Najväčší príbeh všetkých čias: kedy zmizne arktický ľad v lete?

Autor: Alexander Ač | 2.9.2012 o 15:27 | Karma článku: 5,79 | Prečítané:  1157x

Ako už  vie väčšina z tých, ktorí sledujú problematiku klimatickej zmeny a udržateľnosti našej civilizácie, rozsah, rozloha a objem arktického ľadu dosiahli tento rok rekordu. Predpovede klimatológov a vedcov ohľadom obdobia, kedy bude arktída prakticky bez ľadu, sa líšia. Bez ohľadu na presný dátum zmiznutia ľadu, ide pravdepodobne o jeden z najväčších príbehov všetkých čias...

Nikto nevie, čo presne sa stane, keď sa ľad v Arktíde na pár týždňov v lete roztopí, takmer určite však dôjde k zrýchleniu globálneho otepľovania a zvýšeniu uvoľňovania oxidu uhličitého a metánu, čo ďaľej tento proces urýchli. Takisto dôjde k výrazným zmenám v režime počasia v Európe a Severnej Amerike, a severných oblastiach Ruska.

Jedinou inštitúciou, ktorá počíta stav objemu arktického ľadu je Polar Science Center na Washingtonskej univerzite:

Ice_free_arctic.png

Vývoj úbytku objemu artického ľadu od roku 1979 do roku 2012 (červené body). Extrapoláciou trendu by sa všetok ľad roztopil v roku 2017. Hodnota minima z roku 2012 (tj. 3 tis. km3) je vypočítaná na základe extrapolácie trendov z minulých rokov. Body s menami ukazujú jednotlivé predpovede zmiznutia arktického ľadu podľa autorov.

 

Väčšina klimatických modelov zahrnutých v doteraz poslednej správe IPCC z roku 2007 datuje zmiznutie arktického ľadu ku koncu storočia. V skutočnosti je už teraz menej ľadu ako malo byť podľa niektorých z nich v roku 2100.

Novšie práce (Holland a kol., 2006) naznačujú roztopenie letného ľadu okolo roku 2040, a modely, ktoré sa objavia v nadchádzajúcej správe IPCC stále dávajú veľký rozptyl.

Medzi "najalarmistickejšie" predpovede roztopenia arktického ľadu patria tie od prof. Petra Wadhamsa (možno už v roku 2015) a Dr. Paula Beckwitha (s určitou pravdepodobnosťou už tento rok).

Profesor Tim Lenton odhaduje roztopenie arktického ľadu na 20. roky tohto storočia, a "s vysokou istotou" do roku 2040.

Profesor Ted Scambos z NSIDC odhaduje roztopenie niekedy okolo roku 2030. Väčšina klimatológov sa v súčasnosti zhodne asi na období niekedy medzi rokmi 2030-2040.

Môj súčasný názor je že Arktída bude prakticky bez ľadu (menej ako 1 mil. km2) do roku 2020.

Podľa niektorých je rýchle topenie arktídy "Najväčším príbehom všetkých čias"...

Aký je váš názor?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Everest bude ešte ťažší. Čakanie v zápche môže horolezcov stáť život

Hillaryho výšvih – poslednú veľkú prekážku pri výstupe zničilo zemetrasenie.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?