Veľké požiare sužujú Rusko, USA, aj Španielsko

Autor: Alexander Ač | 3.7.2012 o 10:10 | (upravené 3.7.2012 o 11:13) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  607x

Lesy a trávnaté ekosystémy horia každé leto. Na Južnej, aj Severnej pologuli. Ľudia však do prirodzených lesných požiarov dramaticky zasahujú, najmä ich okamžitým hasením. Hoci sa od tejto praktiky postupne ustupuje, desaťročiami hasenia lesných požiarov sme sa zarobili na veľké problémy, ako ukazuje nová štúdia publikovaná v časopise PNAS. V 20. storočí, napriek otepľovaniu podnebia, bola totiž aktivita požiarov najnižšia za posledných najmenej 3 000 rokov.

Pre rekonštrukciu požiarov na západe USA využili vedci analýzu sedimentov dreveného uhlia na dne jazier. Nie prekvapivo zistili, že menej lesných požiarov sa vyskytovalo v chladnejších obdobiach (ako malá doba ľadová), a viac v priebehu teplejších období (stredoveké teplé obdobia).

Avšak už v priebehu 18. a najmä 19. storočia bol zaznamenanýá výrazný pokles požiarov, najmä ako dôsledok rýchleho hasenia požiarov (obr):

Zdroj: Climate Central

Takéto zásahy potom znamenajú zvyšovanie hustoty lesov a k ľahšiemu vzniku korunových požiarov, ktoré sú bez dažďa prakticky neuhasiteľné, a vedú k vzniku tzv. "megapožiarov", na rozdiel od prakticky neškodných a pre mnohé druhy rastlín a živočíchov nepostrádateľných podkorunových požiarov.

Existujú takisto dobré dôkazy pre tvrdenie, že globálne otepľovanie podporuje vznik a šírenie veľkých požiarov, či už vzniknú z prirodzených príčín (bleskom, aj keď zmena podnebia ovplyvňuje aj výskyt bleskov!). Hlavnou príčinou, prečo globálne otepľovanie podporuje vznik veľkých požiarov je skoršie topenie snehu na horách (čím klesá pôdna vlhkosť) a častejší výskyt intenzívnych vĺn horúčav a extrémne teplých dní.

Požiare podporuje aj výskyt lykožrútov (ktorých výskyt takisto vzrastá s otepľovaním - pozri obrázok na konci článku), pretože suché lesy poskytujú lepšie palivo pre lesné požiare.

Niekoľko vybraných štatistických údajov pre tých, ktorí pochybujú o tom, že lesné požiare sú naozaj na vzostupe:

 

  • na západe USA vzrástla frekvencia požiarov o 300 % a plocha zhoreného lesa o 500 %
  • Prebiehajúci požiar Whitewater-Baldy Complex v Novom Mexiku pohltil už takmer 300 000 akrov lesa a prekonal dovtedajší rekordný požiar v histórii štátu z minulého roku, kedy zhorelo "iba" 156 593 akrov lesa. Požiar vtedy ohrozoval výzkumné stredisko v Los Alamos.
  • Štát Colorado postihli hneď dva najničivejšie požiare v histórii v priebehu jedného roku, čo sa týka počtu zhorených budov. Coloradský požiar High Park je s 87 284 akrami 2. najrozsiahlejší v histórii štátu po požiari Hayman s rozlohou 137 760 akrov z roku 2002.
  • V roku 2011 postihli rekordné požiare štát Texas (ktoré nasledovali rekordne suché a teplé obdobie).
Nasledujúci graf ukazuje vývoj "najničivejších" požiarov v histórii severnej Ameriky podľa Wikipedie:

poziare_USA.jpg

Takto vyzerajú prebiehajúce požiare v Rusku (18. jún 2012, NASA Earth Observatory):


alebo takto (29. jún 2012, NASA Earth Observatory):


Spätné väzby lesných požiarov

Okrem toho, že lesné požiare vracajú do atmosféry uhlík, ktoré rastliny ukladali po desaťročia (zároveň ale obhorené kmeňe stromov vytvárajú dlhodobé zásobarne uhlíku v podobe dreveného uhlia), vznikajúce sadze, ak spadnú na biely sneh, znižujú jeho odrazivosť (albedo), čím sa proces otepľovania urýchli.

Albedo Grónska je rekordne nízko

Popredný odborník v oblasti výskumu Grónska sa vo svojom poslednom blogu pýta, či dramaticky klesajúca odrazivosť Grónska súvisí s prebiehajúcimi požiarmi v Rusku a USA:

Ked sa sneh a ľad topia, ich schopnosť odrážať slnečné lúče klesá (v lete je teda odrazivosť najnižšia), čím sa urýchľuje jeho ďalšie topenie. Súčasné poznatky naznačujú, že grónsky ľadový štít sa začne nezvratne topiť pri prekročení globálneho oteplenia asi o 2 °C oproti obdobiu pred preimyselnou revolúciou. V Grónsku by to zmamenalo oteplenie asi o 4 °C, keďže tu sa otepľuje asi 2x rýchlejšie, ako je globálny priemer. Ďalšie vynikajúce grafy a analýzy nájdete na blogu Dr. Jasona Boxa.

Časopis The Atlantic priniesol vynikajúci článok a výskyte lykožrúta v súvislosti s klimatickou zmenou na západe USA, kde sa objavil aj nasledujúci graf:

Zdá sa, že súčasné lesy (nielen) na západe USA to majú spočítané. Suchom oslabené porasty napadne vo veľkom lykožrút, podporovaný miernymi zimami a teplom, a svoju úlohu v "adaptácii" lesov na zmeny podnebia dokonajú rozsiahle požiare. Sadze z týchto požiarov potom urýchlia roztápanie Grónska a arktického ľadu, ktorého rozloha sa blíži rekordne nízkej úrovni:

Zdroj: NSIDC.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOŠICE KORZÁR

Polícia o akcii Shark: Štát ukrátili o takmer 28 miliónov eur

Fingovali vysoké náklady na reklamu.

KOŠICE KORZÁR

Vo väzbe pre podvody skončili podnikatelia aj bývalí športovci

Medzi obvinenými sú aj známe mená.

KOMENTÁRE

Korisť po Islamskom štáte zapáli ďalšie konflikty

Kurdi sú rozdelení, Bagdad útočí a Teherán prilieva olej do ohňa.


Už ste čítali?