov chce, aby hovorili pravdu... ešte by sme zistili, že vlastne pravdu ani počuť nechceme, ale odbáčam.

Grécko, Írsko a Portugalsko sú stále relatívne malé ekonomiky v porovnaní s celou silnou EU, takže sa všetko zdalo "v poriadku", napriek "drobným" nepokojom socialistických rozmazlencov. No ale znovu sa stalo to, čo nikto nemohol predpokladať, a o "pomoc" požiadal ďalší člen. Potom situácia vyzerala takto:

Energeticky_mix5.png

Takže predpokladaná "pomoc" Španielska, ktorou sa zaručilo do spoločného Európskeho obranného štítu sa "náhle" zmenila z +93 000 000 000 eur na -100 000 000 000. Ale to nevadí, veď raketoplán môže letieť aj bez krídla, akorát poletí o niečo dlhšie, no nie?

A ostáva ešte otázka, ako sa bude situácia vyvíjať naďalej. Skúsme sa zahrať na pesimistov a predpokladajme, že nedôjde k 2. priemyselnej revolúcii a globálny ekonomický rast nebude naštartovaný (existuje samozrejme iba malá, takmer žiadna pravdepodobnosť takéhoto pochmúrneho vývoja). Nedôjde ani k samovoľnému obnoveniu ekonomického rastu v krajinách dovážajúcich ropu. A skúsme byť ešte pochmúrnejší (viem, je to ťažké!) a predpokladajme, že banky stále "nebudú chcieť" požičiavať... ako bude situácia vyzerať o niekoľko mesiacov? Môj predpoklad je, že takto:

Energeticky_mix6.png

 

Čo však neviem je, kde/kto/ako vezme peniaze na záchranu Talianska, ktorého dlh predstavuje 2 000 000 000 000 eur (123,5 % ku HDP).

Hlavne nebudme pesimisti, tí sa aj tak vždy mýlia, nie je tak?

P.S. Na záver kvízová otázka pre zainteresovaných (tj. všetkých, ktorí priamo či nepriamo spotrebovávajú ropu): prečo v posledných mesiacoch klesajú ceny ropy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?