Rastúce nepokoje - nový globálny trend?

Autor: Alexander Ač | 16.9.2012 o 17:09 | (upravené 17.9.2012 o 11:23) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  1212x

Mnohé udalosti posledných dní nútia k zamysleniu nad tým, kam smeruje ľudská rasa a civilizácia, ako celok. Ako globálna spoločnosť. Bude budúcnosť lepšia ako minulosť? Bude rovnaká? Bude bohatšia, alebo skôr skromnejšia? A nakoniec... bude mierumilovná, alebo plná násilia? Zo všetkého niečo, avšak udalosti posledných dní ma prílišným optimizmom nenaplňujú... posuďte sami.

Možno začať s nepokojmi, ktoré včera prepukli v Číne. Niektorí obyvatelia obrátili svoj hnev proti odvekému nepriateľovi, Japonsku. Tu je video zo včerajšej demonštrácie:

Na demonštrácii zazneli okrem iného heslá:

"Little Japan, fu*k your mother", "Japan is doomed to die", "Declare War", alebo "Fu*k the USA"...

Na blízko-východnom fronte využil izraelský premiér Benjamin Netanyahu zabitie amerického veľvyslanca 11. 9. v Líbyi (to sa stalo prvý krát od zabitia afgánskeho veľvyslanca v roku 1979) na nasledujúci prejav:

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

V rozhovore povedal, že predstavitelia Iránu, podobne ako líbyjskí protestanti, sú vedení "nepredstavitelným fanatizmom".

Položil tiež rétorickú otázku: "Chcete, aby títo fanatici vlastnili atómové zbrane?"

V tejto súvislosti je zaujímavá skutočnosť, že film, ktorý vyprovokoval moslimov k zabitiu amerického veľvyslanca (skutočné príčiny sú však celkom inde), natočil izraelsko-americký režisér, a politickým podtextom filmu sa príliš netajil. Dlhodobá snaha Izraela o "preventívny útok" na Irán je tiež známa, nemôže si ho však bez podpory USA dovoliť.

Masové demonštrácie prakticky po celej Európe sú takmer na dennom poriadku, a nie je možné ich ani všetky sledovať. Naposledy to bola 1,5 miliónová demonštrácia v Barcelone 11. 9., za oslobodenie Katalánska...:

Katalánci majú pocit, že platia vyšie dane, ako zvyšok Španielska, a majú preto nárok na viac peňazí z štátneho rozpočtu... finančnú a ekomickú situáciu Španielska netreba bližšie rozoberať (najvyššia nezamestnanosť v modernej histórii krajiny hovorí za všetko).

Žeby šlo nakoniec vždy o peniaze?

Palestína sa potýka s najväčšími protivládnymi protestami za posledných 18 rokov, ako dôsledok rastu cien pohonných hmôt a potravín, čo niektorí označujú za "Palestínsku jar":

V rámci snáh o zníženie deficitu ohlásila indická vláda zvýšenie cien benzínu o 14 %, avšak Indovia sú možno odolnejší, keďže pomerne bez problémov prežili nedávny 2-dňový výpadok elektriny, najväčší v histórii sveta. Bez elektriny zostalo viac ako 600 miliónov ľudí... (Update: Proti rastúcim cenám benzínu dnes v indickom Mumbaji protestovalo 10 000 ľúdí.)

Približne 12 000 baníkov v Johannesburgu protestovalo proti platovým a pracovným podmienkam...:

Protestom baníkov zo 4. najväčšej zlatej bane na svete predchádzali protesty v bani na ťažbu platiny na severozápade krajiny, pri ktorých zahynulo 44 ľudí (cena platiny odvtedy vzrástla o 15 %)

Podobných udalostí za posledné dni/týždne by sa dalo nepochybne nájsť oveľa viac... je teda konštatovanie, že rastúce násilné nepokoje sú novým globálnym trendom, prehnané?

UPDATE 2: Dnes sa protestovalo (video v odkaze) aj v Lisabone, proti úsporným opatreniam vlády, pričom ide o najväčšiu demonštráciu za posledné roky. Jeden z oslovených protestujúcich povedal, že "Portugalsko nemá budúcnosť" a ďalší sa vyjadril, že "ide o globálny problém".

UPDATE 3: USA a Veľká Británia vyslali vojnové lode do Perzského zálivu na prípravu na útok Izreala na Iran, podrobnosti prináša Business Insider!

UPDATE 4: Vojenské cvičenie Číny v Juhočínskom mori, kde sa predpokladajú bohaté náleziská ropy a zemného plynu + zábery z čínskych protestov:

UPDATE 5: Viac informácií o zabití amerického veľvyslanca v Lýbii nájdete na Neviditelnom Psovi, pričom hlavnou motiváciou nebolo natočenie filmu, ale odveta za zabitie jedného z vedúcich členov Libyjskej islamskej skupiny, ktorá bojovala proti Kaddáfímu. Diplomat nebol zabitý, ale zlynčovaný...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?