Lesné požiare v Rusku, USA a Kanade a klimatická zmena

Autor: Alexander Ač | 6.7.2012 o 16:22 | (upravené 6.7.2012 o 16:41) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1027x

predošlom blogu som informoval, že ako v USA, tak aj v Rusku pribúda lesných požiarov, obzvlášť v posledných rokoch. Zaujímavé je pozrieť sa, ako sa vyvíja dlhodobejšia situácia v týchto krajinách. Pri ich porovnaní na základe dostupných údajov sa zdá, že rýchlejšie narastá plocha zhoreného lesa v Rusku, ako v USA. To má samozrejme dopady aj na uhlíkovú bilanciu lesných ekosystémov (a atmosféry) a snahy dlhodobo „uskladňovať“ CO2 pomocou vysádzania lesov.

 

Zaujímavé údaje o lesných požiaroch a lesoch

  • Iba 3 % všetkých lesných požiarov spáli až 97 % celkovej zhorenej plochy
  • Protipožiarna ochrana je najdrahšou zložkou lesného manažmentu
  • V boreálnych lesoch je uložených 30-35 % všetkého uhlíka suchozemskej biosféry
  • Každoročne zhorí asi 1 % boreálnych porastov
  • V roku 2003 zhorelo v Rusku, Kanade a USA asi 1,6 % lesov
  • Lesy pokrývajú 40 miliónov km2, na jedného obyvateľa planéty pripadá 5714 m2 lesa, čoje asi rozloha futbalového ihriska

Posledné štatistiky o ploche zhorených lesov v USA a na Aljaške ukazujú nasledovný trend:

poziare_usa.png

Od roku 2000 sa vyskytlo až 7 sezón (z celkovo 12), v ktorých zhorela vôbec najväčšia plocha lesov najmenej od roku 1960 a trend naznačuje ďalší nárast požiarov do budúcnosti. Aj súčasná sezóna bude jedna z tých aktívnejších. (Zdroj: NIFC)

Ako sa vyvíja situácia v Rusku? Pre túto krajinu sú dostupné údaje o ploche zhorených lesov podľa satelitu NOAA AVHRR od roku 1996 do roku 2007 (Goldammer a kol., 2007) a podľa rovnakých údajov s mierne modifikovanou metodikou podľa Shvidenka a kol. (2011). Situácia vyzerá nasledovne:

poziare_rusko.png

Podľa niektorých údajov v roku 2003 zhorelo v Rusku až 20 miliónov hektárov lesa (!) a aj v oblastiach, kde sú bežnejšie podrastové požiare sa vyskytovali korunové požiare. Zo satelitu v roku 2003 vyzerala situácia nasledovne:

Satelitný snímok ukazuje rozsiahle požiare v okolí jazera Bajkal (Zdroj: NASA Earth Observatory).

Keď porovnáme obe krajiny v jednom grafe, dostaneme:

poziare_r_u.png

Z porovnania je zrejmé, že požiare narastajú výrazne rýchlejšie v Rusku, ako v USA (v období 1998-2010), čo môže byť dané viacerými faktormi: hasenie lesných požiarov v Rusku, ktoré je rozľahlejšie (plocha lesa je 8 mil. km2) je ďaleko náročnejšie ako v USA (táto krajina vynakladá pravdepodobne viac nákladov na hasenie, ako Rusko), takže tu sa klimatický signál prejavuje výraznejšie, ako v prípade USA. Rýchlosť otepľovania v USA je tiež o niečo pomalšia ako v prípade Ruska.

Aká ja situácia v Kanade? Podľa štatistík od roku 1970 plocha lesných požiarov v poslednom desaťročí klesá:

poziare_kanada.png

Doteraz rekordným bol rok 1989 - a tomto a predošlom roku postihlo Kanadu výrazné sucho. (Zdroj: National Forestry database)

Pri dovtedy rekordných sezónach v rokoch 1979-81, Kanada výrazne zvýšila rozpočet určený pre hasenie požiarov. V roku 1989 postihlo Kanadu veľké sucho a rozsah lesných požiarov bol väčší ako kedykoľvek počas dlhého obdobia pred druhou svetovou vojnou. To potvrdzujú aj údaje o vývoji požiarov v Kanade od roku 1921:

poziare_kanada1921.png

Zdroj: Flannigan a de Groot (2009)

Z dlhodobejšej perspektívy je možné konštatovať, že aj v oblasti Kanady pozorujeme trend smerom k rozsiahlejším požiarom. Aj keď v posledných rokoch rozsah lesných požiarov v Kanade klesá, vďaka dlhodobo rastúcim teplotám a zvýšenému odumieraniu lesov v dôsledku väčšieho rozmnožovania drevokazného hmyzu možno očakávať (opätovný) nárast požiarov v najbližších rokoch.

Ak dáme plochy zhoreného lesa v Kanade, USA, a Rusku do jedného grafu (to predstavuje asi 35 % plochy lesov sveta), uvidíme, že v rokoch 1998-2010 sa každoročne zvyšovala plocha zhorených lesov asi o 0,2 milióna hektárov.

poziare_r_u_k.png

Podobný trend bude pokračovať aj do budúcnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOŠICE KORZÁR

Polícia o akcii Shark: Štát ukrátili o takmer 28 miliónov eur

Fingovali vysoké náklady na reklamu.

KOŠICE KORZÁR

Vo väzbe pre podvody skončili podnikatelia aj bývalí športovci

Medzi obvinenými sú aj známe mená.

KOMENTÁRE

Korisť po Islamskom štáte zapáli ďalšie konflikty

Kurdi sú rozdelení, Bagdad útočí a Teherán prilieva olej do ohňa.


Už ste čítali?