Najslávnejšie výroky Miltona Friedmana, plus jeden ďalší.

Autor: Alexander Ač | 4.8.2012 o 11:43 | (upravené 4.8.2012 o 20:29) Karma článku: 6,78 | Prečítané:  3283x

Nositel Nobelovej ceny za ekonómiu, Milton Friedman, by sa 31. júla dožil 100 rokov. Slávny ekonóm, ktorého chicagskú ekonomickú školu opísala vo výbornej kniha novinárka Naomi Kleinová ako "vzostup katastrofického kapitalizmu", vyslovil niekoľko zaujímavých výrokov, ktoré stoja za zamyslenie...

Milton Friedman patrí jednoznačne k ekonómom s obrovským vplyvom na politické rozhodnutia posledných desaťročí v mnohých krajinách, či už priamo, alebo nepriamo, preto nie je zlé zamyslieť sa nad jeho výrokmi.

Slovenský FinWeb priniesol preklad najslávnejších výrokov Friedmana podľa portálu Business Insider.

1. Ak federálnej vláde zveríte dozor nad Saharou, do piatich rokov tam bude nedostatok piesku.

Súhlas na 80 % --- Je prinajmenšom príjemné vedieť, že aj Friedman uznáva konečnosť dostupných zdrojov na Zemi, aj keď len v rukách vlády :-) Mimochodom, ak zveríte "dozor" nad pralesom súkromným ťažobným spoločnostiam, čo z neho zostane?

2. Som za znižovanie daní za akýchkoľvek okolností, z akéhokoľvek dôvodu, kedykoľvek je to možné.

Súhlas na 50 % --- Osobne by som podporil zrušenie daní pre ľudí pracujúcich v školstve, zdravotníctve, základnom výskume a celkovo ľuďom pracujúcim na "dobrých veciach". Zdanil by som akékoľvek aktivity, ktoré znamenajú plýtvanie s cennými energetickými zdrojmi.

3. Som za legalizáciu drog. Ak sa chce človek zabiť sám, má na to plné právo. Väčšina škôd, ktoré spáchajú drogy, sa stanú preto, že sú nelegálne.

Súhlas na 10 % --- Mal Friedman dôkazy nejakej štúdie, ktorá by ukázala, čo by spôsobila legalizácia. tvrdých drog, ako napr. heroínu? Súhlasím ale s legalizáciou marihauny, ktorá má preukázateľne pozitívne dopady...

4. Veľká hospodárska kríza, rovnako ako väčšina ostatných ťažkých období, bola skôr výsledkom korupcie vlády než akejkoľvek nestability v súkromnom hospodárstve.

Skôr nesúhlas --- aj súčasné ekonomicko-dlhové problémy majú svoj pôvod v súkromnom (bankovom sektore), prakticky bez regulácie, aj keď mnohé špekulatívne aktivity podporovali/podporujú zákony, resp. ich zrušeni (ako napr. zrušenie Glass-Steagallovho aktu z roku 1933 a pod.). Akákoľvek kríza je vždy celospoločenským javom, nie výsledkom iba "vlády", alebo iba "korupcie"...

5. Nič nie je tak trvalé ako dočasný vládny program.

Súhlas --- Ak je dobrý, tak prečo nie...

6. Nič také ako obed zadarmo neexistuje.

Súhlas na 100 %.

7. Vláda sa nikdy nič nenaučí. Učia sa iba ľudia.

Čiastočný súhlas. --- Aj vládu tvoria iba ľudia, tak ako aj korporácie :-) Aj keď história nás učí, že ani ľudia sa z nej príliš nepoučili...

8. Ak všetci niečo vlastnia, nikto nič nevlastní. A nikto nemá záujem na zachovaní alebo zlepšení stavu tejto veci. To je dôvod, prečo budovy v Sovietskom zväze do jedného či dvoch rokov schátrali.

Čiastočný nesúhlas. --- Ak naozaj vlastnia niečo všetci, tak to vlastnia. Friedman vlastne popisuje tragédiu spoločných statkov (kam patria, počkajte, aj všetky prírodné zdroje...). Preto navrhujem sprivatizovať atmosféru, aby sa o ňu niekto staral :-)

9. Jednou z veľkých chýb je súdiť politikov podľa ich programov či úmyslov, a nie na základe činov.

Absolútny súhlas. --- Dodám, že politici sú obrazom spoločnosti, ktorí si ich volia (v demokracii).

Dovoľte mi pridať moj vlastný výrok v štýle Friedmanovej ideológie. Viď výrok (3.):

10. Ak chcú ľudia zničiť planétu (napríklad emisiami CO2), majú na to plné právo. Akékoľvek opatrenia proti tomuto zničeniu sú a budú ešte horšie, ako samotné zničenie planéty.

Howgh.


 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?