Rastúce nepokoje - nový globálny trend?

Autor: Alexander Ač | 16.9.2012 o 17:09 | (upravené 17.9.2012 o 11:23) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  1224x

Mnohé udalosti posledných dní nútia k zamysleniu nad tým, kam smeruje ľudská rasa a civilizácia, ako celok. Ako globálna spoločnosť. Bude budúcnosť lepšia ako minulosť? Bude rovnaká? Bude bohatšia, alebo skôr skromnejšia? A nakoniec... bude mierumilovná, alebo plná násilia? Zo všetkého niečo, avšak udalosti posledných dní ma prílišným optimizmom nenaplňujú... posuďte sami.

Možno začať s nepokojmi, ktoré včera prepukli v Číne. Niektorí obyvatelia obrátili svoj hnev proti odvekému nepriateľovi, Japonsku. Tu je video zo včerajšej demonštrácie:

Na demonštrácii zazneli okrem iného heslá:

"Little Japan, fu*k your mother", "Japan is doomed to die", "Declare War", alebo "Fu*k the USA"...

Na blízko-východnom fronte využil izraelský premiér Benjamin Netanyahu zabitie amerického veľvyslanca 11. 9. v Líbyi (to sa stalo prvý krát od zabitia afgánskeho veľvyslanca v roku 1979) na nasledujúci prejav:

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

V rozhovore povedal, že predstavitelia Iránu, podobne ako líbyjskí protestanti, sú vedení "nepredstavitelným fanatizmom".

Položil tiež rétorickú otázku: "Chcete, aby títo fanatici vlastnili atómové zbrane?"

V tejto súvislosti je zaujímavá skutočnosť, že film, ktorý vyprovokoval moslimov k zabitiu amerického veľvyslanca (skutočné príčiny sú však celkom inde), natočil izraelsko-americký režisér, a politickým podtextom filmu sa príliš netajil. Dlhodobá snaha Izraela o "preventívny útok" na Irán je tiež známa, nemôže si ho však bez podpory USA dovoliť.

Masové demonštrácie prakticky po celej Európe sú takmer na dennom poriadku, a nie je možné ich ani všetky sledovať. Naposledy to bola 1,5 miliónová demonštrácia v Barcelone 11. 9., za oslobodenie Katalánska...:

Katalánci majú pocit, že platia vyšie dane, ako zvyšok Španielska, a majú preto nárok na viac peňazí z štátneho rozpočtu... finančnú a ekomickú situáciu Španielska netreba bližšie rozoberať (najvyššia nezamestnanosť v modernej histórii krajiny hovorí za všetko).

Žeby šlo nakoniec vždy o peniaze?

Palestína sa potýka s najväčšími protivládnymi protestami za posledných 18 rokov, ako dôsledok rastu cien pohonných hmôt a potravín, čo niektorí označujú za "Palestínsku jar":

V rámci snáh o zníženie deficitu ohlásila indická vláda zvýšenie cien benzínu o 14 %, avšak Indovia sú možno odolnejší, keďže pomerne bez problémov prežili nedávny 2-dňový výpadok elektriny, najväčší v histórii sveta. Bez elektriny zostalo viac ako 600 miliónov ľudí... (Update: Proti rastúcim cenám benzínu dnes v indickom Mumbaji protestovalo 10 000 ľúdí.)

Približne 12 000 baníkov v Johannesburgu protestovalo proti platovým a pracovným podmienkam...:

Protestom baníkov zo 4. najväčšej zlatej bane na svete predchádzali protesty v bani na ťažbu platiny na severozápade krajiny, pri ktorých zahynulo 44 ľudí (cena platiny odvtedy vzrástla o 15 %)

Podobných udalostí za posledné dni/týždne by sa dalo nepochybne nájsť oveľa viac... je teda konštatovanie, že rastúce násilné nepokoje sú novým globálnym trendom, prehnané?

UPDATE 2: Dnes sa protestovalo (video v odkaze) aj v Lisabone, proti úsporným opatreniam vlády, pričom ide o najväčšiu demonštráciu za posledné roky. Jeden z oslovených protestujúcich povedal, že "Portugalsko nemá budúcnosť" a ďalší sa vyjadril, že "ide o globálny problém".

UPDATE 3: USA a Veľká Británia vyslali vojnové lode do Perzského zálivu na prípravu na útok Izreala na Iran, podrobnosti prináša Business Insider!

UPDATE 4: Vojenské cvičenie Číny v Juhočínskom mori, kde sa predpokladajú bohaté náleziská ropy a zemného plynu + zábery z čínskych protestov:

UPDATE 5: Viac informácií o zabití amerického veľvyslanca v Lýbii nájdete na Neviditelnom Psovi, pričom hlavnou motiváciou nebolo natočenie filmu, ale odveta za zabitie jedného z vedúcich členov Libyjskej islamskej skupiny, ktorá bojovala proti Kaddáfímu. Diplomat nebol zabitý, ale zlynčovaný...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?