Lesné požiare v Rusku, USA a Kanade a klimatická zmena

Autor: Alexander Ač | 6.7.2012 o 16:22 | (upravené 6.7.2012 o 16:41) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  984x

predošlom blogu som informoval, že ako v USA, tak aj v Rusku pribúda lesných požiarov, obzvlášť v posledných rokoch. Zaujímavé je pozrieť sa, ako sa vyvíja dlhodobejšia situácia v týchto krajinách. Pri ich porovnaní na základe dostupných údajov sa zdá, že rýchlejšie narastá plocha zhoreného lesa v Rusku, ako v USA. To má samozrejme dopady aj na uhlíkovú bilanciu lesných ekosystémov (a atmosféry) a snahy dlhodobo „uskladňovať“ CO2 pomocou vysádzania lesov.

 

Zaujímavé údaje o lesných požiaroch a lesoch

  • Iba 3 % všetkých lesných požiarov spáli až 97 % celkovej zhorenej plochy
  • Protipožiarna ochrana je najdrahšou zložkou lesného manažmentu
  • V boreálnych lesoch je uložených 30-35 % všetkého uhlíka suchozemskej biosféry
  • Každoročne zhorí asi 1 % boreálnych porastov
  • V roku 2003 zhorelo v Rusku, Kanade a USA asi 1,6 % lesov
  • Lesy pokrývajú 40 miliónov km2, na jedného obyvateľa planéty pripadá 5714 m2 lesa, čoje asi rozloha futbalového ihriska

Posledné štatistiky o ploche zhorených lesov v USA a na Aljaške ukazujú nasledovný trend:

poziare_usa.png

Od roku 2000 sa vyskytlo až 7 sezón (z celkovo 12), v ktorých zhorela vôbec najväčšia plocha lesov najmenej od roku 1960 a trend naznačuje ďalší nárast požiarov do budúcnosti. Aj súčasná sezóna bude jedna z tých aktívnejších. (Zdroj: NIFC)

Ako sa vyvíja situácia v Rusku? Pre túto krajinu sú dostupné údaje o ploche zhorených lesov podľa satelitu NOAA AVHRR od roku 1996 do roku 2007 (Goldammer a kol., 2007) a podľa rovnakých údajov s mierne modifikovanou metodikou podľa Shvidenka a kol. (2011). Situácia vyzerá nasledovne:

poziare_rusko.png

Podľa niektorých údajov v roku 2003 zhorelo v Rusku až 20 miliónov hektárov lesa (!) a aj v oblastiach, kde sú bežnejšie podrastové požiare sa vyskytovali korunové požiare. Zo satelitu v roku 2003 vyzerala situácia nasledovne:

Satelitný snímok ukazuje rozsiahle požiare v okolí jazera Bajkal (Zdroj: NASA Earth Observatory).

Keď porovnáme obe krajiny v jednom grafe, dostaneme:

poziare_r_u.png

Z porovnania je zrejmé, že požiare narastajú výrazne rýchlejšie v Rusku, ako v USA (v období 1998-2010), čo môže byť dané viacerými faktormi: hasenie lesných požiarov v Rusku, ktoré je rozľahlejšie (plocha lesa je 8 mil. km2) je ďaleko náročnejšie ako v USA (táto krajina vynakladá pravdepodobne viac nákladov na hasenie, ako Rusko), takže tu sa klimatický signál prejavuje výraznejšie, ako v prípade USA. Rýchlosť otepľovania v USA je tiež o niečo pomalšia ako v prípade Ruska.

Aká ja situácia v Kanade? Podľa štatistík od roku 1970 plocha lesných požiarov v poslednom desaťročí klesá:

poziare_kanada.png

Doteraz rekordným bol rok 1989 - a tomto a predošlom roku postihlo Kanadu výrazné sucho. (Zdroj: National Forestry database)

Pri dovtedy rekordných sezónach v rokoch 1979-81, Kanada výrazne zvýšila rozpočet určený pre hasenie požiarov. V roku 1989 postihlo Kanadu veľké sucho a rozsah lesných požiarov bol väčší ako kedykoľvek počas dlhého obdobia pred druhou svetovou vojnou. To potvrdzujú aj údaje o vývoji požiarov v Kanade od roku 1921:

poziare_kanada1921.png

Zdroj: Flannigan a de Groot (2009)

Z dlhodobejšej perspektívy je možné konštatovať, že aj v oblasti Kanady pozorujeme trend smerom k rozsiahlejším požiarom. Aj keď v posledných rokoch rozsah lesných požiarov v Kanade klesá, vďaka dlhodobo rastúcim teplotám a zvýšenému odumieraniu lesov v dôsledku väčšieho rozmnožovania drevokazného hmyzu možno očakávať (opätovný) nárast požiarov v najbližších rokoch.

Ak dáme plochy zhoreného lesa v Kanade, USA, a Rusku do jedného grafu (to predstavuje asi 35 % plochy lesov sveta), uvidíme, že v rokoch 1998-2010 sa každoročne zvyšovala plocha zhorených lesov asi o 0,2 milióna hektárov.

poziare_r_u_k.png

Podobný trend bude pokračovať aj do budúcnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?