Najväčší príbeh všetkých čias: kedy zmizne arktický ľad v lete?

Autor: Alexander Ač | 2.9.2012 o 15:27 | Karma článku: 5,79 | Prečítané:  1148x

Ako už  vie väčšina z tých, ktorí sledujú problematiku klimatickej zmeny a udržateľnosti našej civilizácie, rozsah, rozloha a objem arktického ľadu dosiahli tento rok rekordu. Predpovede klimatológov a vedcov ohľadom obdobia, kedy bude arktída prakticky bez ľadu, sa líšia. Bez ohľadu na presný dátum zmiznutia ľadu, ide pravdepodobne o jeden z najväčších príbehov všetkých čias...

Nikto nevie, čo presne sa stane, keď sa ľad v Arktíde na pár týždňov v lete roztopí, takmer určite však dôjde k zrýchleniu globálneho otepľovania a zvýšeniu uvoľňovania oxidu uhličitého a metánu, čo ďaľej tento proces urýchli. Takisto dôjde k výrazným zmenám v režime počasia v Európe a Severnej Amerike, a severných oblastiach Ruska.

Jedinou inštitúciou, ktorá počíta stav objemu arktického ľadu je Polar Science Center na Washingtonskej univerzite:

Ice_free_arctic.png

Vývoj úbytku objemu artického ľadu od roku 1979 do roku 2012 (červené body). Extrapoláciou trendu by sa všetok ľad roztopil v roku 2017. Hodnota minima z roku 2012 (tj. 3 tis. km3) je vypočítaná na základe extrapolácie trendov z minulých rokov. Body s menami ukazujú jednotlivé predpovede zmiznutia arktického ľadu podľa autorov.

 

Väčšina klimatických modelov zahrnutých v doteraz poslednej správe IPCC z roku 2007 datuje zmiznutie arktického ľadu ku koncu storočia. V skutočnosti je už teraz menej ľadu ako malo byť podľa niektorých z nich v roku 2100.

Novšie práce (Holland a kol., 2006) naznačujú roztopenie letného ľadu okolo roku 2040, a modely, ktoré sa objavia v nadchádzajúcej správe IPCC stále dávajú veľký rozptyl.

Medzi "najalarmistickejšie" predpovede roztopenia arktického ľadu patria tie od prof. Petra Wadhamsa (možno už v roku 2015) a Dr. Paula Beckwitha (s určitou pravdepodobnosťou už tento rok).

Profesor Tim Lenton odhaduje roztopenie arktického ľadu na 20. roky tohto storočia, a "s vysokou istotou" do roku 2040.

Profesor Ted Scambos z NSIDC odhaduje roztopenie niekedy okolo roku 2030. Väčšina klimatológov sa v súčasnosti zhodne asi na období niekedy medzi rokmi 2030-2040.

Môj súčasný názor je že Arktída bude prakticky bez ľadu (menej ako 1 mil. km2) do roku 2020.

Podľa niektorých je rýchle topenie arktídy "Najväčším príbehom všetkých čias"...

Aký je váš názor?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?